Річний звіт директора
Звіт директора Початкової школи
імені С.О.Морозової
Стрезєвої Олени Валентинівни
перед педагогічним колективом, батьками та громадськістю
за 2021/2022 навч.рік
https://docs.google.com/document/d/1qCGQ-DcIMBZmwLSq0ZBbdbvLOc7Pti3a/edit?usp=sharing&ouid=104233967665464192890&rtpof=true&sd=true
Звіт директора КЗ НВК ІМ.С.О.МОРОЗОВОЇ
Стрезєвої Олени Валентинівни
перед педагогічним колективом, батьками та громадськістю
за 2020/2021 навч.рік
Стрезєва Олена Валентинівна
директор КЗ НВК ІМ.С.О.МОРОЗОВОЇ
Освіта – вища
Загальний педагогічний стаж – 27 років.
Стаж керівної роботи – 8,5 років
Життєве кредо : «За будь-яких обставин завжди залишатися ЛЮДИНОЮ»
Професійне кредо: «Визначати мету, вірити в себе, любити свій колектив, все робити з душею, не боятися труднощів»
Управлінське кредо
«Керувати – значить приводити до успіху»
Сьогодні КЗ НВК ім.С.О.Морозової – це престижний заклад художньо-естетичного напряму, відкритий до змін і нових освітніх ідей та технологій в аспекті Нової Української школи.
Основним завданням закладу є всебічний цілісний творчий розвиток особистості, формування життєвої компетентності дитини шляхом реалізації науково-методичної проблеми «Соціолізація особистості на засадах створення сприятливого освітнього середовища в умовах компетентнісного підходу».
Стратегічна мета закладу – розвиток КЗ НВК ім.С.О.Морозової як освітнього закладу з пріоритетним художньо-естетичним напрямом, на основі якого створено креативне освітнє середовище, яке максимально сприятиме розвитку гармонійної особистості здобувача освіти закладу із сформованими духовними координатами; забезпечить умови для здобуття сучасної, доступної та якісної освіти відповідно до вимог суспільства, запитів особистості, кращих зразків і відповідних стандартів, а також сприятиме забезпеченню наступності та взаємодії в педагогічному процесі дошкільного підрозділу та початкової школи для створення єдиної динамічної та перспективної системи, спрямованої на безкризовий розвиток дітей в умовах освітньої реформи «Нова українська школа».
З метою об’єктивного аналізу реалізації даної мети та вивчення рівня якості освітньої діяльності закладу за основними напрямками, мною, як керівником закладу, було ініційовано та організовано проведення комплексного самооцінювання якості освітньої діяльності закладу за 2020/2021 навчальний рік.
Відповідно до наказу директора КЗ НВК ім.С.О.Морозової від 29.03.29021р. №27 «Про організацію та проведення комплексного само оцінювання внутрішньої системи забезпечення якості освіти закладу» комісією у складі: заступника директора з НВР Євсієнко Н.І., вихователя-методиста Циганової С.В., заступника директора з ГР Корнієнко Т.С., соціального педагога Бабич Т.В., голови батьківської ради Бандурова А.Д, вихователів Іордан Н.А., Готько С.М., Бабухіної І.А., Бур’яненко Н.З., Юрчик С.М., Лук’янчук С.П.; вчителів Ганенко О.Б., Борисенко І.В., Іванченко О.К., Чуйко К.А., Лук’янчук О.І., Столітньої С.О., старшої медичної сестри Васильєвої Т.І., освітнього експерта викладача Білгород – Дністровського педагогічного коледжу Янєвої Л.М., практичного психолога Мінюрової Г.М., педагога-організатора Шевченко Л.І., практичного психолога Гавліцької М.М. з 05.04.2021 по 25.05.2021р. (на підставі вивчення внутрішніх нормативних документів, різноманітного інструментарію, звітів і статистичних даних) провела аналіз дотримання закладом вимог законодавства України у сфері дошкільної та початкової освіти з використанням «Рекомендацій для самооцінювання дошкільної та загальної середньої освіти» Державної служби якості освіти України .
Комплексне самооцінювання якості освітньої діяльності закладу проводилося за такими напрямками:
• Освітнє середовище
• Система оцінювання здобувачів освіти
• Педагогічна діяльність педпрацівників закладу освіти
• Управлінські процеси закладу
І. Персональний внесок керівника щодо створення сучасного освітнього середовища
Вважаю одним із пріоритетних завдань – забезпечення комфортних і безпечних умов освітнього процесу та праці. У центрі моєї уваги завжди є питання щодо створення умов для безпечного освітнього середовища, формування знань та дотримання здобувачами освіти й працівниками закладу вимог охорони праці, безпеки життєдіяльності, пожежної безпеки тощо.
У даному напрямку мною, як керівником, забезпечено реалізацію низки заходів, а саме:
Забезпечення комфортних і безпечних умов навчання та праці
Вважаю, що освітнє середовище — значимий чинник модернізації освітнього процесу. Саме він визначає інноваційний підхід до організації, змістового наповнення й реалізації освітнього процесу — середовищний.
У ході спостереження за освітнім середовищем, вивчення документації та опитування учасників освітнього процесу з’ясовано, що в закладі в цілому створені безпечні умови навчання та праці. Приміщення закладу недоступні до сторонніх осіб, директором заключено договір з охоронною фірмою, яка забезпечує на входах до закладу чергування охоронців.
Огляд закладу свідчить про певні зусилля керівництва щодо благоустрою приміщень та пришкільної ділянки.
Територія закладу, навчальні кабінети та класи, групові осередки, приміщення загального користування чисті та охайні. На території відсутні колючі дерева, кущі, гриби та рослини з отруйними властивостями. Територія ділянки закладу частково освітлюється у вечірній та нічний час. Огляд території щодо її безпечності для організації освітнього процесу здійснюється регулярно. Територія закладу недоступна для несанкціонованого заїзду транспорту, натомість вона є доступною для бродячих тварин у зв’язку з тим, що огорожа на окремих її ділянках місцями пошкоджена та потребує ремонту.
Для здобувачів освіти закладу облаштовані майданчики та тіньові навіси. Керівництво закладу впродовж останніх років вживало певні заходи щодо облаштування спортивних та ігрових майданчиків, брали участь у міській програмі Громадський проєкт. Завдяки цьому в закладі проведено швидкісний Інтернет, установлені 2 нові групові альтанки, які відповідають сучасним вимогам.
Проведено ремонтні роботи майже у всіх класних вбиральнях, які забезпечені гарячою водою та окремими двома розділеними санвузлами для дівчат та хлопчиків із кабінками, є мило та рушники. Проте жодна туалетна кімната не пристосована для здобувачів освіти з особливими потребами.
У закладі дотримується повітряно-тепловий режим, здійснюється контроль за температурою повітря в групових осередках і класних кімнатах. Вентиляція природна шляхом відкриття віконних фрамуг. Провітрювання та вологе прибирання приміщень здійснюється відповідно до графіку протягом дня.
В окремих приміщеннях закладу не забезпечено належне освітлення, проте керівництво закладу вживає відповідні заходи: у навчальних кабінетах початкової школи освітлення замінено на сучасне, порушено клопотання перед засновником щодо фінансування закупівлі освітлювачів для групових осередків дошкільного підрозділу.
Питний режим дотримується кожним здобувачем освіти індивідуально, відповідно до вимог здійснення протиепідемічних заходів.
Для анкетування батьків, працівників та педагогів використали Google-форми, що дало можливість автоматично отримати результати. Приємно були вражені результатами анкетування батьків, які на запитання: «Чи задоволені ви умовами перебування дітей у закладі?», «Чи вважаєте ви освітнє середовище безпечним і психологічно комфортним?», «Чи влаштовує вас розпорядок дня в закладі?» – надали позитивну відповідь ( до 90% респондентів).
За результатами анкетування, переважна більшість батьків високо оцінюють комфортність умов навчання: облаштування території навколо закладу - 89% батьків; чистоту навчальних кабінетів - 100% батьків; чистоту туалетних кімнат - 89% батьків, чистоту приміщення для прийому їжі - 100% батьків, чистоту спортивної зали - 86% батьків, температурний режим у закладі - 73% батьків.
Заклад забезпечений приміщеннями, необхідними для реалізації освітньої програми та організації освітнього процесу як дошкільного, так і шкільного підрозділу. Навчальні кабінети початкової школи частково обладнані засобами навчання для виконання відповідної навчальної програми, в тому числі й відповідно до вимог НУШ. Тільки в 5 кабінетах початкової школи є мультимедійне обладнання, яке активно використовується під час освітнього процесу.
Початкова школа не відокремлена від навчальних приміщень для здобувачів освіти дошкільного підрозділу, навчальні кабінети початкової школи прохідні, у зв’язку з тим, що НВК створений на базі колишніх двох дитячих садків і приміщення групових осередків пристосовані під класні кімнати.
Кількість здобувачів освіти закладу перевищує його проєктну потужність, керівником закладу вживаються належні заходи для забезпечення відповідного рівня організації освітнього процесу (забезпечено проведення уроків і занять по підгрупах).
Усі педагоги та працівники закладу забезпечені робочим місцем, проте, є потреба в облаштуванні місць відпочинку для учасників освітнього процесу.
Належну увагу приділено безпеці перебування в закладі учасників освітнього процесу. Інструктажі з працівниками закладу та здобувачами освіти проводяться систематично, є записи в класних журналах та журналах інструктажів з ОПБЖ, у наявності інструкції з ОПБЖ та інструкції з пожежної безпеки. Працівники закладу пройшли навчання, про що свідчать особисті підписи в журналі реєстрації інструктажів. За результатами анкетування 100% педагогів відповіли, що в закладі освіти регулярно проводяться навчання, інструктажі з охорони праці, безпеки життєдіяльності, пожежної безпеки, правил поведінки в умовах надзвичайних ситуацій; педагоги, керівництво закладу регулярно інформують здобувачів освіти про правила охорони праці, безпеки життєдіяльності , пожежної безпеки, правил поведінки під час надзвичайних ситуацій із залученням спеціальних служб. Дана інформація документально підтверджена, зокрема є накази про проведення тижнів безпеки, навчання з безпеки життєдіяльності та охорони праці, правил поведінки в умовах надзвичайних ситуацій.
Періодично в закладі проводяться інструктажі та навчання щодо надання домедичної допомоги, реагування на випадки травматизму або погіршення самопочуття здобувачів освіти та працівників під час освітнього процесу. Ведеться облік випадків травматизму в журналі обліку нещасних випадків.
Проте опитані акцентували увагу на необхідності збільшення інструктажів із надання домедичної допомоги та надання їм більш практичного спрямування
Згідно з опитуванням, 98% педагогів відповіли, що в закладі розроблено алгоритм дій у разі нещасного випадку з учасниками освітнього процесу та всі працівники дотримуються його.
В аспекті проведення протипожежних заходів було виконано поточний ремонт електромереж на суму 4 тис. 949 грн. за рахунок бюджетних коштів; проведено перезарядку вогнегасників на суму 1тис. 766 грн; заміна напрямку відчинення вхідних дверей у 2-А класі на суму 2 тис.грн. за рахунок позабюджетних коштів. Поряд з цим, залишається невирішеним питання через відсутність необхідного фінансового забезпечення (2 млн. 920 тис.) щодо обробки дерев’яних конструкцій даху будівель закладу вогнезахисним розчином; обладнання будівлі закладу автоматичною пожежною сигналізацією; обладнання пристрою захисту будівель від прямих попадань блискавок та вторинних її проявів; обладнання території та приміщення НВК системою оповіщення 3-го типу.
Адміністрацією закладу неодноразово подавалися клопотання щодо вирішення зазначених проблемних питань.
Створення керівником умов для харчування здобувачів освіти і працівників
Організація умов для отримання здорового харчування вихованцями закладу є важливою частиною роботи керівника.
Переконана, що якісне і здорове харчування дітей – одна із умов здоров’я, розвитку та успішного навчання дітей. Освітній заклад, в якій дитина проводить більшу частину свого часу, має дбати про забезпечення умов для якісного і здорового харчування, а також формувати у вихованців стійкі навички здорового харчування.
Заклад організовує харчування вихованців відповідно до Інструкції з організації харчування дітей у дошкільних навчальних закладах та рекомендацій МОН щодо організації харчування учнів закладів загальної середньої освіти
Щоб створити у закладі умови для здорового, якісного харчування, на постійному особистому контролі знаходяться такі питання:
• належний матеріально-технічний стан харчоблоку та приміщень, де споживається їжа;
• дотримання санітарно-гігієнічних вимог у приміщеннях, де готується та споживається їжа;
• щоденне затвердження меню;
• щоденний контроль за якістю продуктів, що надходять до харчоблоку, умовами їх зберігання, дотримання термінів реалізації і технології виготовлення страв;
• контроль за фактичним виконанням 2-тижневого меню ;
• дотримання санітарно-протиепідемічного режиму на харчоблоці та проходження обов’язкових медичних оглядів працівниками харчоблоку.
У закладі освіти створені необхідні умови для здорового та якісного харчування всіх здобувачів освіти, які сприяють формуванню культури здорового харчування. Переважна більшість учасників освітнього процесу задоволені цими умовами. Спостерігається тенденція до їхнього покращення. У закладі розпочинається впровадження системи НАССР для виконання санітарного законодавства та забезпечення якісного та різноманітного харчування в закладі. За результатами опитування батьків, 95% дітей завжди харчуються в закладі, 80% батьків цілком задоволені харчуванням, 12% – переважно задоволені. Проте були побажання батьків щодо збільшення в раціоні харчування овочів та фруктів, внесення в меню улюблених страв дітей. Під час організації харчування здобувачів освіти забезпечено належне сервірування столів, приділяється належна увага формуванню культури харчування. Під час анкетування багато батьків наголошували на тому, що у зв'язку з карантином, вони не мають змоги ознайомлюватися з щоденним меню. Враховуючи це, щоденно розміщується меню в батьківських групах Вайбер.
Середній показник виконання натуральних норм харчування за 2020/2021 н.р. у шкільному підрозділі складає - 90%, у дошкільному підрозділі – 95 %.
Матеріально-технічний стан харчоблоку закладу відповідає санітарним нормам, проте частково потребує заміни холодильне обладнання. Також відповідно до Державного санітарного регламенту продовольчий склад необхідно забезпечити телою водою.
Персональний внесок керівника щодо впровадження інформаційно-комунікативних технологій та впровадження політики щодо безпечного користування мережею Інтернет:
- завдяки реалізації громадського проєкту щодо монтажу локальної мережі та мережі Wi-Fi в закладі встановлено швидкісний інтернет до 100 мгб. та придбано 3 інтерактивні дошки ;
- мультимедійне обладнання дозволяє проводити цікаві, сучасні уроки та впроваджувати дистанційне навчання;
- користування Інтернет ресурсами під час навчальних занять відбувається під наглядом педагогів;
- проводиться моніторинг шкільних ресурсів (веб-сайт, сторінки у соціальних мережах) на предмет розміщення на них несанкціонованої інформації;
- забезпечується навчання учнів і педагогів щодо безпечного користування мережею Інтернет;
- здійснюється контроль за збереженням персональних даних учасників освітнього процесу. Не допускається збирання, зберігання, використання та поширення конфіденційної інформації про особу без її згоди, крім випадків, визначених законом, і лише в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та прав людини (частина 2 статті 32 Конституції України);
- в КЗ НВК ім.С.О. Морозової заняття та уроки із використанням комп’ютерів проводяться відповідно до санітарних вимог;
- у закладі розроблено правила користування мережею Інтернет для учнів;
- інтернет ресурси використовуються виключно з навчальною метою;
- використання інформації з інтернет ресурсів містить посилання на джерело (дотримання принципів академічної доброчесності);
- у закладі заборонено зберігання, поширення інформації, яка містить персональні дані, крім випадків, визначених законодавством;
- заборонено поширення інформації, що може образити інших осіб або заподіяти їм шкоду.
У дошкільному підрозділі в 9 дошкільних групах є телевізори, що забезпечує можливість використовувати відеофрагменти та відеопрезентації за темою заняття, розширювати уявлення дошкільнят про навколишній світ.
Також слід зазначити, що заклад недостатньо забезпечений комп’ютерною технікою. Не в усіх класах НУШ є ноутбуки для вчителів, немає їх і для вихователів дошкільних груп.
Розвивальне середовище дошкільного підрозділу закладу – це сукупність умов, які забезпечують різнобічний розвиток дітей; це система матеріальних об'єктів їхньої діяльності. Створення в дошкільному підрозділі закладу повноцінного розвивального середовища та забезпечення відповідної позиції вихователя в організації діяльності дітей – провідний засіб реалізації завдань сучасного реформування освіти.
Спостереження та самоаналіз предметно-розвивального середовища в дошкільному підрозділі закладу показали що:
- у всіх вікових групах предметно-розвивальне середовище створене з урахуванням Примірного переліку ігрового та навчально-дидактичного обладнання для закладів дошкільної освіти, затверджений наказом МОН від 19.12.2017 № 1633;
- продуктивна діяльність дошкільників (гра, спілкування, пізнавально-дослідницька тощо) у межах кожної освітньої лінії реалізується на основі потенціалу створеногосередовища з відповідним наповненням і сукупністю предметів, іграшок, матеріалів, які зрозумілі та цікаві дітям;
- в усіх вікових групах (крім ІІ молодшої групи «Калинка») разом із батьками замінено шафи для ігрового обладнання та виготовлено крупногабаритне ігрове обладнання для сюжетно-рольових ігор;
- розвивальне предметне середовище в дошкільному підрозділі закладу об’єднує на окремих чи комбінованих локаціях різноманітні матеріальні засоби, які містять дидактико-психологічні стимули й функціонально-моделюючий зміст для повноцінного розвитку особистості, для забезпечення дитячої життєдіяльності.
Під час самооцінювання вихователями груп змістовного предметного середовища по дошкільному підрозділу (в цілому) було відзначено, що 52% предметного середовища - відповідає високому рівню, 28% - достатньому рівню, 12 %- середньому рівню, 8%- низькому рівню.
Анкетування батьків щодо освітнього середовища груп дошкільного підрозділу закладу показало, що освітнє середовище було оцінено на 3,4 бали, що відповідає достатньому рівню.
Якщо в цілому оцінювати недоліки предметно-розвивального середовища всіх вікових груп, то слід відмітити , що :
· у групових приміщеннях мало можливостей для моделювання простору для ігрових потреб дітей;
· в усіх вікових групах осередки рухової активності на низькому рівні та потребують поповнення спортивним обладнанням;
· потребують поповнення, а в деяких групах і створення осередки усамітнення, музичні осередки;
· предметне середовище недостатньо динамічне;
· перенасиченість осередків зайвим предметним матеріалом, оскільки не продумано планування змін середовища відповідно тематичних блоків та тематичних тижнів відповідно до перспективного плану освітньої роботи;
· недостатність матеріалів для дитячого експериментування;
· непоміркованість умов забезпечення індивідуальної комфортності;
· безсистемність у залученні дітей до трансформації середовища;
· відсутність м’яких ігрових модулів, які б діти використовували, щоб створювати свій простір;
· не використовуються можливості стін, стелі, підлоги як розвивального середовища;
· одноманітність наборів для конструювання;
· стереотипність мислення педагогів щодо кількісного накопичення предметів в осередках.
Найскладнішим для педагогів виявилося дотримувати таких параметрів створення якісного середовища, як: варіативність, доступність і трансформованість.
Виходячи з результатів аналізу, в наступному навчальному році рекомендовано:
1. Для реалізації завдань сучасної дошкільної освіти, збагачення дитячої діяльності та розвитку особистості дітей створити повноцінне предметно-просторове розвивальне середовище відповідно до сучасних вимог.
2. Змістове наповнення предметно-розвивального середовища зробити мобільним, змінюваним. Предметне середовище періодично оновлювати, вносити до нього нові засоби навчання або ті, які діти вже трохи забули. Періодичність, якісні та кількісні параметри цих змін визначають педагоги, виходячи з міркувань психолого-педагогічної доцільності, тематичних тижнів та з урахуванням інтересів, уподобань, креативних ідей вихованців. Предметне оточення має стати тим стимулом, який спонукає дитину в різних видах діяльності застосовувати набуті знання, збагачуючи при цьому особистий досвід.
3. Підвищити полі функціональність предметного середовища, можливість різноманітного використання різних предметів середовища (дитячі меблі, мати, модулі, ширми); наявність предметів, природних матеріалів, придатних для використання в різних видах дитячої активності.
4. Впроваджувати сучасну технологію «Стіни, стеля та підлога, які говорять» за методикою докторапедагогічних наук, профессора Катерини Крутій.
5. Створити «живе» предметне середовище, яке буде мотивувати, активізувати дітей, сприяти збереженню їхнього здоров’я та гармонійному розвитку.
Педагогам:
- проєктувати, створювати та систематично перетворювати Середовище;
- визначати свою роль у певному осередку Середовища та відповідно до потреб конкретної дитини;
- розробити алгоритм варіативності Середовища залежно від пізнавальних тем освітнього процесу, тематичних тижнів та спонтанних бажань дітей;
- у спальних приміщеннях розмістити осередки усамітнення з м’якими безкаркасними меблями та полицями для особистих речей кожної дитини.
- у природознавчих осередках розробити картотеки процесів та алгоритмів експериментування, доповнити їх матеріалами, відповідно до створених картотек .
-передбачити місце для змінних осередків (центрів), де діти могли б самостійно чи групками за власним бажанням займатися різними видами діяльності, не заважаючи один одному;
- використовувати підвісне обладнання, ширми, екрани, вітрини.
Розвивальне середовище шкільного підрозділу закладу
У шкільному підрозділі закладу проведено аналіз освітнього простору в 1-3 класах НВК згідно з вимогами НУШ.
Однією зі складових Нової української школи є створення сучасного освітнього середовища, зокрема багатофункціональних гнучких просторів, що сприяють різним формам роботи, мотивують до навчання. Шкільний простір чи не найбільше впливає на мотивацію та успішність учнів. Саме тому, концепція організації навчального простору є першочерговим завданням для шкіл всього світу. НУШ рекомендує зонувати класне приміщення на 8 тематичних осередків.
В КЗ НВК ІМ.С. О. МОРОЗОВОЇ з 19.04. по 24.04.2021 року проведено спостереження, опитування серед педагогів, які працюють в 1-3 класах НУШ. Опитуванню підлягало 9 педагогів.
Кожен педагог 1-3 класу умовно розділив клас на 8 осередків.
1. Зона навчально-пізнавальної діяльності – це саме це місце де відбуватиметься основна навчальна діяльність класу, як групова так і індивідуальна. Ця зона обладнана одномісними партами, дошкою для навчання, в 1-А, 3-В та 3-Б класах – інтерактивною дошкою. Навчально-пізнавальну зону педагоги закладу наповнили стендом із розкладом уроків, щоденними новинами, а також календарем днів народження учнів. Таке оформлення допомагає дітям відчувати себе частиною команди класу, заздалегідь готуватися до уроку і позакласних занять.
Так, 8 педагогів наповнення осередка навчально-пізнавальної діяльності оцінили на високий рівень, а 1 педагог - на середній (парти низької якості, мала площа поверхні парт). Загальний бал – 34, середній – 3,7.
2. Змінні тематичні осередки наповнюються матеріалами у відповідності до теми предмету, саме тому ця зона постійно змінює своє оформлення. Педагоги її оформили універсальними плакатами з абеткою, цифрами, встановили фліп-чарти, що дозволяє з легкістю змінювати тематичні матеріали. Тематичний осередок спонукає дітей до активної участі в процесі вивчення нового матеріалу. Саме для вирішення даного завдання педагоги підійшли творчо та яскраво оформили зону. Проте не у всіх класах є фліпчарти, що дозволило б легко змінити тематичний матеріал.
На високий рівень наповнення осередка оцінили 3 педагогів, на достатній – 4, на середній – 2. Загальний бал- 29, середній бал – 3,2.
3. Дитяча класна бібліотека – «острівець знань», те місце, де діти можуть знайти книгу відповідно до теми уроку, а також мають можливість наповнити міні бібліотеку власними книжками, котрі прочитали на дозвіллі, тим самим поділитися здобутими враженнями і знаннями з однокласниками.
У кожному класі відведено місце для дитячої бібліотеки. Але в 3-А класі немає місця для зручного розташування книг, недостатня кількість дитячої літератури.
На високий рівень наповнення осередка оцінили 2 педагоги, на достатній – 4, на середній – 3. Загальний бал - 26, середній бал – 2,8.
4. Зона художньо-творчої діяльності – це зона, в якій діти зможуть реалізувати свій творчий потенціал, її можна наповнити мольбертами, альбомами для малювання, фарбами, фломастерами, пластиліном, полімерною глиною, кінетичним піском, всім, що потрібне для втілення творчих фантазій учнів. Для виставки робіт можна встановити фліп-чарт, що дасть можливість щодня змінювати дитячі роботи і не обділити нікого в увазі. Творча діяльність позитивно впливає на інтелектуальні можливості дитини, а також допомагає знизити емоційне напруження. На жаль, в класах недостатня кількість вищезазначених матеріалів для творчої діяльності, а саме: полімерної глини, не у всіх класах є фліпчарт, недостатня кількість пластиліну, альбомів. В 3-А класі нема місця для зберігання матеріалів, тому учні приносять з собою.
На достатній рівень наповнення осередка оцінили 6 педагогів, на середній – 3. Загальний бал - 24, середній бал – 2,6.
5. Куточок живої природи для проведення дослідів – це осередок дослідницько-пізнавальної діяльності учнів. У дослідницькій зоні має розміщуватися природничий куток, в якому діти можуть спостерігати за ростом рослин, або створити справжню мурашину ферму для спостереження за життєдіяльністю комах, також в ньому можна встановити акваріум з рибками. У цій зоні учні вивчають будову сонячної системи і землі, знайомляться з природними та погодними явищами, тому наповнення осередку стендами, друкованими матеріалами, плакатами, глобусом, макетом сонячної системи і землі та мікроскопом сприятимуть розвитку дослідницьких здібностей дітей.
Але не у всіх класах є в наявності глобус, макети сонячної системи і землі, мікроскопи, акваріуми з рибками.
На високий рівень наповнення осередка оцінив 1 педагог, на достатній – 3, на середній – 3, на низький - 2. Загальний бал - 21, середній бал – 2,3.
6. Ігрова зона – місце для активного відпочинку та ігор. Ігрова діяльність сприяє зниженню психо-емоційної напруги, допомагає встановити контакт педагога з учнями та дітей між собою.
Не у всіх класах обладнано столом для ігор або килимом, на якому діти зможуть легко та комфортно розміститись. Відсутнє наповнення ігрової зони, а саме: настільні ігри, пазли, конструктори, розвиваючі ігри та інвентар для проведення рухливих.
На високий рівень наповнення осередка оцінив 1 педагог, на достатній – 6, на середній – 1, на низький - 1. Загальний бал - 25, середній бал – 2,7.
7. Зона відпочинку створена для того, щоб учні могли поспілкуватись між собою та вчителем, пограти в ігри і просто відновити сили. Якщо обладнати цю зону м’яким кріслами пуфами, чи просто застелити м’який килимом з подушками, то створиться невимушена атмосфера, саме в якій можна дізнатись про настрої і самопочуття дітей. Але в класах відсутні пуфи, подушки з м’яким покриттям.
У кожному класі є «дошки настрою», що допомагає вчителю спостерігати та реагувати на зміни настрою учнів в продовж навчального дня.
На достатній рівень наповнення осередка оцінив 1 педагог, на середній – 6, на низький - 2. Загальний бал - 17, середній бал – 1,8.
8. Осередок вчителя – це безпосередньо робоче місце вчителя, яке він може облаштувати, оформити і наповнити за власним смаком. Кожен вчитель розташував своє робоче місце таким чином, щоб він міг спостерігати за дітьми у всіх зонах класу.
Облаштування осередку вчителя передбачає зручний стіл і стілець, шафу для дидактичних матеріалів, або стелаж з контейнерами, куди помістяться всі необхідні робочі засоби. Також комп’ютер, принтер, ламінатор. У трьох класах є ноутбуки, сім класів забезпечені ламінатором, а два класи – принтером.
На достатній рівень наповнення осередка оцінили 4 педагоги, на середній – 4, на низький - 1. Загальний бал - 21, середній бал – 2,3.
Аналіз освітнього простору класів НВК
згідно з вимогами НУШ
Опитуванню підлягало 9 педагогів 1-3 класів НУШ
Назва зони |
Високий 4 б. |
Достатній 3 б. |
Середній 2 б. |
Низький 1 б. | Загальний бал | Середній бал |
Зона навчально-пізнавальної діяльності | 8 х 4 | - | 1 х 2 | - | 34 | 3, 7 |
Змінні тематичні осередки | 3 х 4 | 5 х 3 | 2 х 2 | - | 29 | 3,2 |
Дитяча класнабібліотека | 2 х 4 | 4 х 3 | 3 х 2 | - | 26 | 2,8 |
| - | 6 х 3 | 3 х 2 | - | 24 | 2,6 |
Куточок живої природи для проведення дослідів | 1 х 4 | 3 х 3 | 3 х 2 | 2 х 1 | 21 | 2,3 |
Ігрова зона | 1 х 4 | 6 х 3 | 1 х 2 | 1х 1 | 25 | 2,7 |
Зона відпочинку | - | 1 х 3 | 6 х 2 | 2 х 1 | 17 | 1,8 |
Осередок вчителя | - | 4 х 3 | 4 х 2 | 1 х 1 | 21 | 2,3 |
Загальний бал |
|
|
|
|
24,6 |
2,6 |
Загальний бал за наповнення та оформлення освітнього простору в НУШ - 24, 6, середній бал – 2,6.
Персональний внесок керівника щодо реалізації атибулінгової політики
Значну увагу приділяю створенню освітнього середовища, вільного від насильства.
Враховуючи вимоги чинного законодавства України та з метою створення безпечного освітнього середовища, в КЗ НВК ім.С.О.Морозової запроваджено комплексний підхід у сфері протидії та попередження булінгу (цькування), який впроваджується за двома напрямками – управлінський та просвітницький.
У рамках управлінського напрямку здійснено наступні заходи:
1. До внутрішньої системи забезпечення якості освіти закладу, яку схвалено рішенням педагогічної ради КЗ НВК ім. С.О.Морозової (протокол №3 від 30.01.2020 р.) та затверджено наказом від 03.02.2020 р. №19, включено розділ «Освітнє середовище вільне від насильства».
У вказаному розділі розроблено алгоритми щодо:
- вироблення антибулінгової політики в закладі;
- дій педагогів, інших працівників закладу та адміністрації у випадку виявлення фактів булінгу (цькування), реагування на їх прояви;
- вироблення правил поведінки в закладі.
2. Прийнято низку наказів по закладу:
1) Наказ від 20.02.2020 р. №27 «Про формування в закладі антибулінгової політики»
2) Наказ від 26.02.2020 р. №30 «Про затвердження складу комісії з розгляду випадку булінгу (цькування) в КЗ НВК ім. С.О.Морозової та Положення про порядок реагування на випадки булінгу (цькування)»
3) Наказ від 26.02.2020 р. №31 «Про затвердження примірної форми заяви про випадок булінгу (цькування)та форми журналуреєстрації заяв чи повідомлень про випадки булінгу (цькування)». Вказаний наказ із додатками до нього оприлюднено на офіційному сайті закладу.
4) У поточному навчальному році видано наказ «Про продовження функціонування в 2020/2021 н.р. ради профілактики правопорушень, створення безпечного освітнього середовища в закладі та затвердження плану заходів, спрямованих на запобігання та протидію булінгу(цькування) на І семестр 2020/2021 навчального року(наказ від 08.09.2020 р. №91).
Наказом від 06.01.2021 р. №8 затверджено План заходів, спрямованих на запобігання та протидію булінгу (цькування) на ІІ семестр 2020/2021 н.р.
План заходів оприлюднено на офіційному сайті закладу.
3. Керуючись листом Міністерства освіти і науки України від 29.12.2018 р. №1/9-790 «Щодо організації роботи у закладах освіти з питань запобігання і протидії домашньому насильству та булінгу» до посадових інструкцій педагогічних працівників внесено обов’язки щодо проведення роботи, спрямованої на запобігання і протидію домашньому насильству та булінгу.
4. Відповідно до наказу від 08.09.2020 р. №91 визначено соціального педагога відповідальною особою щодо організації здійснення профілактичних та невідкладних заходів реагування у випадках булінгу (цькування).
5. Завдяки тісній співпраці з батьківською громадськістю вирішено питання охорони закладу спеціалізованою охоронною фірмою, що дає змогу попередити можливість вчинення протиправних дій на території закладу.
6. З метою оцінки якості освітніх і управлінських процесів та напрацювання рекомендацій щодо вдосконалення діяльності в закладі проводиться моніторинг безпечності та комфортності шляхом анкетування учасників освітнього процесу.
Так, у квітні-травні 2020 року проведено анонімне онлайн-анкетування «Якість освітніх та управлінських процесів в закладі» для батьків, в якому взяло участь 250 батьків, та анонімне опитування серед педагогів та вихователів (36 осіб взяло участь).
У період з 17 по 20 лютого 2021 року проведено анонімне онлайн-анкетування для батьків «Клас, в якому навчається дитина, очима батьків». В анкетуванні взяло участь 208 батьків.
За результатом аналізу анкет психологічною службою закладу в поточному навчальному році підготовлено інформаційно-роз’яснювальний буклет «Порядок подання та розгляду заяв про випадки булінгу (цькування) в закладі», який розміщено в батьківських групах класів та групі вчителів закладу через мобільний додаток Вайбер.
7. Питання профілактики булінгу (цькування) заслуховуються на нараді при директорові. Протягом року озвучено питання «Про ознайомлення з планом по булінгу» (протокол №2 від 01.10.2020), «Про стан реалізації антибулінгової політики в закладі за І семестр 2020/2021 начального року» (протокол №5 від 30.12.2020 р.).
У січні на засіданні методичного об'єднання класних керівників проведено тренінг «Організація роботи з учнями та батьками з питання попередження та недопущення насильства» та ярмарок педагогічних ідей «Шляхи подолання насильства та агресивних форм поведінки серед учнів».
8. З працівниками закладу проводяться інструктажі з питань протидії та попередження булінгу(цькування), які фіксуються в окремому журналі. Загалом проведено три інструктажі.
У рамках просвітницького напрямку здійснено наступні заходи.
1. На яскравому інформаційному стенді «Зупинимо булінг разом» розміщено наступну інформацію:
- правила поведінки в закладі в картинках;
- контакти відповідальної особи закладу, телефони довіри, служб підтримки постраждалих осіб, до яких можна звернутися у випадку насильства чи булінгу.
2. Також на офіційному веб-сайті закладу оприлюднено наступну інформацію:
- правила поведінки здобувачів освіти закладу;
- план заходів щодо запобігання та протидії булінгу на семестр;
- примірна форма заяви про випадки булінгу (цькування);
- порядок подання та розгляду заяви.
3. З батьківською громадськістю закладу проводиться відповідна роз’яснювальна робота. Зокрема, психологічною службою підготовлено інформаційно-роз’яснювальні листівки та буклети «Дитинство без насилля: суспільство, школа і сім’я на захисті прав дітей», «Правила безпеки, про які батьки зобов’язані розповісти дітям», «Обов’язки батьків щодо навчання та виховання дітей», «До відома батьків: дії педагога в разі виявлення випадків домашнього насильства», «Порядок подання та розгляду заяв про випадки булінгу (цькування) в закладі». Вказані матеріали розміщено в класних куточках, дошці оголошень, а також розповсюджуються в мобільному додатку Вайбер через батьківські групи класів.
Класними керівниками в онлайн-режимі проведено батьківські збори на тему «Як розпізнати, що дитину цькують», діалог з батьками «Як завоювати довіру дитини».
4. Зі здобувачами освіти проводяться виховні заходи, під час яких особлива увага акцентувалася на формування у здобувачів освіти громадянських та соціальних компетентностей: справедливості, рівності, поваги до прав іншої людини, уміння діяти в конфліктних ситуаціях.
Враховуючи вікову категорію здобувачів освіти закладу, педагогічними працівниками забезпечується системний та постійний виховний процес, спрямований на виховання емпатії та формування сталої поведінки в молодших школярів.
Зокрема, в рамках Всеукраїнського тижня з протидії булінгу та Всеукраїнської акції «16 днів проти насильства» традиційно проводиться низка заходів: виховний захід «Життя без чорних смуг», створення пам’ятки «Моя безпека в інтернеті», інформативна бесіда «Грай безпечно! Товаришуй відповідально!», обмін думками «Дорослішати – це думати про інших», перегляд відеоролику «Що робити, якщо тебе ображають», конкурс малюнків «Шкільному булінгу скажемо ні!», практичне заняття «Малюнок каракулів», імітаційна гра «Розкажи про насильство», створення «Скриньки Довіри».
5. Педагогічні працівники закладу належну увагу приділяють підвищенню кваліфікації з питання булінгу (цькування) та насильства. За результатом проведеного аналізу проходження курсів підвищення кваліфікації в 2020 році та звітний період 2021 року:
- 4 педагоги отримали сертифікат про закінчення курсу «Протидія та попередження булінгу (цькування) в закладах освіти»;
- 2 педагоги отримали сертифікат «Ненасильницька комунікація»
- 1 педагог прослухав курс «Медитація: розвиваємо навички розв’язання конфліктів у шкільному колективі».
У закладі застосовують необхідні підходи для адаптації та інтеграції здобувачів освіти до освітнього процесу, зокрема, 76% батьків стверджує, що у їх дітей не виникало проблем з адаптацією, 23 % батьків повідомило про незначні проблеми з адаптацією та завдяки належній організації психолого-педагогічного супроводу питання швидко вирішувалися.
Таким чином, за результатами анкетування учасників освітнього процесу встановлено, що більшість опитаних вважають освітнє середовище закладу безпечним і психологічно комфортним.
Формування інклюзивного, розвивального та мотивуючого до навчання освітнього простору
Одним із пріоритетних завдань у роботі керівника вважаю забезпечення максимально зручного для всіх учасників освітнього процесу середовища, яке відповідає основним принципам інклюзивної освіти, рівності та поваги до прав людини.
В НВК розроблено та поступово втілюється план заходів для впровадження інклюзивної освіти та поліпшення доступності закладу, а саме:
- у закладі здійснюється інклюзивне навчання для 5 дітей дошкільного віку та 1 учня першого класу:
- забезпечено доступ до споруди ІІ корпусу дітей з ООП;
- вивчаються потреби учасників освітнього процесу ;
- оглянуто приміщення та територію і визначено першочергові кроки та дії, які не потребують фінансових витрат і можуть бути виконані одразу;
• облаштовано освітнє середовище (доступність);
• забезпечено необхідними навчально-методичними і наочно-дидактичними посібниками та допоміжними засобами навчання відповідно до потреб здобувачів освіти;
- визначено найбільш пріоритетні потреби на найближчу перспективу з впровадження інклюзивної освіти (подано заявку на придбання товарів для дітей з особливими освітніми потребами);
- використання педагогами методик і технологій роботи з дітьми з особливими освітніми потребами: інтерактивні, особистісно орієнтоване навчання; індивідуальні програми, ІКТ, технології критичного мислення, створення ситуації успіху тощо.
У структурі управлінської та науково-методичної роботи реалізовано низку заходів:
- спостереження занять;
- психолого-педагогічні семінари;
- проходження педагогами тренінгів, курсів та семінарів із даної проблематики.
Подальші кроки для якісного впровадження інклюзивної освіти:
- поповнення необхідним навчальним обладнанням для роботи з дітьми з ООП;
- надання постійної методичної підтримки педагогам для роботи з дітьми з особливими освітніми потребами;
- системна взаємодія з батьками дітей з ООП, фахівцями інклюзивно-ресурсного центру;
- адаптування навчальних приміщень та туалетної кімнати.
Створення керівництвом умов для медичного обслуговування здобувачів освіти
У закладі адміністрацією створюються належні умови для медичного обслуговування здобувачів освіти, а саме:
- медичне обслуговування здобувачів освіти здійснюється відповідно до вимог Порядку медичного обслуговування дітей у дошкільних навчальних закладах та Порядку здійснення медичного обслуговування учнів загальноосвітніх навчальних закладів;
- у закладі є медичний кабінет із відповідним обладнанням. Ведення документації з питань медичного обслуговування здобувачів освіти здійснюється відповідно до вимог законодавства;
- постійний медичний супровід здобувачів освіти закладу здійснюється старшими медичними сестрами; у разі потреби надається невідкладна медична допомога;
- у закладі дотримується протиепідемічний та повітряно-тепловий режим;
- проводиться санітарно-просвітницька робота з усіма учасниками освітнього процесу з питань здорового способу життя, загартування, раціонального харчування тощо.
Як керівник, сприяю також проходженню педагогами навчання з надання першої (домедичної) допомоги. Протягом року 5 педагогів разом із керівником пройшли онлайн курси з даного питання.
Відповідно до вимог Порядку медичного обслуговування дітей у ЗДО та ЗЗСО закуплено медикаментів за рахунок бюджетних коштів на суму 700 грн.
Персональний внесок керівника щодо впровадження здоров’я збережувального освітнього середовища
Один із обов’язків керівника закладу – сприяти здоровому способу життя здобувачів освіти та працівників закладу (стаття 26 Закону України «Про освіту»).
Політика закладу щодо перетворення НВК на «здоровий» та екологічний:
В освітньому процесі:
• наскрізне включення тем про здорове харчування, користь фізичної активності, спорту, правила екологічної поведінки задля сталого розвитку в освітній процес вихованців усіх груп і класів;
• спрямування педагогів на навчання/обміни досвідом із тематики формування навичок здорового способу життя, інтеграції здоров’язбережувальної та екологічної компетентностей до викладання всіх предметів навчального плану;
• наявність спортивних секцій та гуртків.
В організації освітнього середовища:
• забезпечення простору/середовища, яке мотивує до активності (зокрема, ігрові майданчики, спортивні майданчики, створення можливостей для рухової активності в приміщеннях , доступ до спортивного обладнання під час перерв тощо);
• залучення дітей до вирішення питань влаштування освітнього простору, спрямування (видів) спортивних секції, видів фізичної активності;
Політика КЗ НВК ім.С.О.Морозової щодо впровадження здоров’язбережувального освітнього середовища керується такими основними принципами:
• послідовність
• позитивний приклад
• робити перерви під час уроків для вправ
• проводити спільні заходи на свіжому повітрі.
Кроки щодо вдосконалення здоров’язбережувального освітнього середовища:
- запровадити політику «розумного використання» (привчати дітей до зменшення використання пластику та поліетилену у щоденному житті, бережливого ставлення до витрачання води, електроенергії , привчати сортувати сміття тощо);
- активне залучення батьків до питань планування фізичної активності, проведення спортивних заходів;
- розширити партнерство з громадою – спортивним клубом, бібліотекою, соціальними підприємствами тощо;
- співпраця з медичними працівниками з питань надання домедичної допомоги.
Вжиті керівником заходи щодо зміцнення та модернізації матеріально-технічної бази закладу
Залучення бюджетних коштів
В 2020/2021 навчальному році з міського бюджету та за рахунок субвенцій виділено та використано кошти на придбання:
- послуги дератизації -9348 грн
- послуги зв’язку -5829грн
- послуги інтернету-5174грн
- поточний ремонт-162.446.91грн
- послуги БТІ -3982.73грн
- пожежне страхування- 1170грн
- виготовлення ПКД системи пожежного оповіщення – 21000.00грн
- перевірка лічильників- 900грн
- сберігання та сортування підручників- 4082.72грн
- мийних засобів – 59158 грн
- шкільних парт та стільців – 98280,00 грн
- канцелярских товарів – 1334,00 грн
- шкільна документація -2391,00 грн
- будівельних матеріалів - 3420,00 грн
-видатки на протипожежні заходи, заміри електрообладнання – страхування пожежників – 1260 грн:
- перезарядка вогнегасників – 1766,00 грн
- електролампочки -2034 грн
- дезінфікуючих засобів від департаменту – 225л ;
- дезінфікуючих засобів- 9201.00грн.
- мультимедійні дошки-91400.00грн
- паперові рушники- 25541,76
- м’яки конструктори- 12580.00
-модель світлофора,набір дорожних знаків,схеми- 3300-00
- 3 килими з дорожньою розміткою -9750.00
-магнітні дошки фліпчарт -5610-00,
- альтанки -249000.00
-фарба-1617.00,
- логопедичні набори-3300.00,
- логопедичні меблі-8000.00,
- розвиваючі іграшки -1120-00
За рахунок бюджетних коштів також здійснювалася оплата за комунальні послуги: водо, електропостачання, паливо, вивезення сміття, 40% за харчування дітей дошкільної ланки, 100% - сніданки для учнів початкових класів, оплата за користування інтернет послугами, оплата за газове обслуговування котельні, зберігання та сортування підручників, ремонт комп’ютерної техніки.
Залучення спонсорської допомоги на :
- придбання системного блоку;
- облаштування території;
Кроки для подальшого зміцнення матеріально-технічної бази закладу:
- проведення запланованих ремонтних робіт улітку 2021 року;
- капітальний ремонт огорожі;
- виконання щорічних заходів із поліпшення харчування, медичного обслуговування, протипожежної безпеки, готовності закладу до опалювального сезону;
- розширення інформаційно - технічного забезпечення закладу (поповнення комп’ютерної техніки, мультимедійного обладнання );
- поступова заміна вікон, меблів, м’якого та твердого інвентарю;
- облаштування території, дитячих, ігрових та спортивних майданчиків, асфальтування доріжок тощо.
За результатами анкетування учасників освітнього процесу встановлено,що більшість опитаних здобувачів освіти вважають освітнє середовище закладу безпечним і психологічно комфортним.
Водночас є потреба в удосконаленні освітнього середовища, а саме:
- кількість здобувачів освіти перевищує проєктну потужність закладу;
- недостатньо облаштувано місць для відпочинку для педагогічних працівників та здобувачів освіти ;
- урізноманітнення асортименту страв примірного двотижневого меню за рецептурним збірником Є.Клопотенка та збільшення в раціоні харчування овочів та фруктів ;
- відсутність ресурсної кімнати для дітей з особливими освітніми потребами;
- створення у бібліотеці нового освітнього простору.
ІІ. Управлінська діяльність щодо функціонування в закладі дієвої системи оцінювання здобувачів освіти
З метою забезпечення якості освітнього процесу в закладі керівником разом із адміністрацією здійснюється систематичний контроль за освітнім процесом, а саме :
- створена власна система неперервного і тривалого спостереження оцінювання стану освітнього процесу;
- здійснюється аналіз чинників впливу на результативність освітнього процесу, підтримка високої мотивації навчання;
- створенні оптимальні соціально-психологічні умови для саморозвитку та самореалізації здобувачів освіти і педагогів;
- здійснюється прогнозування на підставі об’єктивних даних динаміки й тенденцій розвитку освітнього процесу в КЗ НВК ім. С.О.Морозової.
Основними формами моніторингу є:
- проведення контрольних робіт;
- участь учнів у міських, обласних предметних олімпіадах, Всеукраїнських конкурсах ;
- перевірка документації;
- опитування, анкетування;
- відвідування навчальних занять, заходів;
- моніторинг і узагальнення його результатів за освітніми лініями Базового компоненту дошкільної освіти та початкової загальної освіти;
- відвідування занять, підсумкових занять;
- перевірка документації.
«Напрям оцінювання здобувачів дошкільної освіти»:
- дошкільний підрозділ закладу має сформовану освітню програму, яка містить комплекс освітніх компонентів для досягнення здобувачів дошкільної освіти результатів навчання, набуття компетентностей, визнаних Базовим компонентом дошкільної освіти;
- організація освітнього процесу в різних вікових групах здійснюється з урахуванням вимог освітньої програми, розробленої на основі Базового компоненту дошкільної освіти, схваленою педагогічною радою закладу;
- адміністрацією закладу проводиться моніторинг, що має на меті проаналізувати роботу педагогічних працівників щодо якості надання освітніх послуг, виконання дошкільниками державних стандартів дошкільної освіти та визначити рівень розвитку і сформованості їх життєвої компетентності згідно з вимогами Програми розвитку дитини дошкільного віку «Я у Світі». Зміст моніторингу полягає у відстеженні рівнів розвитку дітей усіх вікових груп, реєстрації змін від початку навчального року, що засвідчують динаміку розвитку вихованців та підвищення якості надання їм освітніх послуг у відповідності до програми розвитку;
- адміністрація сприяє реалізації змісту варіативної складової Базового компонента дошкільної освіти ;
- адміністрацією закладу узагальнюються результати моніторингу, що допомагає відстежити динаміку змін в освітній системі, спрямувати її розвиток на запланований результат. Також надаються рекомендації педагогам та батькам дошкільників стосовно визначення шляхів покращення якості дошкільної освіти, спираючись на результати моніторингу.
Показниками ефективності освітнього процесу в дошкільному підрозділі в 2020/2021 навчальному році є:
86- % здобувачів освіти, які мають достатній і високий рівень компетентності;
12% - позитивна динаміка розвитку дітей, засвоєння ними вимог програми розвитку дитини дошкільного віку «Я у Світі»;
84%- відповідність узагальнених показників результату освітньої роботи (сформованість певного виду компетенцій) змісту освітніх ліній, визначених інваріантною складовою Базового компонента дошкільної освіти;
95% - відповідність досягнень здобувачів освіти державним вимогам до рівня освіченості, розвиненості та вихованості дитини 6 (7) років, сумарного кінцевого показника набутих дитиною компетенцій перед її вступом до школи.
«Напрям оцінювання здобувачів початкової освіти»:
- керівник разом із педагогічними працівниками забезпечує відкриту, прозору і зрозумілу для здобувачів освіти систему оцінювання їх навчальних досягнень;
- керівництво здійснює моніторинг системи оцінювання вчителів через спостереження за проведенням навчальних занять, вивчення оприлюднених критеріїв оцінювання тощо;
- система оцінювання в закладі сприяє реалізації компетентнісного підходу до навчання;
- у закладі впроваджується система формувального оцінювання;
- у системі методичної роботи закладу є напрям, який забезпечує вивчення питань компетентнісного підходу при оцінювання навчальних досягнень учнів (проводилось МО з даної теми, вчителі беруть участь у відповідних тренінгах або проходять онлайн-курси);
- адміністрацією вивчається процес впровадження вчителями компетентнісного підходу в систему оцінювання шляхом спостереження за проведенням навчальних занять. Вивчаються також критерії оцінювання, які використовують вчителі при оцінюванні обов’язкових видів робіт;
- у системі оцінювання навчальних досягнень учнів у закладі, крім традиційних, використовуються інші види оцінювання, які сприяють компетентнісному підходу, наприклад портфоліо.
Результати анкетування учнів 4-х класів свідчать про те, що здобувачі освіти отримують від педагогічних працівників інформацію про критерії, правила та процедури оцінювання навчальних досягнень, а також більшість дітей вважають оцінювання результатів навчання справедливим і об’єктивним.
Застосування керівником внутрішнього моніторингу, що передбачає систематичне відстеження та коригування результатів навчання кожного здобувача освіти
Основним індикатором вимірювання результатів освітньої діяльності учнів є їхні навчальні досягнення. Розроблена і розбудована система оцінювання навчальних досягнень учнів є предметом постійного моніторингу з боку керівництва закладу. Основною метою такого моніторингу є виявлення об’єктивного та раціонального підходу до оцінювання навчальних досягнень учнів з боку вчителя, простеження системності в оцінюванні учнів, динаміки їх навчальних досягнень.
Щорічний моніторинг шкільної мережі свідчить про дієвість та результативність зусиль педагогічного колективу щодо збереження шкільного контингенту та забезпечення обов'язковості загальної середньої освіти.
У 2020/2021 навчальному році в закладі навчалося 328 здобувачів освіти.
В НВК функціонують 11 класів (1 класи - 3 ; 2 класи – 3; 3 класи – 3; 4 класи – 2). Середня наповнюваність класів – 30 здобувачів освіти.
Протягом року в шкільній ланці закладу вибуло 8 здобувачів освіти ; прибуло – 6. Вибуття здобувачів освіти з НВК відбувалося в основному у зв’язку зі зміною місця проживання родини.
Педагоги шкільного підрозділу плідно працювали над впровадженням Державного стандарту початкової загальної освіти та Типових освітніх програм.
Формувальному оцінюванню підлягало 180 учнів 1-2 класів.
Рівневому - 89 учнів 3-х класів.
Було оцінено в балах 59 учнів 4-х класів.
Відповідно до методичних рекомендацій щодо оцінювання учнів 1 класів НУШ (наказ МОН №924 від 20 серпня 2018 року)педагоги здійснювали підсумкове оцінювання результатів навчання в кінці навчального року з метою визначення освітніх завдань для реалізації індивідуального підходу до дитини подальшого навчання. Формувальне оцінювання дозволяє оцінити процесс навчання, а не результат (тобто кількість помилок), а також відслідкувати навчальний поступ кожного учня. У 2 класі підсумкове тематичне оцінювання здійснювалося вербально за результатами виконання діагностичних робіт, розроблених на основі компетентнісного підходу. Результати підсумкового оцінювання вчителі визначали на основі власних педагогічних спостережень, результатів тематичного оцінювання за чотирирівневою системою: «має значні успіхи», «демонструє помітний прогрес», «досягає результату з допомогою вчителя», «ще потребує уваги і допомоги». У Свідоцтві досягнень учителі 2 класів зафіксували розгорнуту інформацію про навчальний поступ учнів протягом навчального року з усіх предметів вивчення за показниками, які відповідають визначеним типовою освітньою програмою очікуваним результатам навчання, також педагоги 1-2 класів надали рекомендації щодо подальшого навчання.
В 3-х класах застосовувалося формувальне та рівневе оцінювання. Педагоги 3-х класів оцінювали кожен окремий очікуваний результат, а не компетентність цілком, бо кожна ключова компетентність є наскрізною та реалізується через усі освітні галузі, вона не дорівнює навчальному предмету чи інтегрованому курсу. Тому педагоги вимірювали тільки результати на кожному етапі формування компетентності.
Оцінювали наскрізні вміння та результати навчання двічі на рік, наприкінці кожного семестру. В кінці І семестру педагоги оцінювали навчальні досягнення учнів за всіма індексами результатів навчання з усіх предметів. У кінці року вчителі 3 класів фіксували інформацію про результати навчання з навчальних предметів у Свідоцтвах досягнень на підставі результатів діагностичних робіт з урахування їх динаміки на користь учневі. А розділ «Характеристика наскрізних умінь» заповнювали на основі власних спостережень за навчальною діяльністю учнів упродовж семестру.
Бальному оцінюванню підлягали учні 4 класів. На підставі підсумкових оцінок за 2020/2021 навчальний рік показники по закладу складають:
Клас | Вчитель | За рік | % якості знань | |||
Високий рівень | Достатній рівень | Середній рівень | початк рівень | |||
4-А | Яковлева І.В. | 10/33% | 11/37% | 9/30% | - | 21/70% |
4-Б | Іванченко О.К. | 9/31% | 13/45% | 7/24% | - | 22/76% |
Загальний показник | 19/32% | 24/41% | 16/27% | - | 43/73% |
За наслідками даних підсумкових результатів навчання найвищу результативність показали учні 4-Б класу (вчительІванченко О.К .) – 76 %, 4-А класу (вчитель Яковлева І.В.) – 70%.
Загальний показник якості навчання по закладу складає 73 %. Порівняльний аналіз результатів навчання за попередній навчальний рік продемонстрував наступне:
Клас | Вчитель | % якості за 19/20 н. р. | % якості за 20/21 н. р. | Різниця р/р |
4-А | Яковлева І.В. | 22/ 71% | 21/70% | -1% |
4- Б | Іванченко О.К. | 27/ 84% | 22/76% | - 8% |
| Загальний показник | 49/78% | 43/73% | - 5% |
Моніторинг рівня досягнень учнів КЗ НВК ІМ.С.О.МОРОЗОВОЇ
Рівні | 2016/2017 н.р. | 2017/2018 н.р. | 2018/2019н.р. | 2019/2020 н.р. | 2020/2021 н.р. |
Високий рівень | 15 % | 29 % | 33 % | 38, 3% | 32% |
Достатній рівень | 62 % | 49 % | 50 % | 45, 3% | 41% |
Середній рівень | 22 % | 21 % | 16 % | 16, 4% | 27% |
Початковий рівень | 1 % | 1 % | 11 % | 0% | 0% |
% якості | 77 % | 78 % | 83 % | 83, 6% | 73% |
В 2020/2021 році ДПА для учнів 4-х класів була скасована.
Аналіз роботи з обдарованими та здібними дітьми
Одним із основних завдань роботи закладу є формування інтелектуального потенціалу дітей шляхом створення оптимальних умов для виявлення, підтримки та розвитку їх творчого потенціалу, сомореалізації, соморозвитку та самовдосконалення.
Визначені завдання здійснювалися через організацію освітнього процесу в роботі з обдарованими й здібними дітьми шляхом:
- проведення гурткової роботи відповідно до здібностей дітей («Творче натхнення», хореографічний);
- впровадження сучасних освітніх технологій (ТРВЗ, ІКТ, проєктні, інтерактивні тощо);
- організація виставок персональних робіт обдарованих дітей (тижні творчості дітей;
- створення альманахів малюнків і віршів здібних і обдарованих дітей;
- участь дітей у творчих конкурсах,олімпіадах, виставах, концертах здібних та обдарованих дітей.
Результативність участі здобувачів освіти у творчих конкурсах
Зведена таблиця результатів участі учнів НВК
у Міжнародній грі зі світової (української і зарубіжної) літератури «Sunflower»
Сертифікати | |||
Всього учнів | Категорії |
| |
Переможець в початковій школі | Сертифікат учасника | ||
6 | 2 | 4 |
Всеукраїнська українознавча гра «Соняшник»
Сертифікати | |||
Всього учнів | Категорії |
| |
Переможець в початковій школі | Сертифікат учасника | ||
27 | 4 | 23 |
Також 43 учні 2-4 класів взяли участь у Міжнародному математичному конкурсі «Кенгуру».
Одним із засобів розвитку творчої обдарованості дітей є заняття, уроки та гуртки з образотворчої діяльності. На високому професійному рівні їх проводять викладачі образотворчого мистецтва Філіппова Л.В. та Столітня С.О. Результатом цієї творчої діяльності є постійні перемоги в обласних, міських конкурсах дитячого малюнка за різною тематикою, в яких учні посідають призові місця.
Рік | Конкурс дитячихмалюнків | Результат |
2020/2021 | 1.Обласна виставка-акція: «Ялинка» «Новорічна композиція» 2. Участь у конкурсі малюнків «Збережнмогрунти рідної України». 3. Всеукраїнський конкурс дитячого малюнка «Охорона праці очима дітей». 4. Український конкурс дитячих малюнків для дітей з особливими освітніми потребами. 5. Участь конкурсі-виставці «Чисті роси» 6. Участь у обласному етапі Всеукраїнського конкурсу «Український сувенір»
|
ІІ місце ІІІ місце
Грамотами нагороджено таких учнів: Рачкову Діану, Кузнєцову Катерину, Богатирьову Анну, Іванченко Ангеліну, Ганзюк Сергія, Столітнього Даніїла, Філіппова Нікіту за участь у обласному етапі Всеукраїнського конкурсу «Український сувенір»
|
За підсумками 2020/2021 навчального року щодо організації та результативності роботи з обдарованими дітьми слід відмітити вчителів Яковлеву І.В., Філіппову Л.В., Столітню С.О., Грекову О.Ю., Шевченко Л.І., Мініну С.В., Лук’янчук О.І., Братінову А.Г., Євсієнко Н.І., Куликову Н.М., Чуйко К.А., Іванченко О.К.
Учні закладу постійно беруть участь та стають переможцями міських олімпіад з української мови та конкурсу знавців з української мови імені П. Яцика. В 2020/2021 н.р. учениця 4-А класу Зінович Вероніка, учениця 2-Б класу Шкрабак Дар’я, учениця 2-Вкласу Бондаренко Домініка, учениця 3-Б класу Кулінська Юлія посіли І місце в І етапі предметних олімпіад з української мови. Також учениця 4-А класу Зінович Вероніка посіла І місце у ІІ етапі конкурсу з української мови ім.П.Яцика, учениця 3-Б класу Побережнюк Софія – ІІ місце. Також учениця 4-А класу Зінович Вероніка взяла участь та успішно пройшла ІV етап Марафону з української мови імені Петра Яцика на платформі «HUMAN».
Управлінські процеси щодо виконання мовного законодавства
На виконання ст. 10. Конституції України, законів України «Про освіту», «Про забезпечення функціонування української мови як державної», в закладі протягом року проведені заходи та ухвалені відповідні управлінські рішення щодо їх виконання, а саме:
- освітній процес здійснюється українською мовою;
- державною мовою проводяться засідання педагогічних рад, збори трудового колективу, виробничі наради, наради при директорові, семінари тощо;
- діловодство і ведення документації, а також взаємовідносини з державними і громадськими органами також ведуться українською мовою;
- результати ведення вчителями і вихователями науково-дослідницької роботи оформлюються українською мовою;
- тексти оголошень, оформлення наочної методичної інформації, повідомлень, афіш тощо виконуються державною мовою.
Виховна робота спрямована на поширення використання української мови, вивчення традицій і культури українського народу, виховання патріотизму, національної свідомості формування в дітях особистісних рис громадянина України на основі традицій народної педагогіки і моралі.
У річному плані роботи на 2020/2021 навчальний рік з питання виконання Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної» заплановано та проведено різні заходи.
Досвід роботи закладу з даного питання висвітлено у книзі «Бути лідером. Велика Україна».
У листопаді проведено Тиждень української писемності та мови, що відзначався різноманітними заходами.
Лютий був присвячений рідній мові. До дня рідної мови проведено свято «Українська мова-мова єднання» та години спілкування в 1-4 класах.
До 150-річчя від Дня народженняЛесіУкраїнки в закладі проведено також низку заходів.
Вихованці НВК 3-х класів взяли участь у VІІ Всеукраїнському конкурсі учнівської та студентської творчості «Змагаймось за нове життя», присвяченому Лесі Українці та за підсумками конкурсу нагороджені сертифікатами.
Також учениця 1-А класу Лупашко Соломія взяла участь в онлайн-заході Одеського обласного центра патріотичного виховання та організації дозвілля дітей та молоді «Лесині читання».
У березні 2021 року вихованці НВК 2-В класу Лі Михайло та Драганер Девід долучилися до Всеукраїнського флешмобу відеочитань у соціальних мережах до дня народження видатної поетеси сучасності Ліни Костенко.
Традиційно,з метою вивчення та популяризації творчої спадщини видатного українського письменника та художника Т.Г.Шевченка в закладі також проведено різноманітні заходи :
1. Літературний квест «Багатогранність таланту Т.Г.Шевченка».
2.Поетична світлиця «Чарівне слово поезії. Тарас Шевченко – народний поет»
3. Виставка малюнків«Вінок Кобзареві».
4. Організація виставки творівТ.Г.Шевченка.
5. Виховні години, години спілкування тощо.
У березні 2021 року учениця 4-А класу Ткаченко Анна стала лауреатом І премії Всеукраїнського фестивалю-конкурсу «На струнах Кобзаревої душі»-2021 у молодшій віковій категорії у номінації «Художнє читання».
До Дня вишиванки було проведено такі загальношкільні заходи:
1. Виставка фото колажів «Чарівна краса вишиванки».
2. Квест «Вишиванка в моємусерці».
Усі учасники освітнього процессу дотримуються єдиного мовного режиму як на уроках, так і в позаурочний час.
Адміністрація закладу та педагогічний колектив працюють над розумінням учнями соціального призначення української мови як державної. У кожному класі створено куточки «Символи української держави», також проводиться робота щодо виховання мовної культури в позаурочний час. Учні закладу постійно беруть участь та стають переможцями міських олімпіад з української мови та конкурсу знавців з української мови імені П. Яцика. Робота в НВК щодо дотримання Закону «Про мови в Україні» проводиться на належному рівні. Народна дидактика здавна використовувала рідну мову як провідний засіб виховання дітей. Не має такого народу, який був би байдужим до рідного слова, материнської мови, рідної домівки.
З огляду на це в НВК до мовлення педагога висувається низка педагогічних вимог: загальна культура мовлення, багатство словника, чистота і правильність вимови відповідно до мовних норм, простота і виразність, доступність мови для розуміння дітей тощо. Педагоги закладу усвідомлюють, що оволодіння культурою мовлення не є його особистою справою, це професійний і суспільний обов’язок кожного вчителя і вихователя.
На основі діагностики педагогічних працівників, зі співбесід з помічниками вихователів було встановлено зростання рівня знань української мови працівниками закладу.
Результативність роботи НВК щодо вдосконалення рівня володіння державною мовою працівників.
Навч. рік | Кількість педагогів | Педагоги | Кількість допоміжного персоналу | Допоміжний персонал | |||||||||
в | д | с | н |
| в | д | с | н | |||||
2016/2017 | 47 | 33 | 13 | 1 | - | 46 | 15 | 30 | 1 | - | |||
2017/2018 | 48 | 34 | 13 | 1 | - | 47 | 16 | 30 | 1 | - | |||
2018/2019 | 47 | 33 | 14 | - | - | 47 | 16 | 30 | 1 | - | |||
2019/2020 | 47 | 33 | 14 | - | - | 47 | 16 | 30 | 1 | - | |||
2020/2021 | 50 | 38 | 12 | - | - | 49 | 18 | 30 | 1 | - |
Рівні володіння українською мовою:
В – високий; Д – достатній; С – середній.
Зведені дані рівня якості навчальних
досягнень учнів з української мови за 2017-2021 роки
П.І.Б. вчителя | Навчальний рік/якість знань | |||||||
2017/2018 | 2018/2019 | 2019/2020 | 2020/2021 | |||||
І с | ІІ с | І с. | ІІ с. | І с. | ІІ с. | І с. | ІІ с. | |
Лук’янчук О.І. | 100 | 100% |
| 100% | Форм. оц | Форм. оц | Форм. оц | Форм. оц |
Яковлева І.В. | 1 кл | 1 кл | Не оц. | 71% | 87% | 86% |
|
|
Іванченко О.К. | 1 кл | 1 кл | Не оц. | 90% | 86% | 87% |
|
|
Петрова Т.В. | не оц. | 97% |
| 97% | 93% | 94% | Форм. оц | Форм. оц |
Борисенко І.В. | не оц. | 78% |
| 85% | 84% | 85% | Форм. оц | Форм. оц |
Чуйко К.А.. | 90 | 92% |
| 92% | Форм.оц | Форм.оц | Форм. оц | Форм. оц |
Братінова А.Г. | 90% | 93% |
| 81% | Форм.оц | Форм.оц | Форм. оц | Форм. оц |
Грєкова О.Ю. | 86% | 86% | 1 кл | 1 кл | Форм.оц | Форм.оц | Рівневе | Рівневе |
Мініна С.В. | 88% | 88% | 1 кл | 1 кл | Форм.оц | Форм.оц | Рівневе | Рівневе |
Куликова Н.М. | 84% | 86% | 1 кл | 1 кл | Форм.оц | Форм.оц | Рівневе | Рівневе |
Євсієнко Н.І. | не оц. | 91% |
| 91% | 89% | 89% | Рівневе | Рівневе |
Бабич Т.В. | - | - | - | - | - | - | Форм. оц | Форм. оц |
Щорічно учні НВК займають призові місця в ІІ етапі конкурсів знавців української мови ім.Петра Яцика та міських олімпіадах.
№
| Перелік питань і показників
| Роки | |||
2017/2018 | 2018/2019 | 2019/2020 | 2020/2021 | ||
1 | Контингент учнів: початкова школа | 329 329 | 336 336 | 335 335 | 328 328 |
2 | Кількість класів з українською мовою навчання (%) | 11/100% | 11/100% | 11/100% | 11/100% |
3 | Кількість учнів, які навчаються в класах з українською мовою навчання (%) | 329/100% | 336/100% | 335/100% | 328/100% |
4 | Кількість педагогічних працівників, які не володіють українською мовою - Володіють недосконало | - | - | - | - |
5 | Кількість учасників міської олімпіади з укр. мови, з них переможців (%) | 2/0/0% | 3/3/100% | Не проводилася | Проводився тільки І етап |
6 | Кількість учасників міського конкурсу знавців української мови ім. П.Яцика, з них переможців (%) | 2/2/100% | 2/0/0% | 2/1/50% | 2/2/100% |
Також в 2020/2021 навчальному році учні закладу стали активними учасниками та призерами Всеукраїнського мовознавчого конкурсу «Соняшник».
Отже, різнопланова, поглиблена та системна робота закладу сприяє ефективному й цілеспрямованому виконанню Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної», здатної до продуктивної життєдіяльності .
Вжиті керівником заходи щодо сприяння формування суспільних цінностей у здобувачів освіти в процесі їх навчання, виховання та розвитку:
- організація та моніторинг наскрізного процесу виховання під час проведення навчальних занять;
- моніторинг діяльності педагогів щодо поєднання ними виховного процесу з формуванням ключових компетентностей здобувачів освіти.
Одним із дев’яти ключових компонентів формули НУШ (Концепція «Нова українська школа») є наскрізний процес виховання, який формує цінності. Виховний процес не буде ефективним, якщо він не поєднується з навчальною діяльністю та не вплетений органічно в освітній процес.
Виховний процес у закладі є невід’ємною складовою всього освітнього процесу і орієнтується на загальнолюдські цінності.
Основні напрями виховання здійснюються відповідно до програми «Основні орієнтири виховання учнів 1-11 класів загальноосвітніх навчальних закладів», затвердженої наказом Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України від 31.10.2011 №1243.
Проблема, над якою працює методичне об’єднання класних керівників: «Створення умов для формування інноваційної особистості- високомарального, творчого, компетентного громадянина України».
Виконання завдань і реалізація основних принципів виховної роботи здійснюється за проєктним планом по блочно – модульній системі за основними орієнтирами:
- ціннісне ставлення особистості до суспільства і держави;
- ціннісне ставлення особистості до себе.
- ціннісне ставлення особистості до сім'ї, родини, людей;
- ціннісне ставлення особистості до природи;
- ціннісне ставлення особистості до праці;
- ціннісне ставлення особистості до культури і мистецтва.
І. Ціннісне ставлення особистості до суспільства і держави
Виховання учнів НВК здійснювалося в контексті громадянської і загальнолюдської культури, ґрунтувалося на свободі вибору мети життєдіяльності та поєднувало інтереси особистості, суспільства і держави.
З метою прищеплення любові до Батьківщини, свого народу, турботі про його благо, сприянні становленню й утвердженню України як суверенної, правової, демократичної, соціальної держави в НВК проводилась ефективна робота з даного напряму.
У кожному класі створені куточки державної символіки, всі урочисті шкільні заходи проводилися з використанням держаної символіки – Гімну, Гербу та Прапору.
З метою вшанування мужності та героїзму захисників незалежності і територіальної цілісності України, військових традицій і звитяг Українського народу, сприяння подальшому зміцненню патріотичного духу серед учнівської молоді протягом року в 1-4 класах НВК проведено наступні заходи:
1.Уроки мужності.
2. День Захисника України.
3.Свято Гідності та Свободи.
4.День Збройних сил України.
5. День вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
6.День Героїв Небесної Сотні.
7. День Європи.
8. День Вишиванки.
9.День пам’яті та примирення. День перемоги над нацизмом у Другій світовій війні.
У листопаді проведено Тиждень української писемності та мови, що відзначався різноманітними заходами, а саме:
1.Віртуальна подорож «Наша мова солов’їна» (1 класи).
2. Година спілкування «Кожному миле його слово рідне» (2класи).
3. КВК «Люби і вивчай рідну мову» (3 класи).
4. Мовознавчий інтелектуальний турнір (4 класи).
5.Конкурс знавців української мови ім. Петра Яцика (3-4 класи).
6. Інтелектуальна гра « Мовна естафета» (4 класи).
7. «Поетична вітальня» (3 класи).
8. Виставка лепбуків «Мова-духовне багатство народу» (1-3 класи).
9. Тематична виставка «Солов’їна, барвінкова, українська рідна мова».
У лютому до Дня мови проведено:
1. Конкурс есе «Кожному миле його слово рідне» (4 класи) .
2. Політ думок «За що я люблю рідну мову?» (1-4 класи) .
3. Виховні години, години спілкування (1-4 класи) .
З метою вивчення та популяризації творчої спадщини видатного українського письменника та художника Т.Г.Шевченка в НВК проведено:
1. Літературний квест «Багатогранність таланту Т.Г.Шевченка» (4 класи).
2.Поетична світлиця «Чарівне слово поезії. Тарас Шевченко – народний поет»
(3 класи).
3. Виставка малюнків «Вінок Кобзареві» (1-4 класи).
4. Організація виставки творів Т.Г.Шевченка.
5. Виховні години, години спілкування тощо.
З метою гідного відзначення мужності, самовідданості й високого професіоналізму учасників ліквідації аварії на ЧАЕС було проведено лінійку-реквієм «В пам’яті нашій» та виховні години.
У рамках Всеукраїнського Тижня права в грудні було проведено:
1.Виставка малюнків «Свої права я знаю, їх добре захищаю» (1 класи).
2. Виховна година «Я маю право…кожна людина має право» (2 класи).
3. Година спілкування «Мої право та обов’язки» (3 класи).
4. Турнір кмітливих «Право і закон » ( 4 класи).
5. Тематична виставка «Права та обов’язки» (1-4 класи).
6. Гра-подорож «Я маю право…Кожен має право» (4 класи).
З метою засвоєння вихованцями духовних надбань українського народу протягом року проведено свята за народним календарем «Іде Святий Миколай по світу», «Різдвяний калейдоскоп», «Світле свято Великодня» та Благодійний ярмарок – виставка.
До Дня Перемоги проведена низка патріотичних заходів, а саме:
1.Акція «Добрий ранок, ветеране!»
2. Уроки мужності.
3. Виховні години та години спілкування.
4. Екскурсії до Краєзнавчого музею.
5. Святковий онлайн концерт «Пам'ять жива».
6. Виставка малюнків та вітальних листівок «Квіти гордості, пам’яті й пошани».
7. Виставка «Пам'ять серця. Пам'ять сивини. Пам'ять тих, хто не прийшов з війни».
ІІ. Ціннісне ставлення особистості до себе
З метою сформованості у зростаючої особистості вміння цінувати себе як носія фізичних, духовно-душевних та соціальних сил протягом року серед 1-4 класів проведено:
* Години активного спілкування:
1. «Що я ціную у житті» (1класи).
2. «Цінність і неповторність людського життя» (2 класи).
3. «Дорога кожна хвилина» (3 класи).
4. «Для чого живе людина?» (4 класи).
* Відверті розмови:
1. «Хто я?», «Я хочу стати кращим» (1-2 класи).
2. «Мої «хочу», «можу» і «треба», «Завтрашній характер - у сьогоднішньому вчинку» (3-4 класи).
* Ігри, що сприяють соціалізації.
* Квести:
1. «Вітаміни – запорука мого здоров’я» .
2. «Ми обираємо здоров’я».
3.«Продукти харчування: наші друзі й вороги».
4. «Здоровим будь!»
5. «Подорож стежками здоров’я»
6. «Здоров’я – найцінніший скарб»
* Ігрова програма «В королівстві «Здоров’я» (1 класи).
* Пізнавально-ігрова програма «Здоров’я не купиш- його розум дарує» (2-3 класи).
* Гра-квест «Ми – за здоровий спосіб життя» ( 4 класи).
* Дні здоров’я.
* Спортивна розвага «У пошуках скарбів».
* Свято здоров’я «Веселі старти».
* Змагання «Шкіряний м’яч» ( з футболу).
* Змагання «Веселий м’яч» ( з баскетболу).
* В рамках Олімпійського Тижня проведено:
1. Олімпійський урок .
2. Виставка колажів «Здоровим будеш – все здобудеш».
3. Вікторина «У країні Олімпії».
* В рамках Тижня безпеки життєдіяльності в 1-4 класах проведено:
- «Абетка пішохода».
- «Сам удома».
- «Дорога до школи та додому».
ІІІ. Ціннісне ставлення особистості до сім'ї, родини, людей
З метою виховання відповідальності, чесності, працелюбності, справедливості, гідності, милосердя, толерантності, терпимості до іншого, доброзичливості, готовності допомогти іншим, обов'язковості, добросовісності, ввічливості, делікатності, тактовності; вмінні працювати з іншими; здатності прощати і просити пробачення в НВК протягом року проведено:
1. Уроки доброти та милосердя:
- «Чесним треба бути всюди» ( 1 класи);
- «Буду гідним скрізь і всюди, щоб нести вам радість, люди!» ( 2 класи);
- «Про правила товаришування» (3 класи);
- «Квіти людської душі (про людські цінності)» ( 4 класи).
2. Виховні години «Про найрідніших»:
1. «Мамо, тато, я - дружна сім'я» (1 класи).
2. «Шануй батька й неньку» (2 класи).
3. «Дерево міцне корінням, а людина – родом» (3 класи).
4. «Від матері доні добро передати» (4 класи).
3. Благодійні акції:
- « Діти – дітям»;
- «Допоможи ближньому».
4. Естафета дружби. (до Міжнародного дня толерантності 16.11).
5. Флешмоб «Дружба єднає всіх» (3-4 класи).
- 6. Обмін думками:
- «Сила і слава твого народу»;
- «Дорослішати – це думати про інших»;
- «Як святкують свята у моїй родині?»
Також вихованці НВК стали учасниками кампанії #ЩедрийВівторокДіти 2020 та нагороджені дипломом амбасадора добра за внесок і розвиток культури благодійності та популяризацію волонтерства серед дітей та молоді України.
ІV. Ціннісне ставлення особистості до природи
З метою формування в дітей почуття особистої причетності до збереження природних багатств, відповідальності за них; здатності особистості гармонійно співіснувати з природою; поводитися компетентно, екологічно безпечно протягом року проведено трудові екологічні десанти з покращення благоустрою прилеглої до НВК території; акції «Залиши спогад про себе», «Жовте листя», «Зустріч пернатих друзів», операція – рейд «Хай сяє чистотою наш рідний НВК».
Змістовними та цікавими були:
- екологічний гра «Дивосвіт природи»;
- година милування «Барви пір року»;
- свято «Золота красуня — осінь–чарівниця!»;
- виставка «Дарунки осені»;
- екологічні вікторини: «З якого дерева листок», «Стежками природи» «Природолюби», «Юні екологи»;
- екскурсії до зоопарку та до виставочної зали краєзнавчого музею;
- Прогулянки парком.
Також протягом року серед учнів 1-4 класів проведено:
Дослідження:
1. «Чи існує життя під снігом».
2. «Коли на небі з’являється веселка».
3. «Секрети води».
V. Ціннісне ставлення особистості до праці
Ціннісне ставлення до праці є визначальною складовою змісту виховання особистості, що спрямована на формування у неї розуміння особистої значущості праці як джерела саморозвитку і самовдосконалення.
З метою виховання позитивного ставлення до праці проведено:
- трудові десанти «Земля наш дім», «Яке подвір’я, такий і господар»;
- операція-рейд «Чистий клас»;
- виховна година: «Знайомимось з професіями» (1 класи);
- свято «Професія моїх батьків» (2 класи);
- захід – свято «Усі професії потрібні, усі професії важливі…» (3 класи);
- свято вшанування праці хлібороба «Хліб – усьому голова» (4 класи).
До Всесвітнього дня бібліотек проведено:
1.Презентація бібліотеки «Книжковий дім – відкритий всім».
2. Хвилинки-цікавинки «Моя улюблена книга».
3. Конкурс буктрейлерів «Книга з екрану».
Також протягом року проведено:
· Обмін думками:
1. «Навіщо їсти щодня» (1 класи).
2. «Землю сонце прикрашає, а людину – праця» (2 класи).
3. «Праця годує, а лінь – марнує» (3класи).
4. «Праця – джерело життя і головна його прикраса» (4 класи).
· Майстер-класи:
1.«Складання букетів з опалого листя».
2.«Іграшка, створена власноруч».
3.«Виготовлення писанки».
VІ. Ціннісне ставлення особистості до культури і мистецтва
З метою формування у дітей естетичного та емоційно – ціннісного ставлення до культури та мистецтва, формування потреби у спогляданні та милуванні з метою отримання естетичної насолоди від явищ навколишнього світу та творів мистецтва проведено свята:
1. День знань, свято Першого дзвоника.
2. Свято Осені.
3. Свято працівників освіти.
4. Новорічні свята.
5. Свято гумору «Смійся на здоров’я»
6. Свято матері.
7. Свято Останнього дзвоника.
Серед учнів 1-4 класів проведено години милування:
1 .«Жовтень пензлика дістав - листя все пофарбував».
2.«Зима-скульптор».
3.«Скільки кольорів має весна?»
4. «Танок квітів».
Продовжували роботу гуртки закладу та від МЦДТ:
- « В світі фантазії», «Творче натхнення» (образотворче мистецтво);
- «Конфетті» (хореографічний);
- «Художнє слово».
Протягом року вихованці гуртків з образотворчого мистецтва взяли активну участь :
1.Обласна виставка-акція: «Ялинка» (ІІ місце), «Новорічна композиція»(ІІІ місце).
2. Участь у конкурсі малюнків «Збережемо ґрунти рідної України».
3. Всеукраїнський конкурс дитячого малюнка «Охорона праці очима дітей».
4. Український конкурс дитячих малюнків для дітей з особливими освітніми потребами.
5. Участь конкурсі-виставці «Чисті роси».
6. Участь у обласному етапі Всеукраїнського конкурсу «Український сувенір».
Грамотами нагороджено таких учнів: Рачкову Діану, Кузнєцову Катерину, Богатирьову Анну, Іванченко Ангеліну, Ганзюк Сергія, Столітнього Даніїла, Філіппова Нікіту.
Вихованці гуртка «Художнє слово» 3-х класів взяли участь у VІІ Всеукраїнському конкурсі учнівської та студентської творчості «Змагаймось за нове життя» присвяченому Лесі Українці та нагороджені сертифікатами.
Також учениця 1-А класу Лупашко Соломія взяла участь у онлайн-заході Одеського обласного центра патріотичного виховання та організації дозвілля дітей та молоді «Лесині читання».
В березні 2021 року вихованці гуртка «Художнє слово» Лі Михайло та Драганер Девід (учні 2-В класу) долучилися до Всеукраїнського флешмобу відеочитань у соціальних мережах до дня народження видатної поетеси сучасності Ліни Костенко.
В березні 2021 року учениця 4-А класу Ткаченко Анна стала лауреатом І премії Всеукраїнського фестивалю-конкурсу «На струнах Кобзаревої душі»-2021 у молодшій віковій категорії у номінації художнє читання.
Якісний виховний процес ґрунтується насамперед на особистому прикладі педагога та використанні виховної складової змісту навчальних предметів і курсів. Ефективність виховного процесу неможлива без атмосфери довіри, доброзичливості, взаємної підтримки. Основна інформація про рівень виховного процесу та його наскрізності отримується керівником шляхом спостереження за навчальними заняттями.
За підсумками моніторингу за проведенням навчальних занять та виховних заходів керівництвом узагальнюється інформація, яка виноситься на засідання педагогічної ради, наради при директорові. У рішеннях педагогічних рад та нарад окреслюються шляхи вдосконалення наскрізного виховного процесу в закладі .
Питання щодо реалізації основних напрямів виховної роботи протягом 2020/2021 навчального року висвітлювались на:
- педраді «Про «Освітні стратегії соціалізації особистості в умовах реформування освіти» (протокол №2 від 26.11.2020р.);
- педраді «Про здоров’язбережувальні технології як інноваційний крок у формуванні здорового способу життя» (протокол № 7 від 03.06.2021р.);
- нараді при директорові «Про підготовку до професійного свята Дня працівника освіти» (протокол № 2 від 01.10.2020р.);
- нараді при директорові «Про організацію та проведення осінніх канікул» (протокол №3 від 27.10.2020р.);
- нараді при директорові «Про стан реалізації антибулінгової політики в закладі за І семестр 2020/2021 н.р.» (протокол №5 від 30.12.2020р.);
- нараді при директорові «Про стан роботи з профілактики бездоглядності » (протокол №6 від 28.01.2021р.);
- нараді при директорові «Про стан гурткової роботи» (протокол №8 від 01.04.2021р.);
- нараді при директорові «Про підготовку до літньо-оздоровчого періоду», «Про стан виховної роботи в закладі за рік» (протокол №9 від 20.05.2021р.); засіданнях МО класних керівників.
ІІІ. Вжиті керівником заходи щодо ефективності кадрової політики та забезпечення можливостей для професійного розвитку педагогічних працівників.
Запорука високого рівня освітньої діяльності – висококваліфіковані та відповідальні працівники, насамперед – педагогічні. Саме тому, забезпечення закладу освіти кваліфікованими педагогічними та іншими працівниками є найважливішим завданням керівництва. В 2020/20201 н.р. заклад повністю був укомплектований висококваліфікованими кадрами.
Педагогічний колектив КЗ НВК ім.С.О.Морозової налічує 50 педагогічних
працівників: 27 – педагогів дошкільного підрозділу, 23 – вчителя шкільного підрозділу.
Педагогічна діяльність педагогічних працівників закладу включає планування педагогічними працівниками своєї діяльності, підвищення професійного рівня і професійної майстерності, налагодження співпраці зі здобувачами освіти, їхніми батьками та працівниками закладу, організацію педагогічної діяльності на засадах академічної доброчесності. Водночас педагогічна діяльність потребує вдосконалення у питаннях використання сучасних освітніх підходів до організації освітнього процесу з метою формування ключових компетентностей здобувачів освіти та їх навчання на засадах академічної доброчесності.
Педагогічний колектив закладу планує свою професійну роботу відповідно до календарно-тематичного планування, що відповідає рекомендаціям МОН України, освітній програмі закладу.
За результатами опитування, усі педагоги під час розроблення календарно-тематичного планування використовують навчальні програми, затверджені МОН України; зразки, що пропонуються фаховими виданнями та розробки з Інтернету, досвід, запозичений у колег, спільну роботу з колегами та власний досвід .
Освітня діяльність закладу ґрунтується на педагогіки партнерства, довіри, доброзичливості, взаємної підтримки між педагогами та здобувачами освіти.
Переважна більшість педагогів (73%) аналізують результативність власної педагогічної діяльності з урахуванням індивідуальних особливостей здобувачів освіти, результатів їх розвитку та навчання та враховують результати аналізу при подальшому плануванні роботи. Педагоги забезпечують реалізацію індивідуальних освітніх траєкторій (складання різнорівневих завдань із правом вибору учнями завдання за рівнем складності, застосування технологій проєктного навчання, консультації тощо).
Педагоги спрямовують зміст навчального матеріалу на формування ключових компетентностей здобувачів освіти за допомогою різних форм діяльності (робота в парах, групах, командна робота ), сприяють розвитку в здобувачів освіти соціальної емпатії, толерантності, виховання загальнокультурних цінностей.
Поряд із цим, у педагогічній діяльності педагогічних працівників закладу не завжди простежується системне застосування освітніх технологій, спрямованих на оволодіння здобувачами освіти ключовими компетентностями та наскрізними вміннями. Потребує вдосконалення вміння педагогів використовувати під час занять і уроків різні форми організації освітнього процесу.
Педагоги закладу, особливо в шкільному підрозділі, ефективно використовують ІКТ в освітньому процесі. Покращення роботи в цьому напрямку потребують вихователі груп «Калинка», «Півник».
Також адміністрацією закладу достатньо уваги приділено професійному розвитку педагогічних працівників. Всі педагоги закладу успішно працюють над підвищенням професійного рівня, беруть участь у різних семінарах, вебінарах, конференціях, онлайн-курсах та марафонах.
У грудні 2020р. вчитель початкових класів Борисенко І.В. успішно пройшла сертифікацію педагогічних працівників відповідно до професійного стандарту «Вчитель початкових класів закладу загальної середньої освіти».
У 2020/2021 н.р. вчитель Чуйко К.А. взяла участь у Регіональній науково-практичній інтернет-конференції «Інклюзивний освітній простір: виклики сьогодення» на базі КЗ «Житомирський інститут післядипломної педагогічної освіти» та підготувала матеріали з теми самоосвіти, що представлені в збірнику доповідей. У жовтні 2020 року вчитель початкових класів Чуйко К.А. взяла участь у міжнародній науково-практичній конференції та опублікувала тези на тему «Сучасні інноваційні технології інклюзивного навчання в закладах освіти», в серпні 2020 р.- у міжнародній науково-практичній конференції та опублікувала тези на тему «Розвиток емоційного інтелекту молодших школярів в освітньому процесі» . Також вчитель опублікував власні розробки уроків, презентації на сайті «Всеосвіта», 2 уроки у журналі «Початкове навчання» ВГ «Основа» 2020 р. Також Чуйко К.А. є співавтором колективної роботи «Методики підтримання позитивної атмосфери в колективі: дистанційне зближення», яку опубліковано в газеті «Шкільний світ» (січень-лютий 2021 р.). Протягом року вчитель інформатики Ганенко О.Б. опублікувала на сайті освітнього проекту «На Урок» підсумкові тести за темами (7 тестів). Педагог-організатор Шевченко Л.І. на сайті освітнього проекту «На Урок» розмістила два сценарії «Перше вересня» та «Випускний у початковій школі». Практичний психолог Гавліцька М.М. в лютому 2021 року опублікувала на сайті освітнього проекту «На Урок» роботу на тему «Арт-терапія у роботі з травмою». Також у жовтні 2020 року практичний психолог Гавліцька М.М. провела міський семінар та тренінг для батьків на тему «Арт-терапія у роботі з травмою».
Більшість педагогів реалізують професійне зростання шляхом підвищення кваліфікації. Згідно з опитуванням, усі педагоги вчасно проходять курси підвищення кваліфікації. Перевагу надають онлайн курсам - 89%, курсам при КЗ «ОАНОООР» – 30%, методичні семінари відвідують 57%, самоосвітою займаються 68%, тренінги, майстер класи- 36%, вебінари-57%.
Педагогічні працівники закладу забезпечують власний професійний розвиток, обираючи кількість, види, форми та напрями підвищення своєї професійної майстерності з урахуванням освітніх інновацій, освітніх потреб здобувачів освіти. Згідно з опитуванням, серед тем для професійного зростання педагоги обрали такі: законодавче забезпечення освітнього процесу -11%, організація інклюзивного навчання 61%, форми організації освітнього процесу 36%,психологічні особливості здобувачів освіти 23%, безпечне освітнє середовище 21%,використання ІКТ в освіті 36%, ділова українське мова 5%, інша тематика 11%. Документальне підтвердження участі педагогів у зазначених заходах підтверджено сертифікатами, свідоцтвами КЗ«ОАНОООР». Питання підвищення професійної майстерності педагогічних працівників висвітлено в рішеннях педагогічної ради, в наказах.
100% педагогів вважає, що керівництво закладу створило необхідні умови для підвищення кваліфікації, атестації, добровільної сертифікації педагогів.
У закладі проводиться робота щодо залучення педагогічних працівників до інноваційної діяльності; педагоги ініціюють та реалізують освітні проєкти. Педагогічні працівники залучаються до експертної роботи. Переважна більшість здобувачів освіти (95%) вважає, що їхня думка має значення (вислуховується, враховується) в освітньому процесі.
У закладі налагоджена співпраця з батьками здобувачів освіти з питань організації освітнього процесу. Співпраця відбувається в різноманітних формах, що сприяє налагодженню партнерських взаємин між педагогами закладу та батьками. За результатами опитування, комунікація педагогів із батьками здобувачів освіти налагоджена загалом через проведення батьківських зборів (89% опитаних батьків), спільноти в соціальних мережах (70%) та індивідуальних консультацій, тренінгів.
У закладі проводиться системна робота щодо надання методичної підтримки педагогічним працівникам. Проводяться методичні об’єднання, діяльність яких здійснюється у формі засідань.
ІV. Вжиті керівником заходи щодо здійснення управлінських процесів закладу
Наявність стратегії розвитку та системи планування діяльності закладу, моніторинг виконання поставлених цілей і завдань
Директором закладу закладено основи стратегічного планування розвитку КЗ НВК ім.С.О.Морозової, визначено візію закладу освіти, його місце в мережі закладів освіти Білгород – Дністровської міської ради. Керівництвом обрані ефективні методи щодо вдосконалення підходів до планування та визначення пріоритетів в управлінській діяльності, а особливо способи їх реалізації, підготовки відповідних документів.
Директором розроблено і педрадою схвалено документ «Стратегія розвитку КЗ НВК ім.С.О.Морозової. До розробки Стратегії залучено також педагогічний колектив. Періодично здійснюється аналіз реалізації річного плану роботи, виконання поставлених цілей та завдань системи розвитку та системи планування діяльності закладу. Річний план та управлінські рішення узгоджуються зі Стратегією розвитку закладу освіти. До розробки річного плану роботи залучаються працівники закладу освіти та інші учасники освітнього процесу.
Діяльність педагогічної ради спрямовується на реалізацію річного плану роботи. Розглядаються питання, які пов’язані зі стратегією розвитку закладу, розбудовою внутрішньої системи забезпечення якості освіти. Згідно з опитуванням, переважна більшість педагогічних працівників позитивно оцінюють системність та ефективність функціонування педради, розгляд актуальних питань діяльності закладу, прийняття колегіальних та демократичних рішень. У закладі розроблено Положення про внутрішню систему забезпечення якості освіти, яке визначає стратегію та політику оцінювання якості системи оцінювання здобувачів освіти, педагогічної діяльності педагогічних працівників та управлінської діяльності. Керівництво закладу вивчає стан матеріально-технічної бази, є план дій щодо її покращення в Стратегії розвитку. Керівництво закладу звертається з письмовими клопотаннями до засновника щодо покращення матеріально-технічної бази, вживає заходів щодо створення умов для діяльності закладу.
Також активно працюю над створенням належних умов діяльності закладу: залучаємо ініціативних батьків до ремонтних робіт, враховуємо пропозиції для благоустрою території закладу, беремо участь у конкурсах проєктів бюджету ініціатив.
Формування керівником відносин довіри, прозорості, дотримання етичних норм
Як керівник, сприяю також створенню психологічного комфортного середовища, яке забезпечує конструктивну взаємодію здобувачів освіти, їх батьків, педагогічних та інших працівників закладу.
Переконана, що психологічний клімат у закладі є визначальним чинником для створення комфортних умов для здобувачів освіти та педагогічних працівників. Саме від того, як саме і наскільки успішно керівництво закладу впливатиме на формування сприятливого психологічного клімату та атмосфери довіри між учасниками освітнього процесу, залежить досягнення мети діяльності закладу.
Мною, як керівником закладу, створюються такі визначальні умови: - обґрунтованість і відкритість управлінських рішень;
- можливість учасників освітнього процесу впливати на прийняття управлінських рішень, обговорення, внесення пропозицій тощо;
– регулярне спілкування, постійна комунікація з учнівським самоврядуванням, залучення учнів до обговорення важливих для діяльності закладу рішень;
- доступ учасників освітнього процесу та представників місцевої громади до спілкування з керівництвом (особистий прийом, звернення, використання сучасних засобів комунікації тощо);
- підтримка співпраці між педагогічними працівниками, які професійно, конструктивно та толерантно спілкуються і взаємодіють з колегами заради досягнення кращих результатів освітнього процесу. Керівництво КЗ НВК ім.С.О.Морозової усіляко підтримує та заохочує участь педагогів у різноманітних формах професійного спілкування: як формалізованих (семінари, конференції, так і неформальних – у вигляді спільних екскурсій, туристичних поїздок, шкільних свят тощо.
Переважна більшість (97%) учасників освітнього процесу задоволена загальним психологічним кліматом закладу освіти. Сприятливу психологічну атмосферу в закладі підтверджено опитуванням педагогічних працівників: про співпрацю та наявність зворотного зв’язку між керівництвом закладу та педагогічними працівниками засвідчили 100% педагогічних працівників можуть без побоювань висловлювати власну думку, навіть якщо вона не збігається з позицією керівництва (82% – так; 9% – переважно так; 9% – переважно ні); розбіжності, які виникли між педагогічними працівниками та керівництвом школи, вирішуються конструктивно (72% – так; 28% – переважно так). Психологічною атмосферою закладу освіти задоволені й учні (почувають себе комфортно 83% учнів та в цілому комфортно 17%). Керівництво закладу вживає належних заходів щодо вирішення проблемних ситуацій з учасниками освітнього процесу: при виникненні проблемних ситуацій з дитиною 84% батьків розраховують на допомогу директора, 92% – на класного керівника.
Керівництво закладу доступне для спілкування з учасниками освітнього процесу, представниками місцевої громади, в тому числі завдяки використанню сучасних засобів комунікації. Під час опитування щодо можливості поспілкуватися з керівництвом закладу освіти і досягти взаєморозуміння 95% батьків дали ствердну відповідь; усі учні (100%) засвідчили, що керівництво закладу освіти доступне та відкрите до спілкування, керівництво розглядає звернення та ухвалює рішення.
У закладі налагоджена комунікація між усіма учасниками освітнього процесу: під час опитування батьки зазначили, що вони отримують інформацію про діяльність закладу на батьківських зборах – 59%, від класного керівника – 86%, із соціальних мереж –54%. Керівництво закладу освіти, відповідно до інтерв’ю керівника, вчасно розглядає усні звернення учасників освітнього процесу та вживає відповідних заходів реагування. В закладі навні документальні підтвердження письмових звернень та вчасного реагування на них. Заклад має власний сайт, його інформаційне наповнення ілюструє його діяльність та відповідає вимогам законодавства.
Ефективність кадрової політики та забезпечення можливостей для професійного розвитку педагогічних працівників
У закладі штат укомплектовано. Усі педагогічні працівники працюють за фахом. Штатний розпис закладу освіти відповідає Типовим штатним нормативам закладів загальної середньої та дошкільної освіти.
Керівництво закладу мотивує педагогічних працівників до підвищення якості освітньої діяльності, саморозвитку, здійснення інноваційної освітньої діяльності, застосовуючи заходи матеріального заохочення, що підтверджено відповідними наказами про преміювання. Заклад освіти створює умови для постійного підвищення кваліфікації, позачергової атестації, добровільній сертифікації педагогічних працівників. У закладі належну увагу приділено професійному розвитку педагогічних працівників, розроблено та затверджено, оприлюднено, план підвищення кваліфікації. 100% педагогічних працівників вважають, що керівництво закладу сприяє їх професійному розвиткові, проте 4,5 % педагогічних працівників зазначили, що недостатня матеріально-технічна база перешкоджає їхньому професійному розвитку.
Організація освітнього процесу на засадах людиноцентризму, прийняття управлінських рішень на основі конструктивної співпраці
учасників освітнього процесу, взаємодії закладу освіти з місцевою громадою
Керівництво вживає заходів щодо створення умов для реалізації прав і обов’язків учасників освітнього процесу, зокрема 92% батьків, 98% педагогів, 93% учнів стверджують, що їхні права як учасників освітнього процесу в закладі освіти не порушуються. Згідно з опитуванням учасників освітнього процесу щодо вчасного реагування керівництва закладу, 92% батьків підтвердили, що їхні звернення розглядаються керівництвом закладу та приймаються управлінські рішення, 93% педагогічних працівників стверджують, що керівництво закладу враховує їхні пропозиції щодо підвищення якості освітнього процесу.
Заклад освіти сприяє утворенню громадського самоврядування на рівні класів
Керівництво закладу підтримує конструктивні освітні ініціативи учасників освітнього процесу. Опитування щодо громадської активності та ініціативи учасників освітнього процесу, їхньої участі в житті місцевої громади свідчать, що педагоги позитивно оцінюють діяльність керівництва щодо підтримки ініціативи педагогічних працівників у розвитку закладу і місцевої громади. Розклад навчальних занять враховує вікові особливості здобувачів освіти та санітарно-гігієнічні вимоги. Під час опитування 83% учнів відповіли, що їх задовольняє розклад занять, 92% батьків загалом задоволені організацією освітнього процесу в школі.
Вжиті керівником заходи з дотримання академічної доброчесності в закладі
Академічна доброчесність є невід’ємною складовою забезпечення якості освітньої діяльності та якості освіти, а дотримання принципів академічної доброчесності під час освітнього процесу впливає не лише на якість освіти, а й на формування у здобувачів освіти таких важливих цінностей, як чесність, довіра, справедливість, взаємоповага, відповідальність.
У закладі розроблено та затверджено наказом керівника від 03.02.2020 р. №17 Положення про академічну доброчесність КЗ НВК ІМ.С.О.МОРОЗОВОЇ.
Керівництво закладу періодично здійснює моніторинг стану дотримання норм академічної доброчесності в закладі відповідно до Положення. Це відбувається шляхом вивчення публікацій педагогічних працівників, опитувань педагогічних працівників і здобувачів освіти, спостережень за проведенням навчальних занять тощо.
Під час опитування щодо дотримання академічної доброчесності більшість здобувачів освіти (93%) та педагогічних працівників (100%) зазначили, що вони проінформовані про необхідність дотримання академічної доброчесності. Отримана в результаті моніторингу інформація розглядається на засіданнях педагогічної ради, нарад при директорові та використовується в самооцінюванні якості освітньої діяльності та якості освіти в закладі.
Заплановані завдання на 2021/2022 н.р. щодо сприяння дотримання норм академічної доброчесності здобувачами освіти:
1. Керівництву продовжувати здійснювати просвітницьку роботу щодо важливості дотримання норм академічної доброчесності.
2. Спланувати дане питання в структурі та змісті методичної роботи.
3. Вчити учнів при використанні інформаційних джерел робити необхідні посилання та вказувати автора.
4. Розробляти завдання, які унеможливлюють списування.
5. Оприлюднювати чіткі критерії оцінювання.
6. Реалізовувати у практиці роботи формувальне оцінювання.
7. Налагоджувати партнерські відносини між педагогами і здобувачами освіти.
Пріоритетні завдання на 2021/2022 н.р.
1. Продовжувати формування інноваційної культури та нового педагогічного мислення педагогів як важливого чинника в реалізації державних стандартів в умовах освітньої реформи «Нова українська школа».
2. Визначити ключовими пріоритетами змістовного наповнення освітнього процесу у новому навчальному році особистісно-орієнтований, інтегрований, компетентнісний підходи до розвитку, виховання і навчання здобувачів НВК.
3. Продовжити роботу з попередження булінгу та інших форм насилля, створення морально безпечного освітнього простору, формування позитивного мікроклімату та толерантної міжособистісної взаємодії в ході годин спілкування, тренінгових занять.
4. Удосконалювати роботу щодо модернізації системи фізичного виховання через різні форми рухової активності та основи валеологічної культури.
5. Забезпечити єдність, взаємозв’язок та наскрізне узгодження мети, змісту, методів, форм організації освітнього процесу з дітьми старшого дошкільного та молодшого шкільного віку.
6. Розпочати впровадження системи НАССР для виконання санітарного законодавства та забезпечення якісного та різноманітного харчування в закладі.
7. Формувати педагогічну компетентність батьків через урізноманітнення та оновлення форм співробітництва роботи навчального закладу і сім’ї на засадах співпраці та співтворчості.
Будемо разом продовжувати й надалі створювати такі умови в закладі, щоб:
діти йшли до НВК з радістю;
педагоги – з гордістю;
батьки – з вдячністю.
Вірте в успіх нашої справи!
Висловлюю щиру подяку:
працівникам – за професіоналізм, творчість, любов до дітей;
батькам - за розуміння, допомогу та підтримку.
Звіт директора КЗ НВК ІМ.С.О.МОРОЗОВОЇ
Стрезєвої Олени Валентинівни
перед педагогічним колективом, батьками та громадськістю
за 2020/2021 навч.рік
Стрезєва Олена Валентинівна
директор КЗ НВК ІМ.С.О.МОРОЗОВОЇ
Освіта – вища
Загальний педагогічний стаж – 27 років.
Стаж керівної роботи – 8,5 років
Життєве кредо : «За будь-яких обставин завжди залишатися ЛЮДИНОЮ»
Професійне кредо: «Визначати мету, вірити в себе, любити свій колектив, все робити з душею, не боятися труднощів»
Управлінське кредо
«Керувати – значить приводити до успіху»
Сьогодні КЗ НВК ім.С.О.Морозової – це престижний заклад художньо-естетичного напряму, відкритий до змін і нових освітніх ідей та технологій в аспекті Нової Української школи.
Основним завданням закладу є всебічний цілісний творчий розвиток особистості, формування життєвої компетентності дитини шляхом реалізації науково-методичної проблеми «Соціолізація особистості на засадах створення сприятливого освітнього середовища в умовах компетентнісного підходу».
Стратегічна мета закладу – розвиток КЗ НВК ім.С.О.Морозової як освітнього закладу з пріоритетним художньо-естетичним напрямом, на основі якого створено креативне освітнє середовище, яке максимально сприятиме розвитку гармонійної особистості здобувача освіти закладу із сформованими духовними координатами; забезпечить умови для здобуття сучасної, доступної та якісної освіти відповідно до вимог суспільства, запитів особистості, кращих зразків і відповідних стандартів, а також сприятиме забезпеченню наступності та взаємодії в педагогічному процесі дошкільного підрозділу та початкової школи для створення єдиної динамічної та перспективної системи, спрямованої на безкризовий розвиток дітей в умовах освітньої реформи «Нова українська школа».
З метою об’єктивного аналізу реалізації даної мети та вивчення рівня якості освітньої діяльності закладу за основними напрямками, мною, як керівником закладу, було ініційовано та організовано проведення комплексного самооцінювання якості освітньої діяльності закладу за 2020/2021 навчальний рік.
Відповідно до наказу директора КЗ НВК ім.С.О.Морозової від 29.03.29021р. №27 «Про організацію та проведення комплексного само оцінювання внутрішньої системи забезпечення якості освіти закладу» комісією у складі: заступника директора з НВР Євсієнко Н.І., вихователя-методиста Циганової С.В., заступника директора з ГР Корнієнко Т.С., соціального педагога Бабич Т.В., голови батьківської ради Бандурова А.Д, вихователів Іордан Н.А., Готько С.М., Бабухіної І.А., Бур’яненко Н.З., Юрчик С.М., Лук’янчук С.П.; вчителів Ганенко О.Б., Борисенко І.В., Іванченко О.К., Чуйко К.А., Лук’янчук О.І., Столітньої С.О., старшої медичної сестри Васильєвої Т.І., освітнього експерта викладача Білгород – Дністровського педагогічного коледжу Янєвої Л.М., практичного психолога Мінюрової Г.М., педагога-організатора Шевченко Л.І., практичного психолога Гавліцької М.М. з 05.04.2021 по 25.05.2021р. (на підставі вивчення внутрішніх нормативних документів, різноманітного інструментарію, звітів і статистичних даних) провела аналіз дотримання закладом вимог законодавства України у сфері дошкільної та початкової освіти з використанням «Рекомендацій для самооцінювання дошкільної та загальної середньої освіти» Державної служби якості освіти України .
Комплексне самооцінювання якості освітньої діяльності закладу проводилося за такими напрямками:
• Освітнє середовище
• Система оцінювання здобувачів освіти
• Педагогічна діяльність педпрацівників закладу освіти
• Управлінські процеси закладу
І. Персональний внесок керівника щодо створення сучасного освітнього середовища
Вважаю одним із пріоритетних завдань – забезпечення комфортних і безпечних умов освітнього процесу та праці. У центрі моєї уваги завжди є питання щодо створення умов для безпечного освітнього середовища, формування знань та дотримання здобувачами освіти й працівниками закладу вимог охорони праці, безпеки життєдіяльності, пожежної безпеки тощо.
У даному напрямку мною, як керівником, забезпечено реалізацію низки заходів, а саме:
Забезпечення комфортних і безпечних умов навчання та праці
Вважаю, що освітнє середовище — значимий чинник модернізації освітнього процесу. Саме він визначає інноваційний підхід до організації, змістового наповнення й реалізації освітнього процесу — середовищний.
У ході спостереження за освітнім середовищем, вивчення документації та опитування учасників освітнього процесу з’ясовано, що в закладі в цілому створені безпечні умови навчання та праці. Приміщення закладу недоступні до сторонніх осіб, директором заключено договір з охоронною фірмою, яка забезпечує на входах до закладу чергування охоронців.
Огляд закладу свідчить про певні зусилля керівництва щодо благоустрою приміщень та пришкільної ділянки.
Територія закладу, навчальні кабінети та класи, групові осередки, приміщення загального користування чисті та охайні. На території відсутні колючі дерева, кущі, гриби та рослини з отруйними властивостями. Територія ділянки закладу частково освітлюється у вечірній та нічний час. Огляд території щодо її безпечності для організації освітнього процесу здійснюється регулярно. Територія закладу недоступна для несанкціонованого заїзду транспорту, натомість вона є доступною для бродячих тварин у зв’язку з тим, що огорожа на окремих її ділянках місцями пошкоджена та потребує ремонту.
Для здобувачів освіти закладу облаштовані майданчики та тіньові навіси. Керівництво закладу впродовж останніх років вживало певні заходи щодо облаштування спортивних та ігрових майданчиків, брали участь у міській програмі Громадський проєкт. Завдяки цьому в закладі проведено швидкісний Інтернет, установлені 2 нові групові альтанки, які відповідають сучасним вимогам.
Проведено ремонтні роботи майже у всіх класних вбиральнях, які забезпечені гарячою водою та окремими двома розділеними санвузлами для дівчат та хлопчиків із кабінками, є мило та рушники. Проте жодна туалетна кімната не пристосована для здобувачів освіти з особливими потребами.
У закладі дотримується повітряно-тепловий режим, здійснюється контроль за температурою повітря в групових осередках і класних кімнатах. Вентиляція природна шляхом відкриття віконних фрамуг. Провітрювання та вологе прибирання приміщень здійснюється відповідно до графіку протягом дня.
В окремих приміщеннях закладу не забезпечено належне освітлення, проте керівництво закладу вживає відповідні заходи: у навчальних кабінетах початкової школи освітлення замінено на сучасне, порушено клопотання перед засновником щодо фінансування закупівлі освітлювачів для групових осередків дошкільного підрозділу.
Питний режим дотримується кожним здобувачем освіти індивідуально, відповідно до вимог здійснення протиепідемічних заходів.
Для анкетування батьків, працівників та педагогів використали Google-форми, що дало можливість автоматично отримати результати. Приємно були вражені результатами анкетування батьків, які на запитання: «Чи задоволені ви умовами перебування дітей у закладі?», «Чи вважаєте ви освітнє середовище безпечним і психологічно комфортним?», «Чи влаштовує вас розпорядок дня в закладі?» – надали позитивну відповідь ( до 90% респондентів).
За результатами анкетування, переважна більшість батьків високо оцінюють комфортність умов навчання: облаштування території навколо закладу - 89% батьків; чистоту навчальних кабінетів - 100% батьків; чистоту туалетних кімнат - 89% батьків, чистоту приміщення для прийому їжі - 100% батьків, чистоту спортивної зали - 86% батьків, температурний режим у закладі - 73% батьків.
Заклад забезпечений приміщеннями, необхідними для реалізації освітньої програми та організації освітнього процесу як дошкільного, так і шкільного підрозділу. Навчальні кабінети початкової школи частково обладнані засобами навчання для виконання відповідної навчальної програми, в тому числі й відповідно до вимог НУШ. Тільки в 5 кабінетах початкової школи є мультимедійне обладнання, яке активно використовується під час освітнього процесу.
Початкова школа не відокремлена від навчальних приміщень для здобувачів освіти дошкільного підрозділу, навчальні кабінети початкової школи прохідні, у зв’язку з тим, що НВК створений на базі колишніх двох дитячих садків і приміщення групових осередків пристосовані під класні кімнати.
Кількість здобувачів освіти закладу перевищує його проєктну потужність, керівником закладу вживаються належні заходи для забезпечення відповідного рівня організації освітнього процесу (забезпечено проведення уроків і занять по підгрупах).
Усі педагоги та працівники закладу забезпечені робочим місцем, проте, є потреба в облаштуванні місць відпочинку для учасників освітнього процесу.
Належну увагу приділено безпеці перебування в закладі учасників освітнього процесу. Інструктажі з працівниками закладу та здобувачами освіти проводяться систематично, є записи в класних журналах та журналах інструктажів з ОПБЖ, у наявності інструкції з ОПБЖ та інструкції з пожежної безпеки. Працівники закладу пройшли навчання, про що свідчать особисті підписи в журналі реєстрації інструктажів. За результатами анкетування 100% педагогів відповіли, що в закладі освіти регулярно проводяться навчання, інструктажі з охорони праці, безпеки життєдіяльності, пожежної безпеки, правил поведінки в умовах надзвичайних ситуацій; педагоги, керівництво закладу регулярно інформують здобувачів освіти про правила охорони праці, безпеки життєдіяльності , пожежної безпеки, правил поведінки під час надзвичайних ситуацій із залученням спеціальних служб. Дана інформація документально підтверджена, зокрема є накази про проведення тижнів безпеки, навчання з безпеки життєдіяльності та охорони праці, правил поведінки в умовах надзвичайних ситуацій.
Періодично в закладі проводяться інструктажі та навчання щодо надання домедичної допомоги, реагування на випадки травматизму або погіршення самопочуття здобувачів освіти та працівників під час освітнього процесу. Ведеться облік випадків травматизму в журналі обліку нещасних випадків.
Проте опитані акцентували увагу на необхідності збільшення інструктажів із надання домедичної допомоги та надання їм більш практичного спрямування
Згідно з опитуванням, 98% педагогів відповіли, що в закладі розроблено алгоритм дій у разі нещасного випадку з учасниками освітнього процесу та всі працівники дотримуються його.
В аспекті проведення протипожежних заходів було виконано поточний ремонт електромереж на суму 4 тис. 949 грн. за рахунок бюджетних коштів; проведено перезарядку вогнегасників на суму 1тис. 766 грн; заміна напрямку відчинення вхідних дверей у 2-А класі на суму 2 тис.грн. за рахунок позабюджетних коштів. Поряд з цим, залишається невирішеним питання через відсутність необхідного фінансового забезпечення (2 млн. 920 тис.) щодо обробки дерев’яних конструкцій даху будівель закладу вогнезахисним розчином; обладнання будівлі закладу автоматичною пожежною сигналізацією; обладнання пристрою захисту будівель від прямих попадань блискавок та вторинних її проявів; обладнання території та приміщення НВК системою оповіщення 3-го типу.
Адміністрацією закладу неодноразово подавалися клопотання щодо вирішення зазначених проблемних питань.
Створення керівником умов для харчування здобувачів освіти і працівників
Організація умов для отримання здорового харчування вихованцями закладу є важливою частиною роботи керівника.
Переконана, що якісне і здорове харчування дітей – одна із умов здоров’я, розвитку та успішного навчання дітей. Освітній заклад, в якій дитина проводить більшу частину свого часу, має дбати про забезпечення умов для якісного і здорового харчування, а також формувати у вихованців стійкі навички здорового харчування.
Заклад організовує харчування вихованців відповідно до Інструкції з організації харчування дітей у дошкільних навчальних закладах та рекомендацій МОН щодо організації харчування учнів закладів загальної середньої освіти
Щоб створити у закладі умови для здорового, якісного харчування, на постійному особистому контролі знаходяться такі питання:
• належний матеріально-технічний стан харчоблоку та приміщень, де споживається їжа;
• дотримання санітарно-гігієнічних вимог у приміщеннях, де готується та споживається їжа;
• щоденне затвердження меню;
• щоденний контроль за якістю продуктів, що надходять до харчоблоку, умовами їх зберігання, дотримання термінів реалізації і технології виготовлення страв;
• контроль за фактичним виконанням 2-тижневого меню ;
• дотримання санітарно-протиепідемічного режиму на харчоблоці та проходження обов’язкових медичних оглядів працівниками харчоблоку.
У закладі освіти створені необхідні умови для здорового та якісного харчування всіх здобувачів освіти, які сприяють формуванню культури здорового харчування. Переважна більшість учасників освітнього процесу задоволені цими умовами. Спостерігається тенденція до їхнього покращення. У закладі розпочинається впровадження системи НАССР для виконання санітарного законодавства та забезпечення якісного та різноманітного харчування в закладі. За результатами опитування батьків, 95% дітей завжди харчуються в закладі, 80% батьків цілком задоволені харчуванням, 12% – переважно задоволені. Проте були побажання батьків щодо збільшення в раціоні харчування овочів та фруктів, внесення в меню улюблених страв дітей. Під час організації харчування здобувачів освіти забезпечено належне сервірування столів, приділяється належна увага формуванню культури харчування. Під час анкетування багато батьків наголошували на тому, що у зв'язку з карантином, вони не мають змоги ознайомлюватися з щоденним меню. Враховуючи це, щоденно розміщується меню в батьківських групах Вайбер.
Середній показник виконання натуральних норм харчування за 2020/2021 н.р. у шкільному підрозділі складає - 90%, у дошкільному підрозділі – 95 %.
Матеріально-технічний стан харчоблоку закладу відповідає санітарним нормам, проте частково потребує заміни холодильне обладнання. Також відповідно до Державного санітарного регламенту продовольчий склад необхідно забезпечити телою водою.
Персональний внесок керівника щодо впровадження інформаційно-комунікативних технологій та впровадження політики щодо безпечного користування мережею Інтернет:
- завдяки реалізації громадського проєкту щодо монтажу локальної мережі та мережі Wi-Fi в закладі встановлено швидкісний інтернет до 100 мгб. та придбано 3 інтерактивні дошки ;
- мультимедійне обладнання дозволяє проводити цікаві, сучасні уроки та впроваджувати дистанційне навчання;
- користування Інтернет ресурсами під час навчальних занять відбувається під наглядом педагогів;
- проводиться моніторинг шкільних ресурсів (веб-сайт, сторінки у соціальних мережах) на предмет розміщення на них несанкціонованої інформації;
- забезпечується навчання учнів і педагогів щодо безпечного користування мережею Інтернет;
- здійснюється контроль за збереженням персональних даних учасників освітнього процесу. Не допускається збирання, зберігання, використання та поширення конфіденційної інформації про особу без її згоди, крім випадків, визначених законом, і лише в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та прав людини (частина 2 статті 32 Конституції України);
- в КЗ НВК ім.С.О. Морозової заняття та уроки із використанням комп’ютерів проводяться відповідно до санітарних вимог;
- у закладі розроблено правила користування мережею Інтернет для учнів;
- інтернет ресурси використовуються виключно з навчальною метою;
- використання інформації з інтернет ресурсів містить посилання на джерело (дотримання принципів академічної доброчесності);
- у закладі заборонено зберігання, поширення інформації, яка містить персональні дані, крім випадків, визначених законодавством;
- заборонено поширення інформації, що може образити інших осіб або заподіяти їм шкоду.
У дошкільному підрозділі в 9 дошкільних групах є телевізори, що забезпечує можливість використовувати відеофрагменти та відеопрезентації за темою заняття, розширювати уявлення дошкільнят про навколишній світ.
Також слід зазначити, що заклад недостатньо забезпечений комп’ютерною технікою. Не в усіх класах НУШ є ноутбуки для вчителів, немає їх і для вихователів дошкільних груп.
Розвивальне середовище дошкільного підрозділу закладу – це сукупність умов, які забезпечують різнобічний розвиток дітей; це система матеріальних об'єктів їхньої діяльності. Створення в дошкільному підрозділі закладу повноцінного розвивального середовища та забезпечення відповідної позиції вихователя в організації діяльності дітей – провідний засіб реалізації завдань сучасного реформування освіти.
Спостереження та самоаналіз предметно-розвивального середовища в дошкільному підрозділі закладу показали що:
- у всіх вікових групах предметно-розвивальне середовище створене з урахуванням Примірного переліку ігрового та навчально-дидактичного обладнання для закладів дошкільної освіти, затверджений наказом МОН від 19.12.2017 № 1633;
- продуктивна діяльність дошкільників (гра, спілкування, пізнавально-дослідницька тощо) у межах кожної освітньої лінії реалізується на основі потенціалу створеногосередовища з відповідним наповненням і сукупністю предметів, іграшок, матеріалів, які зрозумілі та цікаві дітям;
- в усіх вікових групах (крім ІІ молодшої групи «Калинка») разом із батьками замінено шафи для ігрового обладнання та виготовлено крупногабаритне ігрове обладнання для сюжетно-рольових ігор;
- розвивальне предметне середовище в дошкільному підрозділі закладу об’єднує на окремих чи комбінованих локаціях різноманітні матеріальні засоби, які містять дидактико-психологічні стимули й функціонально-моделюючий зміст для повноцінного розвитку особистості, для забезпечення дитячої життєдіяльності.
Під час самооцінювання вихователями груп змістовного предметного середовища по дошкільному підрозділу (в цілому) було відзначено, що 52% предметного середовища - відповідає високому рівню, 28% - достатньому рівню, 12 %- середньому рівню, 8%- низькому рівню.
Анкетування батьків щодо освітнього середовища груп дошкільного підрозділу закладу показало, що освітнє середовище було оцінено на 3,4 бали, що відповідає достатньому рівню.
Якщо в цілому оцінювати недоліки предметно-розвивального середовища всіх вікових груп, то слід відмітити , що :
· у групових приміщеннях мало можливостей для моделювання простору для ігрових потреб дітей;
· в усіх вікових групах осередки рухової активності на низькому рівні та потребують поповнення спортивним обладнанням;
· потребують поповнення, а в деяких групах і створення осередки усамітнення, музичні осередки;
· предметне середовище недостатньо динамічне;
· перенасиченість осередків зайвим предметним матеріалом, оскільки не продумано планування змін середовища відповідно тематичних блоків та тематичних тижнів відповідно до перспективного плану освітньої роботи;
· недостатність матеріалів для дитячого експериментування;
· непоміркованість умов забезпечення індивідуальної комфортності;
· безсистемність у залученні дітей до трансформації середовища;
· відсутність м’яких ігрових модулів, які б діти використовували, щоб створювати свій простір;
· не використовуються можливості стін, стелі, підлоги як розвивального середовища;
· одноманітність наборів для конструювання;
· стереотипність мислення педагогів щодо кількісного накопичення предметів в осередках.
Найскладнішим для педагогів виявилося дотримувати таких параметрів створення якісного середовища, як: варіативність, доступність і трансформованість.
Виходячи з результатів аналізу, в наступному навчальному році рекомендовано:
1. Для реалізації завдань сучасної дошкільної освіти, збагачення дитячої діяльності та розвитку особистості дітей створити повноцінне предметно-просторове розвивальне середовище відповідно до сучасних вимог.
2. Змістове наповнення предметно-розвивального середовища зробити мобільним, змінюваним. Предметне середовище періодично оновлювати, вносити до нього нові засоби навчання або ті, які діти вже трохи забули. Періодичність, якісні та кількісні параметри цих змін визначають педагоги, виходячи з міркувань психолого-педагогічної доцільності, тематичних тижнів та з урахуванням інтересів, уподобань, креативних ідей вихованців. Предметне оточення має стати тим стимулом, який спонукає дитину в різних видах діяльності застосовувати набуті знання, збагачуючи при цьому особистий досвід.
3. Підвищити полі функціональність предметного середовища, можливість різноманітного використання різних предметів середовища (дитячі меблі, мати, модулі, ширми); наявність предметів, природних матеріалів, придатних для використання в різних видах дитячої активності.
4. Впроваджувати сучасну технологію «Стіни, стеля та підлога, які говорять» за методикою докторапедагогічних наук, профессора Катерини Крутій.
5. Створити «живе» предметне середовище, яке буде мотивувати, активізувати дітей, сприяти збереженню їхнього здоров’я та гармонійному розвитку.
Педагогам:
- проєктувати, створювати та систематично перетворювати Середовище;
- визначати свою роль у певному осередку Середовища та відповідно до потреб конкретної дитини;
- розробити алгоритм варіативності Середовища залежно від пізнавальних тем освітнього процесу, тематичних тижнів та спонтанних бажань дітей;
- у спальних приміщеннях розмістити осередки усамітнення з м’якими безкаркасними меблями та полицями для особистих речей кожної дитини.
- у природознавчих осередках розробити картотеки процесів та алгоритмів експериментування, доповнити їх матеріалами, відповідно до створених картотек .
-передбачити місце для змінних осередків (центрів), де діти могли б самостійно чи групками за власним бажанням займатися різними видами діяльності, не заважаючи один одному;
- використовувати підвісне обладнання, ширми, екрани, вітрини.
Розвивальне середовище шкільного підрозділу закладу
У шкільному підрозділі закладу проведено аналіз освітнього простору в 1-3 класах НВК згідно з вимогами НУШ.
Однією зі складових Нової української школи є створення сучасного освітнього середовища, зокрема багатофункціональних гнучких просторів, що сприяють різним формам роботи, мотивують до навчання. Шкільний простір чи не найбільше впливає на мотивацію та успішність учнів. Саме тому, концепція організації навчального простору є першочерговим завданням для шкіл всього світу. НУШ рекомендує зонувати класне приміщення на 8 тематичних осередків.
В КЗ НВК ІМ.С. О. МОРОЗОВОЇ з 19.04. по 24.04.2021 року проведено спостереження, опитування серед педагогів, які працюють в 1-3 класах НУШ. Опитуванню підлягало 9 педагогів.
Кожен педагог 1-3 класу умовно розділив клас на 8 осередків.
1. Зона навчально-пізнавальної діяльності – це саме це місце де відбуватиметься основна навчальна діяльність класу, як групова так і індивідуальна. Ця зона обладнана одномісними партами, дошкою для навчання, в 1-А, 3-В та 3-Б класах – інтерактивною дошкою. Навчально-пізнавальну зону педагоги закладу наповнили стендом із розкладом уроків, щоденними новинами, а також календарем днів народження учнів. Таке оформлення допомагає дітям відчувати себе частиною команди класу, заздалегідь готуватися до уроку і позакласних занять.
Так, 8 педагогів наповнення осередка навчально-пізнавальної діяльності оцінили на високий рівень, а 1 педагог - на середній (парти низької якості, мала площа поверхні парт). Загальний бал – 34, середній – 3,7.
2. Змінні тематичні осередки наповнюються матеріалами у відповідності до теми предмету, саме тому ця зона постійно змінює своє оформлення. Педагоги її оформили універсальними плакатами з абеткою, цифрами, встановили фліп-чарти, що дозволяє з легкістю змінювати тематичні матеріали. Тематичний осередок спонукає дітей до активної участі в процесі вивчення нового матеріалу. Саме для вирішення даного завдання педагоги підійшли творчо та яскраво оформили зону. Проте не у всіх класах є фліпчарти, що дозволило б легко змінити тематичний матеріал.
На високий рівень наповнення осередка оцінили 3 педагогів, на достатній – 4, на середній – 2. Загальний бал- 29, середній бал – 3,2.
3. Дитяча класна бібліотека – «острівець знань», те місце, де діти можуть знайти книгу відповідно до теми уроку, а також мають можливість наповнити міні бібліотеку власними книжками, котрі прочитали на дозвіллі, тим самим поділитися здобутими враженнями і знаннями з однокласниками.
У кожному класі відведено місце для дитячої бібліотеки. Але в 3-А класі немає місця для зручного розташування книг, недостатня кількість дитячої літератури.
На високий рівень наповнення осередка оцінили 2 педагоги, на достатній – 4, на середній – 3. Загальний бал - 26, середній бал – 2,8.
4. Зона художньо-творчої діяльності – це зона, в якій діти зможуть реалізувати свій творчий потенціал, її можна наповнити мольбертами, альбомами для малювання, фарбами, фломастерами, пластиліном, полімерною глиною, кінетичним піском, всім, що потрібне для втілення творчих фантазій учнів. Для виставки робіт можна встановити фліп-чарт, що дасть можливість щодня змінювати дитячі роботи і не обділити нікого в увазі. Творча діяльність позитивно впливає на інтелектуальні можливості дитини, а також допомагає знизити емоційне напруження. На жаль, в класах недостатня кількість вищезазначених матеріалів для творчої діяльності, а саме: полімерної глини, не у всіх класах є фліпчарт, недостатня кількість пластиліну, альбомів. В 3-А класі нема місця для зберігання матеріалів, тому учні приносять з собою.
На достатній рівень наповнення осередка оцінили 6 педагогів, на середній – 3. Загальний бал - 24, середній бал – 2,6.
5. Куточок живої природи для проведення дослідів – це осередок дослідницько-пізнавальної діяльності учнів. У дослідницькій зоні має розміщуватися природничий куток, в якому діти можуть спостерігати за ростом рослин, або створити справжню мурашину ферму для спостереження за життєдіяльністю комах, також в ньому можна встановити акваріум з рибками. У цій зоні учні вивчають будову сонячної системи і землі, знайомляться з природними та погодними явищами, тому наповнення осередку стендами, друкованими матеріалами, плакатами, глобусом, макетом сонячної системи і землі та мікроскопом сприятимуть розвитку дослідницьких здібностей дітей.
Але не у всіх класах є в наявності глобус, макети сонячної системи і землі, мікроскопи, акваріуми з рибками.
На високий рівень наповнення осередка оцінив 1 педагог, на достатній – 3, на середній – 3, на низький - 2. Загальний бал - 21, середній бал – 2,3.
6. Ігрова зона – місце для активного відпочинку та ігор. Ігрова діяльність сприяє зниженню психо-емоційної напруги, допомагає встановити контакт педагога з учнями та дітей між собою.
Не у всіх класах обладнано столом для ігор або килимом, на якому діти зможуть легко та комфортно розміститись. Відсутнє наповнення ігрової зони, а саме: настільні ігри, пазли, конструктори, розвиваючі ігри та інвентар для проведення рухливих.
На високий рівень наповнення осередка оцінив 1 педагог, на достатній – 6, на середній – 1, на низький - 1. Загальний бал - 25, середній бал – 2,7.
7. Зона відпочинку створена для того, щоб учні могли поспілкуватись між собою та вчителем, пограти в ігри і просто відновити сили. Якщо обладнати цю зону м’яким кріслами пуфами, чи просто застелити м’який килимом з подушками, то створиться невимушена атмосфера, саме в якій можна дізнатись про настрої і самопочуття дітей. Але в класах відсутні пуфи, подушки з м’яким покриттям.
У кожному класі є «дошки настрою», що допомагає вчителю спостерігати та реагувати на зміни настрою учнів в продовж навчального дня.
На достатній рівень наповнення осередка оцінив 1 педагог, на середній – 6, на низький - 2. Загальний бал - 17, середній бал – 1,8.
8. Осередок вчителя – це безпосередньо робоче місце вчителя, яке він може облаштувати, оформити і наповнити за власним смаком. Кожен вчитель розташував своє робоче місце таким чином, щоб він міг спостерігати за дітьми у всіх зонах класу.
Облаштування осередку вчителя передбачає зручний стіл і стілець, шафу для дидактичних матеріалів, або стелаж з контейнерами, куди помістяться всі необхідні робочі засоби. Також комп’ютер, принтер, ламінатор. У трьох класах є ноутбуки, сім класів забезпечені ламінатором, а два класи – принтером.
На достатній рівень наповнення осередка оцінили 4 педагоги, на середній – 4, на низький - 1. Загальний бал - 21, середній бал – 2,3.
Аналіз освітнього простору класів НВК
згідно з вимогами НУШ
Опитуванню підлягало 9 педагогів 1-3 класів НУШ
Назва зони |
Високий 4 б. |
Достатній 3 б. |
Середній 2 б. |
Низький 1 б. | Загальний бал | Середній бал |
Зона навчально-пізнавальної діяльності | 8 х 4 | - | 1 х 2 | - | 34 | 3, 7 |
Змінні тематичні осередки | 3 х 4 | 5 х 3 | 2 х 2 | - | 29 | 3,2 |
Дитяча класнабібліотека | 2 х 4 | 4 х 3 | 3 х 2 | - | 26 | 2,8 |
| - | 6 х 3 | 3 х 2 | - | 24 | 2,6 |
Куточок живої природи для проведення дослідів | 1 х 4 | 3 х 3 | 3 х 2 | 2 х 1 | 21 | 2,3 |
Ігрова зона | 1 х 4 | 6 х 3 | 1 х 2 | 1х 1 | 25 | 2,7 |
Зона відпочинку | - | 1 х 3 | 6 х 2 | 2 х 1 | 17 | 1,8 |
Осередок вчителя | - | 4 х 3 | 4 х 2 | 1 х 1 | 21 | 2,3 |
Загальний бал |
|
|
|
|
24,6 |
2,6 |
Загальний бал за наповнення та оформлення освітнього простору в НУШ - 24, 6, середній бал – 2,6.
Персональний внесок керівника щодо реалізації атибулінгової політики
Значну увагу приділяю створенню освітнього середовища, вільного від насильства.
Враховуючи вимоги чинного законодавства України та з метою створення безпечного освітнього середовища, в КЗ НВК ім.С.О.Морозової запроваджено комплексний підхід у сфері протидії та попередження булінгу (цькування), який впроваджується за двома напрямками – управлінський та просвітницький.
У рамках управлінського напрямку здійснено наступні заходи:
1. До внутрішньої системи забезпечення якості освіти закладу, яку схвалено рішенням педагогічної ради КЗ НВК ім. С.О.Морозової (протокол №3 від 30.01.2020 р.) та затверджено наказом від 03.02.2020 р. №19, включено розділ «Освітнє середовище вільне від насильства».
У вказаному розділі розроблено алгоритми щодо:
- вироблення антибулінгової політики в закладі;
- дій педагогів, інших працівників закладу та адміністрації у випадку виявлення фактів булінгу (цькування), реагування на їх прояви;
- вироблення правил поведінки в закладі.
2. Прийнято низку наказів по закладу:
1) Наказ від 20.02.2020 р. №27 «Про формування в закладі антибулінгової політики»
2) Наказ від 26.02.2020 р. №30 «Про затвердження складу комісії з розгляду випадку булінгу (цькування) в КЗ НВК ім. С.О.Морозової та Положення про порядок реагування на випадки булінгу (цькування)»
3) Наказ від 26.02.2020 р. №31 «Про затвердження примірної форми заяви про випадок булінгу (цькування)та форми журналуреєстрації заяв чи повідомлень про випадки булінгу (цькування)». Вказаний наказ із додатками до нього оприлюднено на офіційному сайті закладу.
4) У поточному навчальному році видано наказ «Про продовження функціонування в 2020/2021 н.р. ради профілактики правопорушень, створення безпечного освітнього середовища в закладі та затвердження плану заходів, спрямованих на запобігання та протидію булінгу(цькування) на І семестр 2020/2021 навчального року(наказ від 08.09.2020 р. №91).
Наказом від 06.01.2021 р. №8 затверджено План заходів, спрямованих на запобігання та протидію булінгу (цькування) на ІІ семестр 2020/2021 н.р.
План заходів оприлюднено на офіційному сайті закладу.
3. Керуючись листом Міністерства освіти і науки України від 29.12.2018 р. №1/9-790 «Щодо організації роботи у закладах освіти з питань запобігання і протидії домашньому насильству та булінгу» до посадових інструкцій педагогічних працівників внесено обов’язки щодо проведення роботи, спрямованої на запобігання і протидію домашньому насильству та булінгу.
4. Відповідно до наказу від 08.09.2020 р. №91 визначено соціального педагога відповідальною особою щодо організації здійснення профілактичних та невідкладних заходів реагування у випадках булінгу (цькування).
5. Завдяки тісній співпраці з батьківською громадськістю вирішено питання охорони закладу спеціалізованою охоронною фірмою, що дає змогу попередити можливість вчинення протиправних дій на території закладу.
6. З метою оцінки якості освітніх і управлінських процесів та напрацювання рекомендацій щодо вдосконалення діяльності в закладі проводиться моніторинг безпечності та комфортності шляхом анкетування учасників освітнього процесу.
Так, у квітні-травні 2020 року проведено анонімне онлайн-анкетування «Якість освітніх та управлінських процесів в закладі» для батьків, в якому взяло участь 250 батьків, та анонімне опитування серед педагогів та вихователів (36 осіб взяло участь).
У період з 17 по 20 лютого 2021 року проведено анонімне онлайн-анкетування для батьків «Клас, в якому навчається дитина, очима батьків». В анкетуванні взяло участь 208 батьків.
За результатом аналізу анкет психологічною службою закладу в поточному навчальному році підготовлено інформаційно-роз’яснювальний буклет «Порядок подання та розгляду заяв про випадки булінгу (цькування) в закладі», який розміщено в батьківських групах класів та групі вчителів закладу через мобільний додаток Вайбер.
7. Питання профілактики булінгу (цькування) заслуховуються на нараді при директорові. Протягом року озвучено питання «Про ознайомлення з планом по булінгу» (протокол №2 від 01.10.2020), «Про стан реалізації антибулінгової політики в закладі за І семестр 2020/2021 начального року» (протокол №5 від 30.12.2020 р.).
У січні на засіданні методичного об'єднання класних керівників проведено тренінг «Організація роботи з учнями та батьками з питання попередження та недопущення насильства» та ярмарок педагогічних ідей «Шляхи подолання насильства та агресивних форм поведінки серед учнів».
8. З працівниками закладу проводяться інструктажі з питань протидії та попередження булінгу(цькування), які фіксуються в окремому журналі. Загалом проведено три інструктажі.
У рамках просвітницького напрямку здійснено наступні заходи.
1. На яскравому інформаційному стенді «Зупинимо булінг разом» розміщено наступну інформацію:
- правила поведінки в закладі в картинках;
- контакти відповідальної особи закладу, телефони довіри, служб підтримки постраждалих осіб, до яких можна звернутися у випадку насильства чи булінгу.
2. Також на офіційному веб-сайті закладу оприлюднено наступну інформацію:
- правила поведінки здобувачів освіти закладу;
- план заходів щодо запобігання та протидії булінгу на семестр;
- примірна форма заяви про випадки булінгу (цькування);
- порядок подання та розгляду заяви.
3. З батьківською громадськістю закладу проводиться відповідна роз’яснювальна робота. Зокрема, психологічною службою підготовлено інформаційно-роз’яснювальні листівки та буклети «Дитинство без насилля: суспільство, школа і сім’я на захисті прав дітей», «Правила безпеки, про які батьки зобов’язані розповісти дітям», «Обов’язки батьків щодо навчання та виховання дітей», «До відома батьків: дії педагога в разі виявлення випадків домашнього насильства», «Порядок подання та розгляду заяв про випадки булінгу (цькування) в закладі». Вказані матеріали розміщено в класних куточках, дошці оголошень, а також розповсюджуються в мобільному додатку Вайбер через батьківські групи класів.
Класними керівниками в онлайн-режимі проведено батьківські збори на тему «Як розпізнати, що дитину цькують», діалог з батьками «Як завоювати довіру дитини».
4. Зі здобувачами освіти проводяться виховні заходи, під час яких особлива увага акцентувалася на формування у здобувачів освіти громадянських та соціальних компетентностей: справедливості, рівності, поваги до прав іншої людини, уміння діяти в конфліктних ситуаціях.
Враховуючи вікову категорію здобувачів освіти закладу, педагогічними працівниками забезпечується системний та постійний виховний процес, спрямований на виховання емпатії та формування сталої поведінки в молодших школярів.
Зокрема, в рамках Всеукраїнського тижня з протидії булінгу та Всеукраїнської акції «16 днів проти насильства» традиційно проводиться низка заходів: виховний захід «Життя без чорних смуг», створення пам’ятки «Моя безпека в інтернеті», інформативна бесіда «Грай безпечно! Товаришуй відповідально!», обмін думками «Дорослішати – це думати про інших», перегляд відеоролику «Що робити, якщо тебе ображають», конкурс малюнків «Шкільному булінгу скажемо ні!», практичне заняття «Малюнок каракулів», імітаційна гра «Розкажи про насильство», створення «Скриньки Довіри».
5. Педагогічні працівники закладу належну увагу приділяють підвищенню кваліфікації з питання булінгу (цькування) та насильства. За результатом проведеного аналізу проходження курсів підвищення кваліфікації в 2020 році та звітний період 2021 року:
- 4 педагоги отримали сертифікат про закінчення курсу «Протидія та попередження булінгу (цькування) в закладах освіти»;
- 2 педагоги отримали сертифікат «Ненасильницька комунікація»
- 1 педагог прослухав курс «Медитація: розвиваємо навички розв’язання конфліктів у шкільному колективі».
У закладі застосовують необхідні підходи для адаптації та інтеграції здобувачів освіти до освітнього процесу, зокрема, 76% батьків стверджує, що у їх дітей не виникало проблем з адаптацією, 23 % батьків повідомило про незначні проблеми з адаптацією та завдяки належній організації психолого-педагогічного супроводу питання швидко вирішувалися.
Таким чином, за результатами анкетування учасників освітнього процесу встановлено, що більшість опитаних вважають освітнє середовище закладу безпечним і психологічно комфортним.
Формування інклюзивного, розвивального та мотивуючого до навчання освітнього простору
Одним із пріоритетних завдань у роботі керівника вважаю забезпечення максимально зручного для всіх учасників освітнього процесу середовища, яке відповідає основним принципам інклюзивної освіти, рівності та поваги до прав людини.
В НВК розроблено та поступово втілюється план заходів для впровадження інклюзивної освіти та поліпшення доступності закладу, а саме:
- у закладі здійснюється інклюзивне навчання для 5 дітей дошкільного віку та 1 учня першого класу:
- забезпечено доступ до споруди ІІ корпусу дітей з ООП;
- вивчаються потреби учасників освітнього процесу ;
- оглянуто приміщення та територію і визначено першочергові кроки та дії, які не потребують фінансових витрат і можуть бути виконані одразу;
• облаштовано освітнє середовище (доступність);
• забезпечено необхідними навчально-методичними і наочно-дидактичними посібниками та допоміжними засобами навчання відповідно до потреб здобувачів освіти;
- визначено найбільш пріоритетні потреби на найближчу перспективу з впровадження інклюзивної освіти (подано заявку на придбання товарів для дітей з особливими освітніми потребами);
- використання педагогами методик і технологій роботи з дітьми з особливими освітніми потребами: інтерактивні, особистісно орієнтоване навчання; індивідуальні програми, ІКТ, технології критичного мислення, створення ситуації успіху тощо.
У структурі управлінської та науково-методичної роботи реалізовано низку заходів:
- спостереження занять;
- психолого-педагогічні семінари;
- проходження педагогами тренінгів, курсів та семінарів із даної проблематики.
Подальші кроки для якісного впровадження інклюзивної освіти:
- поповнення необхідним навчальним обладнанням для роботи з дітьми з ООП;
- надання постійної методичної підтримки педагогам для роботи з дітьми з особливими освітніми потребами;
- системна взаємодія з батьками дітей з ООП, фахівцями інклюзивно-ресурсного центру;
- адаптування навчальних приміщень та туалетної кімнати.
Створення керівництвом умов для медичного обслуговування здобувачів освіти
У закладі адміністрацією створюються належні умови для медичного обслуговування здобувачів освіти, а саме:
- медичне обслуговування здобувачів освіти здійснюється відповідно до вимог Порядку медичного обслуговування дітей у дошкільних навчальних закладах та Порядку здійснення медичного обслуговування учнів загальноосвітніх навчальних закладів;
- у закладі є медичний кабінет із відповідним обладнанням. Ведення документації з питань медичного обслуговування здобувачів освіти здійснюється відповідно до вимог законодавства;
- постійний медичний супровід здобувачів освіти закладу здійснюється старшими медичними сестрами; у разі потреби надається невідкладна медична допомога;
- у закладі дотримується протиепідемічний та повітряно-тепловий режим;
- проводиться санітарно-просвітницька робота з усіма учасниками освітнього процесу з питань здорового способу життя, загартування, раціонального харчування тощо.
Як керівник, сприяю також проходженню педагогами навчання з надання першої (домедичної) допомоги. Протягом року 5 педагогів разом із керівником пройшли онлайн курси з даного питання.
Відповідно до вимог Порядку медичного обслуговування дітей у ЗДО та ЗЗСО закуплено медикаментів за рахунок бюджетних коштів на суму 700 грн.
Персональний внесок керівника щодо впровадження здоров’я збережувального освітнього середовища
Один із обов’язків керівника закладу – сприяти здоровому способу життя здобувачів освіти та працівників закладу (стаття 26 Закону України «Про освіту»).
Політика закладу щодо перетворення НВК на «здоровий» та екологічний:
В освітньому процесі:
• наскрізне включення тем про здорове харчування, користь фізичної активності, спорту, правила екологічної поведінки задля сталого розвитку в освітній процес вихованців усіх груп і класів;
• спрямування педагогів на навчання/обміни досвідом із тематики формування навичок здорового способу життя, інтеграції здоров’язбережувальної та екологічної компетентностей до викладання всіх предметів навчального плану;
• наявність спортивних секцій та гуртків.
В організації освітнього середовища:
• забезпечення простору/середовища, яке мотивує до активності (зокрема, ігрові майданчики, спортивні майданчики, створення можливостей для рухової активності в приміщеннях , доступ до спортивного обладнання під час перерв тощо);
• залучення дітей до вирішення питань влаштування освітнього простору, спрямування (видів) спортивних секції, видів фізичної активності;
Політика КЗ НВК ім.С.О.Морозової щодо впровадження здоров’язбережувального освітнього середовища керується такими основними принципами:
• послідовність
• позитивний приклад
• робити перерви під час уроків для вправ
• проводити спільні заходи на свіжому повітрі.
Кроки щодо вдосконалення здоров’язбережувального освітнього середовища:
- запровадити політику «розумного використання» (привчати дітей до зменшення використання пластику та поліетилену у щоденному житті, бережливого ставлення до витрачання води, електроенергії , привчати сортувати сміття тощо);
- активне залучення батьків до питань планування фізичної активності, проведення спортивних заходів;
- розширити партнерство з громадою – спортивним клубом, бібліотекою, соціальними підприємствами тощо;
- співпраця з медичними працівниками з питань надання домедичної допомоги.
Вжиті керівником заходи щодо зміцнення та модернізації матеріально-технічної бази закладу
Залучення бюджетних коштів
В 2020/2021 навчальному році з міського бюджету та за рахунок субвенцій виділено та використано кошти на придбання:
- послуги дератизації -9348 грн
- послуги зв’язку -5829грн
- послуги інтернету-5174грн
- поточний ремонт-162.446.91грн
- послуги БТІ -3982.73грн
- пожежне страхування- 1170грн
- виготовлення ПКД системи пожежного оповіщення – 21000.00грн
- перевірка лічильників- 900грн
- сберігання та сортування підручників- 4082.72грн
- мийних засобів – 59158 грн
- шкільних парт та стільців – 98280,00 грн
- канцелярских товарів – 1334,00 грн
- шкільна документація -2391,00 грн
- будівельних матеріалів - 3420,00 грн
-видатки на протипожежні заходи, заміри електрообладнання – страхування пожежників – 1260 грн:
- перезарядка вогнегасників – 1766,00 грн
- електролампочки -2034 грн
- дезінфікуючих засобів від департаменту – 225л ;
- дезінфікуючих засобів- 9201.00грн.
- мультимедійні дошки-91400.00грн
- паперові рушники- 25541,76
- м’яки конструктори- 12580.00
-модель світлофора,набір дорожних знаків,схеми- 3300-00
- 3 килими з дорожньою розміткою -9750.00
-магнітні дошки фліпчарт -5610-00,
- альтанки -249000.00
-фарба-1617.00,
- логопедичні набори-3300.00,
- логопедичні меблі-8000.00,
- розвиваючі іграшки -1120-00
За рахунок бюджетних коштів також здійснювалася оплата за комунальні послуги: водо, електропостачання, паливо, вивезення сміття, 40% за харчування дітей дошкільної ланки, 100% - сніданки для учнів початкових класів, оплата за користування інтернет послугами, оплата за газове обслуговування котельні, зберігання та сортування підручників, ремонт комп’ютерної техніки.
Залучення спонсорської допомоги на :
- придбання системного блоку;
- облаштування території;
Кроки для подальшого зміцнення матеріально-технічної бази закладу:
- проведення запланованих ремонтних робіт улітку 2021 року;
- капітальний ремонт огорожі;
- виконання щорічних заходів із поліпшення харчування, медичного обслуговування, протипожежної безпеки, готовності закладу до опалювального сезону;
- розширення інформаційно - технічного забезпечення закладу (поповнення комп’ютерної техніки, мультимедійного обладнання );
- поступова заміна вікон, меблів, м’якого та твердого інвентарю;
- облаштування території, дитячих, ігрових та спортивних майданчиків, асфальтування доріжок тощо.
За результатами анкетування учасників освітнього процесу встановлено,що більшість опитаних здобувачів освіти вважають освітнє середовище закладу безпечним і психологічно комфортним.
Водночас є потреба в удосконаленні освітнього середовища, а саме:
- кількість здобувачів освіти перевищує проєктну потужність закладу;
- недостатньо облаштувано місць для відпочинку для педагогічних працівників та здобувачів освіти ;
- урізноманітнення асортименту страв примірного двотижневого меню за рецептурним збірником Є.Клопотенка та збільшення в раціоні харчування овочів та фруктів ;
- відсутність ресурсної кімнати для дітей з особливими освітніми потребами;
- створення у бібліотеці нового освітнього простору.
ІІ. Управлінська діяльність щодо функціонування в закладі дієвої системи оцінювання здобувачів освіти
З метою забезпечення якості освітнього процесу в закладі керівником разом із адміністрацією здійснюється систематичний контроль за освітнім процесом, а саме :
- створена власна система неперервного і тривалого спостереження оцінювання стану освітнього процесу;
- здійснюється аналіз чинників впливу на результативність освітнього процесу, підтримка високої мотивації навчання;
- створенні оптимальні соціально-психологічні умови для саморозвитку та самореалізації здобувачів освіти і педагогів;
- здійснюється прогнозування на підставі об’єктивних даних динаміки й тенденцій розвитку освітнього процесу в КЗ НВК ім. С.О.Морозової.
Основними формами моніторингу є:
- проведення контрольних робіт;
- участь учнів у міських, обласних предметних олімпіадах, Всеукраїнських конкурсах ;
- перевірка документації;
- опитування, анкетування;
- відвідування навчальних занять, заходів;
- моніторинг і узагальнення його результатів за освітніми лініями Базового компоненту дошкільної освіти та початкової загальної освіти;
- відвідування занять, підсумкових занять;
- перевірка документації.
«Напрям оцінювання здобувачів дошкільної освіти»:
- дошкільний підрозділ закладу має сформовану освітню програму, яка містить комплекс освітніх компонентів для досягнення здобувачів дошкільної освіти результатів навчання, набуття компетентностей, визнаних Базовим компонентом дошкільної освіти;
- організація освітнього процесу в різних вікових групах здійснюється з урахуванням вимог освітньої програми, розробленої на основі Базового компоненту дошкільної освіти, схваленою педагогічною радою закладу;
- адміністрацією закладу проводиться моніторинг, що має на меті проаналізувати роботу педагогічних працівників щодо якості надання освітніх послуг, виконання дошкільниками державних стандартів дошкільної освіти та визначити рівень розвитку і сформованості їх життєвої компетентності згідно з вимогами Програми розвитку дитини дошкільного віку «Я у Світі». Зміст моніторингу полягає у відстеженні рівнів розвитку дітей усіх вікових груп, реєстрації змін від початку навчального року, що засвідчують динаміку розвитку вихованців та підвищення якості надання їм освітніх послуг у відповідності до програми розвитку;
- адміністрація сприяє реалізації змісту варіативної складової Базового компонента дошкільної освіти ;
- адміністрацією закладу узагальнюються результати моніторингу, що допомагає відстежити динаміку змін в освітній системі, спрямувати її розвиток на запланований результат. Також надаються рекомендації педагогам та батькам дошкільників стосовно визначення шляхів покращення якості дошкільної освіти, спираючись на результати моніторингу.
Показниками ефективності освітнього процесу в дошкільному підрозділі в 2020/2021 навчальному році є:
86- % здобувачів освіти, які мають достатній і високий рівень компетентності;
12% - позитивна динаміка розвитку дітей, засвоєння ними вимог програми розвитку дитини дошкільного віку «Я у Світі»;
84%- відповідність узагальнених показників результату освітньої роботи (сформованість певного виду компетенцій) змісту освітніх ліній, визначених інваріантною складовою Базового компонента дошкільної освіти;
95% - відповідність досягнень здобувачів освіти державним вимогам до рівня освіченості, розвиненості та вихованості дитини 6 (7) років, сумарного кінцевого показника набутих дитиною компетенцій перед її вступом до школи.
«Напрям оцінювання здобувачів початкової освіти»:
- керівник разом із педагогічними працівниками забезпечує відкриту, прозору і зрозумілу для здобувачів освіти систему оцінювання їх навчальних досягнень;
- керівництво здійснює моніторинг системи оцінювання вчителів через спостереження за проведенням навчальних занять, вивчення оприлюднених критеріїв оцінювання тощо;
- система оцінювання в закладі сприяє реалізації компетентнісного підходу до навчання;
- у закладі впроваджується система формувального оцінювання;
- у системі методичної роботи закладу є напрям, який забезпечує вивчення питань компетентнісного підходу при оцінювання навчальних досягнень учнів (проводилось МО з даної теми, вчителі беруть участь у відповідних тренінгах або проходять онлайн-курси);
- адміністрацією вивчається процес впровадження вчителями компетентнісного підходу в систему оцінювання шляхом спостереження за проведенням навчальних занять. Вивчаються також критерії оцінювання, які використовують вчителі при оцінюванні обов’язкових видів робіт;
- у системі оцінювання навчальних досягнень учнів у закладі, крім традиційних, використовуються інші види оцінювання, які сприяють компетентнісному підходу, наприклад портфоліо.
Результати анкетування учнів 4-х класів свідчать про те, що здобувачі освіти отримують від педагогічних працівників інформацію про критерії, правила та процедури оцінювання навчальних досягнень, а також більшість дітей вважають оцінювання результатів навчання справедливим і об’єктивним.
Застосування керівником внутрішнього моніторингу, що передбачає систематичне відстеження та коригування результатів навчання кожного здобувача освіти
Основним індикатором вимірювання результатів освітньої діяльності учнів є їхні навчальні досягнення. Розроблена і розбудована система оцінювання навчальних досягнень учнів є предметом постійного моніторингу з боку керівництва закладу. Основною метою такого моніторингу є виявлення об’єктивного та раціонального підходу до оцінювання навчальних досягнень учнів з боку вчителя, простеження системності в оцінюванні учнів, динаміки їх навчальних досягнень.
Щорічний моніторинг шкільної мережі свідчить про дієвість та результативність зусиль педагогічного колективу щодо збереження шкільного контингенту та забезпечення обов'язковості загальної середньої освіти.
У 2020/2021 навчальному році в закладі навчалося 328 здобувачів освіти.
В НВК функціонують 11 класів (1 класи - 3 ; 2 класи – 3; 3 класи – 3; 4 класи – 2). Середня наповнюваність класів – 30 здобувачів освіти.
Протягом року в шкільній ланці закладу вибуло 8 здобувачів освіти ; прибуло – 6. Вибуття здобувачів освіти з НВК відбувалося в основному у зв’язку зі зміною місця проживання родини.
Педагоги шкільного підрозділу плідно працювали над впровадженням Державного стандарту початкової загальної освіти та Типових освітніх програм.
Формувальному оцінюванню підлягало 180 учнів 1-2 класів.
Рівневому - 89 учнів 3-х класів.
Було оцінено в балах 59 учнів 4-х класів.
Відповідно до методичних рекомендацій щодо оцінювання учнів 1 класів НУШ (наказ МОН №924 від 20 серпня 2018 року)педагоги здійснювали підсумкове оцінювання результатів навчання в кінці навчального року з метою визначення освітніх завдань для реалізації індивідуального підходу до дитини подальшого навчання. Формувальне оцінювання дозволяє оцінити процесс навчання, а не результат (тобто кількість помилок), а також відслідкувати навчальний поступ кожного учня. У 2 класі підсумкове тематичне оцінювання здійснювалося вербально за результатами виконання діагностичних робіт, розроблених на основі компетентнісного підходу. Результати підсумкового оцінювання вчителі визначали на основі власних педагогічних спостережень, результатів тематичного оцінювання за чотирирівневою системою: «має значні успіхи», «демонструє помітний прогрес», «досягає результату з допомогою вчителя», «ще потребує уваги і допомоги». У Свідоцтві досягнень учителі 2 класів зафіксували розгорнуту інформацію про навчальний поступ учнів протягом навчального року з усіх предметів вивчення за показниками, які відповідають визначеним типовою освітньою програмою очікуваним результатам навчання, також педагоги 1-2 класів надали рекомендації щодо подальшого навчання.
В 3-х класах застосовувалося формувальне та рівневе оцінювання. Педагоги 3-х класів оцінювали кожен окремий очікуваний результат, а не компетентність цілком, бо кожна ключова компетентність є наскрізною та реалізується через усі освітні галузі, вона не дорівнює навчальному предмету чи інтегрованому курсу. Тому педагоги вимірювали тільки результати на кожному етапі формування компетентності.
Оцінювали наскрізні вміння та результати навчання двічі на рік, наприкінці кожного семестру. В кінці І семестру педагоги оцінювали навчальні досягнення учнів за всіма індексами результатів навчання з усіх предметів. У кінці року вчителі 3 класів фіксували інформацію про результати навчання з навчальних предметів у Свідоцтвах досягнень на підставі результатів діагностичних робіт з урахування їх динаміки на користь учневі. А розділ «Характеристика наскрізних умінь» заповнювали на основі власних спостережень за навчальною діяльністю учнів упродовж семестру.
Бальному оцінюванню підлягали учні 4 класів. На підставі підсумкових оцінок за 2020/2021 навчальний рік показники по закладу складають:
Клас | Вчитель | За рік | % якості знань | |||
Високий рівень | Достатній рівень | Середній рівень | початк рівень | |||
4-А | Яковлева І.В. | 10/33% | 11/37% | 9/30% | - | 21/70% |
4-Б | Іванченко О.К. | 9/31% | 13/45% | 7/24% | - | 22/76% |
Загальний показник | 19/32% | 24/41% | 16/27% | - | 43/73% |
За наслідками даних підсумкових результатів навчання найвищу результативність показали учні 4-Б класу (вчительІванченко О.К .) – 76 %, 4-А класу (вчитель Яковлева І.В.) – 70%.
Загальний показник якості навчання по закладу складає 73 %. Порівняльний аналіз результатів навчання за попередній навчальний рік продемонстрував наступне:
Клас | Вчитель | % якості за 19/20 н. р. | % якості за 20/21 н. р. | Різниця р/р |
4-А | Яковлева І.В. | 22/ 71% | 21/70% | -1% |
4- Б | Іванченко О.К. | 27/ 84% | 22/76% | - 8% |
| Загальний показник | 49/78% | 43/73% | - 5% |
Моніторинг рівня досягнень учнів КЗ НВК ІМ.С.О.МОРОЗОВОЇ
Рівні | 2016/2017 н.р. | 2017/2018 н.р. | 2018/2019н.р. | 2019/2020 н.р. | 2020/2021 н.р. |
Високий рівень | 15 % | 29 % | 33 % | 38, 3% | 32% |
Достатній рівень | 62 % | 49 % | 50 % | 45, 3% | 41% |
Середній рівень | 22 % | 21 % | 16 % | 16, 4% | 27% |
Початковий рівень | 1 % | 1 % | 11 % | 0% | 0% |
% якості | 77 % | 78 % | 83 % | 83, 6% | 73% |
В 2020/2021 році ДПА для учнів 4-х класів була скасована.
Аналіз роботи з обдарованими та здібними дітьми
Одним із основних завдань роботи закладу є формування інтелектуального потенціалу дітей шляхом створення оптимальних умов для виявлення, підтримки та розвитку їх творчого потенціалу, сомореалізації, соморозвитку та самовдосконалення.
Визначені завдання здійснювалися через організацію освітнього процесу в роботі з обдарованими й здібними дітьми шляхом:
- проведення гурткової роботи відповідно до здібностей дітей («Творче натхнення», хореографічний);
- впровадження сучасних освітніх технологій (ТРВЗ, ІКТ, проєктні, інтерактивні тощо);
- організація виставок персональних робіт обдарованих дітей (тижні творчості дітей;
- створення альманахів малюнків і віршів здібних і обдарованих дітей;
- участь дітей у творчих конкурсах,олімпіадах, виставах, концертах здібних та обдарованих дітей.
Результативність участі здобувачів освіти у творчих конкурсах
Зведена таблиця результатів участі учнів НВК
у Міжнародній грі зі світової (української і зарубіжної) літератури «Sunflower»
Сертифікати | |||
Всього учнів | Категорії |
| |
Переможець в початковій школі | Сертифікат учасника | ||
6 | 2 | 4 |
Всеукраїнська українознавча гра «Соняшник»
Сертифікати | |||
Всього учнів | Категорії |
| |
Переможець в початковій школі | Сертифікат учасника | ||
27 | 4 | 23 |
Також 43 учні 2-4 класів взяли участь у Міжнародному математичному конкурсі «Кенгуру».
Одним із засобів розвитку творчої обдарованості дітей є заняття, уроки та гуртки з образотворчої діяльності. На високому професійному рівні їх проводять викладачі образотворчого мистецтва Філіппова Л.В. та Столітня С.О. Результатом цієї творчої діяльності є постійні перемоги в обласних, міських конкурсах дитячого малюнка за різною тематикою, в яких учні посідають призові місця.
Рік | Конкурс дитячихмалюнків | Результат |
2020/2021 | 1.Обласна виставка-акція: «Ялинка» «Новорічна композиція» 2. Участь у конкурсі малюнків «Збережнмогрунти рідної України». 3. Всеукраїнський конкурс дитячого малюнка «Охорона праці очима дітей». 4. Український конкурс дитячих малюнків для дітей з особливими освітніми потребами. 5. Участь конкурсі-виставці «Чисті роси» 6. Участь у обласному етапі Всеукраїнського конкурсу «Український сувенір»
|
ІІ місце ІІІ місце
Грамотами нагороджено таких учнів: Рачкову Діану, Кузнєцову Катерину, Богатирьову Анну, Іванченко Ангеліну, Ганзюк Сергія, Столітнього Даніїла, Філіппова Нікіту за участь у обласному етапі Всеукраїнського конкурсу «Український сувенір»
|
За підсумками 2020/2021 навчального року щодо організації та результативності роботи з обдарованими дітьми слід відмітити вчителів Яковлеву І.В., Філіппову Л.В., Столітню С.О., Грекову О.Ю., Шевченко Л.І., Мініну С.В., Лук’янчук О.І., Братінову А.Г., Євсієнко Н.І., Куликову Н.М., Чуйко К.А., Іванченко О.К.
Учні закладу постійно беруть участь та стають переможцями міських олімпіад з української мови та конкурсу знавців з української мови імені П. Яцика. В 2020/2021 н.р. учениця 4-А класу Зінович Вероніка, учениця 2-Б класу Шкрабак Дар’я, учениця 2-Вкласу Бондаренко Домініка, учениця 3-Б класу Кулінська Юлія посіли І місце в І етапі предметних олімпіад з української мови. Також учениця 4-А класу Зінович Вероніка посіла І місце у ІІ етапі конкурсу з української мови ім.П.Яцика, учениця 3-Б класу Побережнюк Софія – ІІ місце. Також учениця 4-А класу Зінович Вероніка взяла участь та успішно пройшла ІV етап Марафону з української мови імені Петра Яцика на платформі «HUMAN».
Управлінські процеси щодо виконання мовного законодавства
На виконання ст. 10. Конституції України, законів України «Про освіту», «Про забезпечення функціонування української мови як державної», в закладі протягом року проведені заходи та ухвалені відповідні управлінські рішення щодо їх виконання, а саме:
- освітній процес здійснюється українською мовою;
- державною мовою проводяться засідання педагогічних рад, збори трудового колективу, виробничі наради, наради при директорові, семінари тощо;
- діловодство і ведення документації, а також взаємовідносини з державними і громадськими органами також ведуться українською мовою;
- результати ведення вчителями і вихователями науково-дослідницької роботи оформлюються українською мовою;
- тексти оголошень, оформлення наочної методичної інформації, повідомлень, афіш тощо виконуються державною мовою.
Виховна робота спрямована на поширення використання української мови, вивчення традицій і культури українського народу, виховання патріотизму, національної свідомості формування в дітях особистісних рис громадянина України на основі традицій народної педагогіки і моралі.
У річному плані роботи на 2020/2021 навчальний рік з питання виконання Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної» заплановано та проведено різні заходи.
Досвід роботи закладу з даного питання висвітлено у книзі «Бути лідером. Велика Україна».
У листопаді проведено Тиждень української писемності та мови, що відзначався різноманітними заходами.
Лютий був присвячений рідній мові. До дня рідної мови проведено свято «Українська мова-мова єднання» та години спілкування в 1-4 класах.
До 150-річчя від Дня народженняЛесіУкраїнки в закладі проведено також низку заходів.
Вихованці НВК 3-х класів взяли участь у VІІ Всеукраїнському конкурсі учнівської та студентської творчості «Змагаймось за нове життя», присвяченому Лесі Українці та за підсумками конкурсу нагороджені сертифікатами.
Також учениця 1-А класу Лупашко Соломія взяла участь в онлайн-заході Одеського обласного центра патріотичного виховання та організації дозвілля дітей та молоді «Лесині читання».
У березні 2021 року вихованці НВК 2-В класу Лі Михайло та Драганер Девід долучилися до Всеукраїнського флешмобу відеочитань у соціальних мережах до дня народження видатної поетеси сучасності Ліни Костенко.
Традиційно,з метою вивчення та популяризації творчої спадщини видатного українського письменника та художника Т.Г.Шевченка в закладі також проведено різноманітні заходи :
1. Літературний квест «Багатогранність таланту Т.Г.Шевченка».
2.Поетична світлиця «Чарівне слово поезії. Тарас Шевченко – народний поет»
3. Виставка малюнків«Вінок Кобзареві».
4. Організація виставки творівТ.Г.Шевченка.
5. Виховні години, години спілкування тощо.
У березні 2021 року учениця 4-А класу Ткаченко Анна стала лауреатом І премії Всеукраїнського фестивалю-конкурсу «На струнах Кобзаревої душі»-2021 у молодшій віковій категорії у номінації «Художнє читання».
До Дня вишиванки було проведено такі загальношкільні заходи:
1. Виставка фото колажів «Чарівна краса вишиванки».
2. Квест «Вишиванка в моємусерці».
Усі учасники освітнього процессу дотримуються єдиного мовного режиму як на уроках, так і в позаурочний час.
Адміністрація закладу та педагогічний колектив працюють над розумінням учнями соціального призначення української мови як державної. У кожному класі створено куточки «Символи української держави», також проводиться робота щодо виховання мовної культури в позаурочний час. Учні закладу постійно беруть участь та стають переможцями міських олімпіад з української мови та конкурсу знавців з української мови імені П. Яцика. Робота в НВК щодо дотримання Закону «Про мови в Україні» проводиться на належному рівні. Народна дидактика здавна використовувала рідну мову як провідний засіб виховання дітей. Не має такого народу, який був би байдужим до рідного слова, материнської мови, рідної домівки.
З огляду на це в НВК до мовлення педагога висувається низка педагогічних вимог: загальна культура мовлення, багатство словника, чистота і правильність вимови відповідно до мовних норм, простота і виразність, доступність мови для розуміння дітей тощо. Педагоги закладу усвідомлюють, що оволодіння культурою мовлення не є його особистою справою, це професійний і суспільний обов’язок кожного вчителя і вихователя.
На основі діагностики педагогічних працівників, зі співбесід з помічниками вихователів було встановлено зростання рівня знань української мови працівниками закладу.
Результативність роботи НВК щодо вдосконалення рівня володіння державною мовою працівників.
Навч. рік | Кількість педагогів | Педагоги | Кількість допоміжного персоналу | Допоміжний персонал | |||||||||
в | д | с | н |
| в | д | с | н | |||||
2016/2017 | 47 | 33 | 13 | 1 | - | 46 | 15 | 30 | 1 | - | |||
2017/2018 | 48 | 34 | 13 | 1 | - | 47 | 16 | 30 | 1 | - | |||
2018/2019 | 47 | 33 | 14 | - | - | 47 | 16 | 30 | 1 | - | |||
2019/2020 | 47 | 33 | 14 | - | - | 47 | 16 | 30 | 1 | - | |||
2020/2021 | 50 | 38 | 12 | - | - | 49 | 18 | 30 | 1 | - |
Рівні володіння українською мовою:
В – високий; Д – достатній; С – середній.
Зведені дані рівня якості навчальних
досягнень учнів з української мови за 2017-2021 роки
П.І.Б. вчителя | Навчальний рік/якість знань | |||||||
2017/2018 | 2018/2019 | 2019/2020 | 2020/2021 | |||||
І с | ІІ с | І с. | ІІ с. | І с. | ІІ с. | І с. | ІІ с. | |
Лук’янчук О.І. | 100 | 100% |
| 100% | Форм. оц | Форм. оц | Форм. оц | Форм. оц |
Яковлева І.В. | 1 кл | 1 кл | Не оц. | 71% | 87% | 86% |
|
|
Іванченко О.К. | 1 кл | 1 кл | Не оц. | 90% | 86% | 87% |
|
|
Петрова Т.В. | не оц. | 97% |
| 97% | 93% | 94% | Форм. оц | Форм. оц |
Борисенко І.В. | не оц. | 78% |
| 85% | 84% | 85% | Форм. оц | Форм. оц |
Чуйко К.А.. | 90 | 92% |
| 92% | Форм.оц | Форм.оц | Форм. оц | Форм. оц |
Братінова А.Г. | 90% | 93% |
| 81% | Форм.оц | Форм.оц | Форм. оц | Форм. оц |
Грєкова О.Ю. | 86% | 86% | 1 кл | 1 кл | Форм.оц | Форм.оц | Рівневе | Рівневе |
Мініна С.В. | 88% | 88% | 1 кл | 1 кл | Форм.оц | Форм.оц | Рівневе | Рівневе |
Куликова Н.М. | 84% | 86% | 1 кл | 1 кл | Форм.оц | Форм.оц | Рівневе | Рівневе |
Євсієнко Н.І. | не оц. | 91% |
| 91% | 89% | 89% | Рівневе | Рівневе |
Бабич Т.В. | - | - | - | - | - | - | Форм. оц | Форм. оц |
Щорічно учні НВК займають призові місця в ІІ етапі конкурсів знавців української мови ім.Петра Яцика та міських олімпіадах.
№
| Перелік питань і показників
| Роки | |||
2017/2018 | 2018/2019 | 2019/2020 | 2020/2021 | ||
1 | Контингент учнів: початкова школа | 329 329 | 336 336 | 335 335 | 328 328 |
2 | Кількість класів з українською мовою навчання (%) | 11/100% | 11/100% | 11/100% | 11/100% |
3 | Кількість учнів, які навчаються в класах з українською мовою навчання (%) | 329/100% | 336/100% | 335/100% | 328/100% |
4 | Кількість педагогічних працівників, які не володіють українською мовою - Володіють недосконало | - | - | - | - |
5 | Кількість учасників міської олімпіади з укр. мови, з них переможців (%) | 2/0/0% | 3/3/100% | Не проводилася | Проводився тільки І етап |
6 | Кількість учасників міського конкурсу знавців української мови ім. П.Яцика, з них переможців (%) | 2/2/100% | 2/0/0% | 2/1/50% | 2/2/100% |
Також в 2020/2021 навчальному році учні закладу стали активними учасниками та призерами Всеукраїнського мовознавчого конкурсу «Соняшник».
Отже, різнопланова, поглиблена та системна робота закладу сприяє ефективному й цілеспрямованому виконанню Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної», здатної до продуктивної життєдіяльності .
Вжиті керівником заходи щодо сприяння формування суспільних цінностей у здобувачів освіти в процесі їх навчання, виховання та розвитку:
- організація та моніторинг наскрізного процесу виховання під час проведення навчальних занять;
- моніторинг діяльності педагогів щодо поєднання ними виховного процесу з формуванням ключових компетентностей здобувачів освіти.
Одним із дев’яти ключових компонентів формули НУШ (Концепція «Нова українська школа») є наскрізний процес виховання, який формує цінності. Виховний процес не буде ефективним, якщо він не поєднується з навчальною діяльністю та не вплетений органічно в освітній процес.
Виховний процес у закладі є невід’ємною складовою всього освітнього процесу і орієнтується на загальнолюдські цінності.
Основні напрями виховання здійснюються відповідно до програми «Основні орієнтири виховання учнів 1-11 класів загальноосвітніх навчальних закладів», затвердженої наказом Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України від 31.10.2011 №1243.
Проблема, над якою працює методичне об’єднання класних керівників: «Створення умов для формування інноваційної особистості- високомарального, творчого, компетентного громадянина України».
Виконання завдань і реалізація основних принципів виховної роботи здійснюється за проєктним планом по блочно – модульній системі за основними орієнтирами:
- ціннісне ставлення особистості до суспільства і держави;
- ціннісне ставлення особистості до себе.
- ціннісне ставлення особистості до сім'ї, родини, людей;
- ціннісне ставлення особистості до природи;
- ціннісне ставлення особистості до праці;
- ціннісне ставлення особистості до культури і мистецтва.
І. Ціннісне ставлення особистості до суспільства і держави
Виховання учнів НВК здійснювалося в контексті громадянської і загальнолюдської культури, ґрунтувалося на свободі вибору мети життєдіяльності та поєднувало інтереси особистості, суспільства і держави.
З метою прищеплення любові до Батьківщини, свого народу, турботі про його благо, сприянні становленню й утвердженню України як суверенної, правової, демократичної, соціальної держави в НВК проводилась ефективна робота з даного напряму.
У кожному класі створені куточки державної символіки, всі урочисті шкільні заходи проводилися з використанням держаної символіки – Гімну, Гербу та Прапору.
З метою вшанування мужності та героїзму захисників незалежності і територіальної цілісності України, військових традицій і звитяг Українського народу, сприяння подальшому зміцненню патріотичного духу серед учнівської молоді протягом року в 1-4 класах НВК проведено наступні заходи:
1.Уроки мужності.
2. День Захисника України.
3.Свято Гідності та Свободи.
4.День Збройних сил України.
5. День вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
6.День Героїв Небесної Сотні.
7. День Європи.
8. День Вишиванки.
9.День пам’яті та примирення. День перемоги над нацизмом у Другій світовій війні.
У листопаді проведено Тиждень української писемності та мови, що відзначався різноманітними заходами, а саме:
1.Віртуальна подорож «Наша мова солов’їна» (1 класи).
2. Година спілкування «Кожному миле його слово рідне» (2класи).
3. КВК «Люби і вивчай рідну мову» (3 класи).
4. Мовознавчий інтелектуальний турнір (4 класи).
5.Конкурс знавців української мови ім. Петра Яцика (3-4 класи).
6. Інтелектуальна гра « Мовна естафета» (4 класи).
7. «Поетична вітальня» (3 класи).
8. Виставка лепбуків «Мова-духовне багатство народу» (1-3 класи).
9. Тематична виставка «Солов’їна, барвінкова, українська рідна мова».
У лютому до Дня мови проведено:
1. Конкурс есе «Кожному миле його слово рідне» (4 класи) .
2. Політ думок «За що я люблю рідну мову?» (1-4 класи) .
3. Виховні години, години спілкування (1-4 класи) .
З метою вивчення та популяризації творчої спадщини видатного українського письменника та художника Т.Г.Шевченка в НВК проведено:
1. Літературний квест «Багатогранність таланту Т.Г.Шевченка» (4 класи).
2.Поетична світлиця «Чарівне слово поезії. Тарас Шевченко – народний поет»
(3 класи).
3. Виставка малюнків «Вінок Кобзареві» (1-4 класи).
4. Організація виставки творів Т.Г.Шевченка.
5. Виховні години, години спілкування тощо.
З метою гідного відзначення мужності, самовідданості й високого професіоналізму учасників ліквідації аварії на ЧАЕС було проведено лінійку-реквієм «В пам’яті нашій» та виховні години.
У рамках Всеукраїнського Тижня права в грудні було проведено:
1.Виставка малюнків «Свої права я знаю, їх добре захищаю» (1 класи).
2. Виховна година «Я маю право…кожна людина має право» (2 класи).
3. Година спілкування «Мої право та обов’язки» (3 класи).
4. Турнір кмітливих «Право і закон » ( 4 класи).
5. Тематична виставка «Права та обов’язки» (1-4 класи).
6. Гра-подорож «Я маю право…Кожен має право» (4 класи).
З метою засвоєння вихованцями духовних надбань українського народу протягом року проведено свята за народним календарем «Іде Святий Миколай по світу», «Різдвяний калейдоскоп», «Світле свято Великодня» та Благодійний ярмарок – виставка.
До Дня Перемоги проведена низка патріотичних заходів, а саме:
1.Акція «Добрий ранок, ветеране!»
2. Уроки мужності.
3. Виховні години та години спілкування.
4. Екскурсії до Краєзнавчого музею.
5. Святковий онлайн концерт «Пам'ять жива».
6. Виставка малюнків та вітальних листівок «Квіти гордості, пам’яті й пошани».
7. Виставка «Пам'ять серця. Пам'ять сивини. Пам'ять тих, хто не прийшов з війни».
ІІ. Ціннісне ставлення особистості до себе
З метою сформованості у зростаючої особистості вміння цінувати себе як носія фізичних, духовно-душевних та соціальних сил протягом року серед 1-4 класів проведено:
* Години активного спілкування:
1. «Що я ціную у житті» (1класи).
2. «Цінність і неповторність людського життя» (2 класи).
3. «Дорога кожна хвилина» (3 класи).
4. «Для чого живе людина?» (4 класи).
* Відверті розмови:
1. «Хто я?», «Я хочу стати кращим» (1-2 класи).
2. «Мої «хочу», «можу» і «треба», «Завтрашній характер - у сьогоднішньому вчинку» (3-4 класи).
* Ігри, що сприяють соціалізації.
* Квести:
1. «Вітаміни – запорука мого здоров’я» .
2. «Ми обираємо здоров’я».
3.«Продукти харчування: наші друзі й вороги».
4. «Здоровим будь!»
5. «Подорож стежками здоров’я»
6. «Здоров’я – найцінніший скарб»
* Ігрова програма «В королівстві «Здоров’я» (1 класи).
* Пізнавально-ігрова програма «Здоров’я не купиш- його розум дарує» (2-3 класи).
* Гра-квест «Ми – за здоровий спосіб життя» ( 4 класи).
* Дні здоров’я.
* Спортивна розвага «У пошуках скарбів».
* Свято здоров’я «Веселі старти».
* Змагання «Шкіряний м’яч» ( з футболу).
* Змагання «Веселий м’яч» ( з баскетболу).
* В рамках Олімпійського Тижня проведено:
1. Олімпійський урок .
2. Виставка колажів «Здоровим будеш – все здобудеш».
3. Вікторина «У країні Олімпії».
* В рамках Тижня безпеки життєдіяльності в 1-4 класах проведено:
- «Абетка пішохода».
- «Сам удома».
- «Дорога до школи та додому».
ІІІ. Ціннісне ставлення особистості до сім'ї, родини, людей
З метою виховання відповідальності, чесності, працелюбності, справедливості, гідності, милосердя, толерантності, терпимості до іншого, доброзичливості, готовності допомогти іншим, обов'язковості, добросовісності, ввічливості, делікатності, тактовності; вмінні працювати з іншими; здатності прощати і просити пробачення в НВК протягом року проведено:
1. Уроки доброти та милосердя:
- «Чесним треба бути всюди» ( 1 класи);
- «Буду гідним скрізь і всюди, щоб нести вам радість, люди!» ( 2 класи);
- «Про правила товаришування» (3 класи);
- «Квіти людської душі (про людські цінності)» ( 4 класи).
2. Виховні години «Про найрідніших»:
1. «Мамо, тато, я - дружна сім'я» (1 класи).
2. «Шануй батька й неньку» (2 класи).
3. «Дерево міцне корінням, а людина – родом» (3 класи).
4. «Від матері доні добро передати» (4 класи).
3. Благодійні акції:
- « Діти – дітям»;
- «Допоможи ближньому».
4. Естафета дружби. (до Міжнародного дня толерантності 16.11).
5. Флешмоб «Дружба єднає всіх» (3-4 класи).
- 6. Обмін думками:
- «Сила і слава твого народу»;
- «Дорослішати – це думати про інших»;
- «Як святкують свята у моїй родині?»
Також вихованці НВК стали учасниками кампанії #ЩедрийВівторокДіти 2020 та нагороджені дипломом амбасадора добра за внесок і розвиток культури благодійності та популяризацію волонтерства серед дітей та молоді України.
ІV. Ціннісне ставлення особистості до природи
З метою формування в дітей почуття особистої причетності до збереження природних багатств, відповідальності за них; здатності особистості гармонійно співіснувати з природою; поводитися компетентно, екологічно безпечно протягом року проведено трудові екологічні десанти з покращення благоустрою прилеглої до НВК території; акції «Залиши спогад про себе», «Жовте листя», «Зустріч пернатих друзів», операція – рейд «Хай сяє чистотою наш рідний НВК».
Змістовними та цікавими були:
- екологічний гра «Дивосвіт природи»;
- година милування «Барви пір року»;
- свято «Золота красуня — осінь–чарівниця!»;
- виставка «Дарунки осені»;
- екологічні вікторини: «З якого дерева листок», «Стежками природи» «Природолюби», «Юні екологи»;
- екскурсії до зоопарку та до виставочної зали краєзнавчого музею;
- Прогулянки парком.
Також протягом року серед учнів 1-4 класів проведено:
Дослідження:
1. «Чи існує життя під снігом».
2. «Коли на небі з’являється веселка».
3. «Секрети води».
V. Ціннісне ставлення особистості до праці
Ціннісне ставлення до праці є визначальною складовою змісту виховання особистості, що спрямована на формування у неї розуміння особистої значущості праці як джерела саморозвитку і самовдосконалення.
З метою виховання позитивного ставлення до праці проведено:
- трудові десанти «Земля наш дім», «Яке подвір’я, такий і господар»;
- операція-рейд «Чистий клас»;
- виховна година: «Знайомимось з професіями» (1 класи);
- свято «Професія моїх батьків» (2 класи);
- захід – свято «Усі професії потрібні, усі професії важливі…» (3 класи);
- свято вшанування праці хлібороба «Хліб – усьому голова» (4 класи).
До Всесвітнього дня бібліотек проведено:
1.Презентація бібліотеки «Книжковий дім – відкритий всім».
2. Хвилинки-цікавинки «Моя улюблена книга».
3. Конкурс буктрейлерів «Книга з екрану».
Також протягом року проведено:
· Обмін думками:
1. «Навіщо їсти щодня» (1 класи).
2. «Землю сонце прикрашає, а людину – праця» (2 класи).
3. «Праця годує, а лінь – марнує» (3класи).
4. «Праця – джерело життя і головна його прикраса» (4 класи).
· Майстер-класи:
1.«Складання букетів з опалого листя».
2.«Іграшка, створена власноруч».
3.«Виготовлення писанки».
VІ. Ціннісне ставлення особистості до культури і мистецтва
З метою формування у дітей естетичного та емоційно – ціннісного ставлення до культури та мистецтва, формування потреби у спогляданні та милуванні з метою отримання естетичної насолоди від явищ навколишнього світу та творів мистецтва проведено свята:
1. День знань, свято Першого дзвоника.
2. Свято Осені.
3. Свято працівників освіти.
4. Новорічні свята.
5. Свято гумору «Смійся на здоров’я»
6. Свято матері.
7. Свято Останнього дзвоника.
Серед учнів 1-4 класів проведено години милування:
1 .«Жовтень пензлика дістав - листя все пофарбував».
2.«Зима-скульптор».
3.«Скільки кольорів має весна?»
4. «Танок квітів».
Продовжували роботу гуртки закладу та від МЦДТ:
- « В світі фантазії», «Творче натхнення» (образотворче мистецтво);
- «Конфетті» (хореографічний);
- «Художнє слово».
Протягом року вихованці гуртків з образотворчого мистецтва взяли активну участь :
1.Обласна виставка-акція: «Ялинка» (ІІ місце), «Новорічна композиція»(ІІІ місце).
2. Участь у конкурсі малюнків «Збережемо ґрунти рідної України».
3. Всеукраїнський конкурс дитячого малюнка «Охорона праці очима дітей».
4. Український конкурс дитячих малюнків для дітей з особливими освітніми потребами.
5. Участь конкурсі-виставці «Чисті роси».
6. Участь у обласному етапі Всеукраїнського конкурсу «Український сувенір».
Грамотами нагороджено таких учнів: Рачкову Діану, Кузнєцову Катерину, Богатирьову Анну, Іванченко Ангеліну, Ганзюк Сергія, Столітнього Даніїла, Філіппова Нікіту.
Вихованці гуртка «Художнє слово» 3-х класів взяли участь у VІІ Всеукраїнському конкурсі учнівської та студентської творчості «Змагаймось за нове життя» присвяченому Лесі Українці та нагороджені сертифікатами.
Також учениця 1-А класу Лупашко Соломія взяла участь у онлайн-заході Одеського обласного центра патріотичного виховання та організації дозвілля дітей та молоді «Лесині читання».
В березні 2021 року вихованці гуртка «Художнє слово» Лі Михайло та Драганер Девід (учні 2-В класу) долучилися до Всеукраїнського флешмобу відеочитань у соціальних мережах до дня народження видатної поетеси сучасності Ліни Костенко.
В березні 2021 року учениця 4-А класу Ткаченко Анна стала лауреатом І премії Всеукраїнського фестивалю-конкурсу «На струнах Кобзаревої душі»-2021 у молодшій віковій категорії у номінації художнє читання.
Якісний виховний процес ґрунтується насамперед на особистому прикладі педагога та використанні виховної складової змісту навчальних предметів і курсів. Ефективність виховного процесу неможлива без атмосфери довіри, доброзичливості, взаємної підтримки. Основна інформація про рівень виховного процесу та його наскрізності отримується керівником шляхом спостереження за навчальними заняттями.
За підсумками моніторингу за проведенням навчальних занять та виховних заходів керівництвом узагальнюється інформація, яка виноситься на засідання педагогічної ради, наради при директорові. У рішеннях педагогічних рад та нарад окреслюються шляхи вдосконалення наскрізного виховного процесу в закладі .
Питання щодо реалізації основних напрямів виховної роботи протягом 2020/2021 навчального року висвітлювались на:
- педраді «Про «Освітні стратегії соціалізації особистості в умовах реформування освіти» (протокол №2 від 26.11.2020р.);
- педраді «Про здоров’язбережувальні технології як інноваційний крок у формуванні здорового способу життя» (протокол № 7 від 03.06.2021р.);
- нараді при директорові «Про підготовку до професійного свята Дня працівника освіти» (протокол № 2 від 01.10.2020р.);
- нараді при директорові «Про організацію та проведення осінніх канікул» (протокол №3 від 27.10.2020р.);
- нараді при директорові «Про стан реалізації антибулінгової політики в закладі за І семестр 2020/2021 н.р.» (протокол №5 від 30.12.2020р.);
- нараді при директорові «Про стан роботи з профілактики бездоглядності » (протокол №6 від 28.01.2021р.);
- нараді при директорові «Про стан гурткової роботи» (протокол №8 від 01.04.2021р.);
- нараді при директорові «Про підготовку до літньо-оздоровчого періоду», «Про стан виховної роботи в закладі за рік» (протокол №9 від 20.05.2021р.); засіданнях МО класних керівників.
ІІІ. Вжиті керівником заходи щодо ефективності кадрової політики та забезпечення можливостей для професійного розвитку педагогічних працівників.
Запорука високого рівня освітньої діяльності – висококваліфіковані та відповідальні працівники, насамперед – педагогічні. Саме тому, забезпечення закладу освіти кваліфікованими педагогічними та іншими працівниками є найважливішим завданням керівництва. В 2020/20201 н.р. заклад повністю був укомплектований висококваліфікованими кадрами.
Педагогічний колектив КЗ НВК ім.С.О.Морозової налічує 50 педагогічних
працівників: 27 – педагогів дошкільного підрозділу, 23 – вчителя шкільного підрозділу.
Педагогічна діяльність педагогічних працівників закладу включає планування педагогічними працівниками своєї діяльності, підвищення професійного рівня і професійної майстерності, налагодження співпраці зі здобувачами освіти, їхніми батьками та працівниками закладу, організацію педагогічної діяльності на засадах академічної доброчесності. Водночас педагогічна діяльність потребує вдосконалення у питаннях використання сучасних освітніх підходів до організації освітнього процесу з метою формування ключових компетентностей здобувачів освіти та їх навчання на засадах академічної доброчесності.
Педагогічний колектив закладу планує свою професійну роботу відповідно до календарно-тематичного планування, що відповідає рекомендаціям МОН України, освітній програмі закладу.
За результатами опитування, усі педагоги під час розроблення календарно-тематичного планування використовують навчальні програми, затверджені МОН України; зразки, що пропонуються фаховими виданнями та розробки з Інтернету, досвід, запозичений у колег, спільну роботу з колегами та власний досвід .
Освітня діяльність закладу ґрунтується на педагогіки партнерства, довіри, доброзичливості, взаємної підтримки між педагогами та здобувачами освіти.
Переважна більшість педагогів (73%) аналізують результативність власної педагогічної діяльності з урахуванням індивідуальних особливостей здобувачів освіти, результатів їх розвитку та навчання та враховують результати аналізу при подальшому плануванні роботи. Педагоги забезпечують реалізацію індивідуальних освітніх траєкторій (складання різнорівневих завдань із правом вибору учнями завдання за рівнем складності, застосування технологій проєктного навчання, консультації тощо).
Педагоги спрямовують зміст навчального матеріалу на формування ключових компетентностей здобувачів освіти за допомогою різних форм діяльності (робота в парах, групах, командна робота ), сприяють розвитку в здобувачів освіти соціальної емпатії, толерантності, виховання загальнокультурних цінностей.
Поряд із цим, у педагогічній діяльності педагогічних працівників закладу не завжди простежується системне застосування освітніх технологій, спрямованих на оволодіння здобувачами освіти ключовими компетентностями та наскрізними вміннями. Потребує вдосконалення вміння педагогів використовувати під час занять і уроків різні форми організації освітнього процесу.
Педагоги закладу, особливо в шкільному підрозділі, ефективно використовують ІКТ в освітньому процесі. Покращення роботи в цьому напрямку потребують вихователі груп «Калинка», «Півник».
Також адміністрацією закладу достатньо уваги приділено професійному розвитку педагогічних працівників. Всі педагоги закладу успішно працюють над підвищенням професійного рівня, беруть участь у різних семінарах, вебінарах, конференціях, онлайн-курсах та марафонах.
У грудні 2020р. вчитель початкових класів Борисенко І.В. успішно пройшла сертифікацію педагогічних працівників відповідно до професійного стандарту «Вчитель початкових класів закладу загальної середньої освіти».
У 2020/2021 н.р. вчитель Чуйко К.А. взяла участь у Регіональній науково-практичній інтернет-конференції «Інклюзивний освітній простір: виклики сьогодення» на базі КЗ «Житомирський інститут післядипломної педагогічної освіти» та підготувала матеріали з теми самоосвіти, що представлені в збірнику доповідей. У жовтні 2020 року вчитель початкових класів Чуйко К.А. взяла участь у міжнародній науково-практичній конференції та опублікувала тези на тему «Сучасні інноваційні технології інклюзивного навчання в закладах освіти», в серпні 2020 р.- у міжнародній науково-практичній конференції та опублікувала тези на тему «Розвиток емоційного інтелекту молодших школярів в освітньому процесі» . Також вчитель опублікував власні розробки уроків, презентації на сайті «Всеосвіта», 2 уроки у журналі «Початкове навчання» ВГ «Основа» 2020 р. Також Чуйко К.А. є співавтором колективної роботи «Методики підтримання позитивної атмосфери в колективі: дистанційне зближення», яку опубліковано в газеті «Шкільний світ» (січень-лютий 2021 р.). Протягом року вчитель інформатики Ганенко О.Б. опублікувала на сайті освітнього проекту «На Урок» підсумкові тести за темами (7 тестів). Педагог-організатор Шевченко Л.І. на сайті освітнього проекту «На Урок» розмістила два сценарії «Перше вересня» та «Випускний у початковій школі». Практичний психолог Гавліцька М.М. в лютому 2021 року опублікувала на сайті освітнього проекту «На Урок» роботу на тему «Арт-терапія у роботі з травмою». Також у жовтні 2020 року практичний психолог Гавліцька М.М. провела міський семінар та тренінг для батьків на тему «Арт-терапія у роботі з травмою».
Більшість педагогів реалізують професійне зростання шляхом підвищення кваліфікації. Згідно з опитуванням, усі педагоги вчасно проходять курси підвищення кваліфікації. Перевагу надають онлайн курсам - 89%, курсам при КЗ «ОАНОООР» – 30%, методичні семінари відвідують 57%, самоосвітою займаються 68%, тренінги, майстер класи- 36%, вебінари-57%.
Педагогічні працівники закладу забезпечують власний професійний розвиток, обираючи кількість, види, форми та напрями підвищення своєї професійної майстерності з урахуванням освітніх інновацій, освітніх потреб здобувачів освіти. Згідно з опитуванням, серед тем для професійного зростання педагоги обрали такі: законодавче забезпечення освітнього процесу -11%, організація інклюзивного навчання 61%, форми організації освітнього процесу 36%,психологічні особливості здобувачів освіти 23%, безпечне освітнє середовище 21%,використання ІКТ в освіті 36%, ділова українське мова 5%, інша тематика 11%. Документальне підтвердження участі педагогів у зазначених заходах підтверджено сертифікатами, свідоцтвами КЗ«ОАНОООР». Питання підвищення професійної майстерності педагогічних працівників висвітлено в рішеннях педагогічної ради, в наказах.
100% педагогів вважає, що керівництво закладу створило необхідні умови для підвищення кваліфікації, атестації, добровільної сертифікації педагогів.
У закладі проводиться робота щодо залучення педагогічних працівників до інноваційної діяльності; педагоги ініціюють та реалізують освітні проєкти. Педагогічні працівники залучаються до експертної роботи. Переважна більшість здобувачів освіти (95%) вважає, що їхня думка має значення (вислуховується, враховується) в освітньому процесі.
У закладі налагоджена співпраця з батьками здобувачів освіти з питань організації освітнього процесу. Співпраця відбувається в різноманітних формах, що сприяє налагодженню партнерських взаємин між педагогами закладу та батьками. За результатами опитування, комунікація педагогів із батьками здобувачів освіти налагоджена загалом через проведення батьківських зборів (89% опитаних батьків), спільноти в соціальних мережах (70%) та індивідуальних консультацій, тренінгів.
У закладі проводиться системна робота щодо надання методичної підтримки педагогічним працівникам. Проводяться методичні об’єднання, діяльність яких здійснюється у формі засідань.
ІV. Вжиті керівником заходи щодо здійснення управлінських процесів закладу
Наявність стратегії розвитку та системи планування діяльності закладу, моніторинг виконання поставлених цілей і завдань
Директором закладу закладено основи стратегічного планування розвитку КЗ НВК ім.С.О.Морозової, визначено візію закладу освіти, його місце в мережі закладів освіти Білгород – Дністровської міської ради. Керівництвом обрані ефективні методи щодо вдосконалення підходів до планування та визначення пріоритетів в управлінській діяльності, а особливо способи їх реалізації, підготовки відповідних документів.
Директором розроблено і педрадою схвалено документ «Стратегія розвитку КЗ НВК ім.С.О.Морозової. До розробки Стратегії залучено також педагогічний колектив. Періодично здійснюється аналіз реалізації річного плану роботи, виконання поставлених цілей та завдань системи розвитку та системи планування діяльності закладу. Річний план та управлінські рішення узгоджуються зі Стратегією розвитку закладу освіти. До розробки річного плану роботи залучаються працівники закладу освіти та інші учасники освітнього процесу.
Діяльність педагогічної ради спрямовується на реалізацію річного плану роботи. Розглядаються питання, які пов’язані зі стратегією розвитку закладу, розбудовою внутрішньої системи забезпечення якості освіти. Згідно з опитуванням, переважна більшість педагогічних працівників позитивно оцінюють системність та ефективність функціонування педради, розгляд актуальних питань діяльності закладу, прийняття колегіальних та демократичних рішень. У закладі розроблено Положення про внутрішню систему забезпечення якості освіти, яке визначає стратегію та політику оцінювання якості системи оцінювання здобувачів освіти, педагогічної діяльності педагогічних працівників та управлінської діяльності. Керівництво закладу вивчає стан матеріально-технічної бази, є план дій щодо її покращення в Стратегії розвитку. Керівництво закладу звертається з письмовими клопотаннями до засновника щодо покращення матеріально-технічної бази, вживає заходів щодо створення умов для діяльності закладу.
Також активно працюю над створенням належних умов діяльності закладу: залучаємо ініціативних батьків до ремонтних робіт, враховуємо пропозиції для благоустрою території закладу, беремо участь у конкурсах проєктів бюджету ініціатив.
Формування керівником відносин довіри, прозорості, дотримання етичних норм
Як керівник, сприяю також створенню психологічного комфортного середовища, яке забезпечує конструктивну взаємодію здобувачів освіти, їх батьків, педагогічних та інших працівників закладу.
Переконана, що психологічний клімат у закладі є визначальним чинником для створення комфортних умов для здобувачів освіти та педагогічних працівників. Саме від того, як саме і наскільки успішно керівництво закладу впливатиме на формування сприятливого психологічного клімату та атмосфери довіри між учасниками освітнього процесу, залежить досягнення мети діяльності закладу.
Мною, як керівником закладу, створюються такі визначальні умови: - обґрунтованість і відкритість управлінських рішень;
- можливість учасників освітнього процесу впливати на прийняття управлінських рішень, обговорення, внесення пропозицій тощо;
– регулярне спілкування, постійна комунікація з учнівським самоврядуванням, залучення учнів до обговорення важливих для діяльності закладу рішень;
- доступ учасників освітнього процесу та представників місцевої громади до спілкування з керівництвом (особистий прийом, звернення, використання сучасних засобів комунікації тощо);
- підтримка співпраці між педагогічними працівниками, які професійно, конструктивно та толерантно спілкуються і взаємодіють з колегами заради досягнення кращих результатів освітнього процесу. Керівництво КЗ НВК ім.С.О.Морозової усіляко підтримує та заохочує участь педагогів у різноманітних формах професійного спілкування: як формалізованих (семінари, конференції, так і неформальних – у вигляді спільних екскурсій, туристичних поїздок, шкільних свят тощо.
Переважна більшість (97%) учасників освітнього процесу задоволена загальним психологічним кліматом закладу освіти. Сприятливу психологічну атмосферу в закладі підтверджено опитуванням педагогічних працівників: про співпрацю та наявність зворотного зв’язку між керівництвом закладу та педагогічними працівниками засвідчили 100% педагогічних працівників можуть без побоювань висловлювати власну думку, навіть якщо вона не збігається з позицією керівництва (82% – так; 9% – переважно так; 9% – переважно ні); розбіжності, які виникли між педагогічними працівниками та керівництвом школи, вирішуються конструктивно (72% – так; 28% – переважно так). Психологічною атмосферою закладу освіти задоволені й учні (почувають себе комфортно 83% учнів та в цілому комфортно 17%). Керівництво закладу вживає належних заходів щодо вирішення проблемних ситуацій з учасниками освітнього процесу: при виникненні проблемних ситуацій з дитиною 84% батьків розраховують на допомогу директора, 92% – на класного керівника.
Керівництво закладу доступне для спілкування з учасниками освітнього процесу, представниками місцевої громади, в тому числі завдяки використанню сучасних засобів комунікації. Під час опитування щодо можливості поспілкуватися з керівництвом закладу освіти і досягти взаєморозуміння 95% батьків дали ствердну відповідь; усі учні (100%) засвідчили, що керівництво закладу освіти доступне та відкрите до спілкування, керівництво розглядає звернення та ухвалює рішення.
У закладі налагоджена комунікація між усіма учасниками освітнього процесу: під час опитування батьки зазначили, що вони отримують інформацію про діяльність закладу на батьківських зборах – 59%, від класного керівника – 86%, із соціальних мереж –54%. Керівництво закладу освіти, відповідно до інтерв’ю керівника, вчасно розглядає усні звернення учасників освітнього процесу та вживає відповідних заходів реагування. В закладі навні документальні підтвердження письмових звернень та вчасного реагування на них. Заклад має власний сайт, його інформаційне наповнення ілюструє його діяльність та відповідає вимогам законодавства.
Ефективність кадрової політики та забезпечення можливостей для професійного розвитку педагогічних працівників
У закладі штат укомплектовано. Усі педагогічні працівники працюють за фахом. Штатний розпис закладу освіти відповідає Типовим штатним нормативам закладів загальної середньої та дошкільної освіти.
Керівництво закладу мотивує педагогічних працівників до підвищення якості освітньої діяльності, саморозвитку, здійснення інноваційної освітньої діяльності, застосовуючи заходи матеріального заохочення, що підтверджено відповідними наказами про преміювання. Заклад освіти створює умови для постійного підвищення кваліфікації, позачергової атестації, добровільній сертифікації педагогічних працівників. У закладі належну увагу приділено професійному розвитку педагогічних працівників, розроблено та затверджено, оприлюднено, план підвищення кваліфікації. 100% педагогічних працівників вважають, що керівництво закладу сприяє їх професійному розвиткові, проте 4,5 % педагогічних працівників зазначили, що недостатня матеріально-технічна база перешкоджає їхньому професійному розвитку.
Організація освітнього процесу на засадах людиноцентризму, прийняття управлінських рішень на основі конструктивної співпраці
учасників освітнього процесу, взаємодії закладу освіти з місцевою громадою
Керівництво вживає заходів щодо створення умов для реалізації прав і обов’язків учасників освітнього процесу, зокрема 92% батьків, 98% педагогів, 93% учнів стверджують, що їхні права як учасників освітнього процесу в закладі освіти не порушуються. Згідно з опитуванням учасників освітнього процесу щодо вчасного реагування керівництва закладу, 92% батьків підтвердили, що їхні звернення розглядаються керівництвом закладу та приймаються управлінські рішення, 93% педагогічних працівників стверджують, що керівництво закладу враховує їхні пропозиції щодо підвищення якості освітнього процесу.
Заклад освіти сприяє утворенню громадського самоврядування на рівні класів
Керівництво закладу підтримує конструктивні освітні ініціативи учасників освітнього процесу. Опитування щодо громадської активності та ініціативи учасників освітнього процесу, їхньої участі в житті місцевої громади свідчать, що педагоги позитивно оцінюють діяльність керівництва щодо підтримки ініціативи педагогічних працівників у розвитку закладу і місцевої громади. Розклад навчальних занять враховує вікові особливості здобувачів освіти та санітарно-гігієнічні вимоги. Під час опитування 83% учнів відповіли, що їх задовольняє розклад занять, 92% батьків загалом задоволені організацією освітнього процесу в школі.
Вжиті керівником заходи з дотримання академічної доброчесності в закладі
Академічна доброчесність є невід’ємною складовою забезпечення якості освітньої діяльності та якості освіти, а дотримання принципів академічної доброчесності під час освітнього процесу впливає не лише на якість освіти, а й на формування у здобувачів освіти таких важливих цінностей, як чесність, довіра, справедливість, взаємоповага, відповідальність.
У закладі розроблено та затверджено наказом керівника від 03.02.2020 р. №17 Положення про академічну доброчесність КЗ НВК ІМ.С.О.МОРОЗОВОЇ.
Керівництво закладу періодично здійснює моніторинг стану дотримання норм академічної доброчесності в закладі відповідно до Положення. Це відбувається шляхом вивчення публікацій педагогічних працівників, опитувань педагогічних працівників і здобувачів освіти, спостережень за проведенням навчальних занять тощо.
Під час опитування щодо дотримання академічної доброчесності більшість здобувачів освіти (93%) та педагогічних працівників (100%) зазначили, що вони проінформовані про необхідність дотримання академічної доброчесності. Отримана в результаті моніторингу інформація розглядається на засіданнях педагогічної ради, нарад при директорові та використовується в самооцінюванні якості освітньої діяльності та якості освіти в закладі.
Заплановані завдання на 2021/2022 н.р. щодо сприяння дотримання норм академічної доброчесності здобувачами освіти:
1. Керівництву продовжувати здійснювати просвітницьку роботу щодо важливості дотримання норм академічної доброчесності.
2. Спланувати дане питання в структурі та змісті методичної роботи.
3. Вчити учнів при використанні інформаційних джерел робити необхідні посилання та вказувати автора.
4. Розробляти завдання, які унеможливлюють списування.
5. Оприлюднювати чіткі критерії оцінювання.
6. Реалізовувати у практиці роботи формувальне оцінювання.
7. Налагоджувати партнерські відносини між педагогами і здобувачами освіти.
Пріоритетні завдання на 2021/2022 н.р.
1. Продовжувати формування інноваційної культури та нового педагогічного мислення педагогів як важливого чинника в реалізації державних стандартів в умовах освітньої реформи «Нова українська школа».
2. Визначити ключовими пріоритетами змістовного наповнення освітнього процесу у новому навчальному році особистісно-орієнтований, інтегрований, компетентнісний підходи до розвитку, виховання і навчання здобувачів НВК.
3. Продовжити роботу з попередження булінгу та інших форм насилля, створення морально безпечного освітнього простору, формування позитивного мікроклімату та толерантної міжособистісної взаємодії в ході годин спілкування, тренінгових занять.
4. Удосконалювати роботу щодо модернізації системи фізичного виховання через різні форми рухової активності та основи валеологічної культури.
5. Забезпечити єдність, взаємозв’язок та наскрізне узгодження мети, змісту, методів, форм організації освітнього процесу з дітьми старшого дошкільного та молодшого шкільного віку.
6. Розпочати впровадження системи НАССР для виконання санітарного законодавства та забезпечення якісного та різноманітного харчування в закладі.
7. Формувати педагогічну компетентність батьків через урізноманітнення та оновлення форм співробітництва роботи навчального закладу і сім’ї на засадах співпраці та співтворчості.
Будемо разом продовжувати й надалі створювати такі умови в закладі, щоб:
діти йшли до НВК з радістю;
педагоги – з гордістю;
батьки – з вдячністю.
Вірте в успіх нашої справи!
Висловлюю щиру подяку:
працівникам – за професіоналізм, творчість, любов до дітей;
батькам - за розуміння, допомогу та підтримку.